środa, 26 marca 2014

Atrakcyjna oferta obligacji z branży pożyczkowej


Na rynku obligacji wybór dobrej branży ma niebagatelne znaczenie. Od dłuższego czasu branża windykacyjna oraz pożyczkowa należą do tych branż, w które warto było inwestować. 

W swoim prywatnym portfelu staram się dywersyfikować branże, daje to bowiem poczucie większego bezpieczeństwa. Trudno się spodziewać aby kryzys dotknął wszystkich branż jednocześnie. Mimo to jest jeden wyjątek od tej reguły, a jest nią branża pożyczkowa. W tym przypadku w portfelu mam dwie różne firmy.

Ofert obligacji firm pożyczkowych nie brakuje. I nic dziwnego, obligacje bowiem są w miarę tanim źródłem finansowania spółki, która zarabia na obrocie kapitałem. Wystarczy spojrzeć na zyski jakie osiągają tego typu firmy by zauważyć, że spółki z tej branży mają się dobrze.

Jakie są parametry najnowszej emisji? Przede wszystkim zwraca uwagę nieco krótszy czas trwania od standardowego, co ucieszy z pewnością wielu inwestorów. Jak się nietrudno domyślić wypłata odsetek będzie kwartalna, co jest także bardziej optymalnym wariantem.

Jeżeli chodzi o oprocentowanie to w tym przypadku mamy bardzo atrakcyjny dwucyfrowy zysk. Jednocześnie minimalna kwota zapisu jest bardzo przyjazna. Jak widać emitenci dobrze odrobili lekcje co do preferencji potencjalnych obligatariuszy którzy nie lubią pakować dużych kwot w jedną spółkę.

Zarazem duży nacisk spółka pożyczkowa kładzie na zabezpieczenie emitowanych przez siebie papierów. Z jednej strony spółka poddaje się egzekucji, a z drugiej deklaruje się utworzyć specjalny rachunek powierniczy, na który będą dokonywane comiesięczne wpływy w wysokości równej oprocentowaniu obligacji. Przy czym deklarowana kwota jest kwotą netto i ma służyć tylko i wyłącznie zabezpieczeniu obligatariuszy. Z tego konta spółka oczywiście  nie będzie mogła wypłacać środków do czasu wykupienia obligacji.

Dość wyraźnie są sprecyzowane cele jakie spółka zamierza zrealizować w przypadku gdy emisja dojdzie do skutku. Kapitał jaki spółka zamierza zebrać jest stosunkowo niewielki i będzie przeznaczony na dwa podstawowe cele: rozszerzenie działalności na nowe miasta oraz zwiększenie kwoty udzielanych pożyczek.

Aktywa spółki nie są wysokie, ale za to spółka deklaruje, że nie posiada zobowiązań. Każdy inwestor rzecz jasna ma prawo do wglądu w finanse spółki by samemu ocenić ryzyko jakie wiąże się z tego typu inwestycją.

Podsumowując mamy spółkę z ciekawej branży oferującą bardzo atrakcyjny zysk. W rozmowie z przedstawicielami spółki dowiedziałem się, że spółka jest w stanie zaoferować nawet wyższy kupon odsetkowy są bowiem przekonani co do jej rozwoju.

Każdy inwestor musi jednak sam ocenić czy inwestycja o tak dobrych parametrach jest godna uwagi i posiada dobry stosunek zysku do ryzyka.

10 komentarzy:

 1. Do kiedy jest aktualna powyższa oferta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapisy dopiero się zaczynają, więc jeszcze jest trochę czasu.

   Usuń
 2. Jesli myslimy o tej samej firmie to okres jest 2 letni a kupon odsetkowy co kwartał na 9% obym sie mylił -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie myślimy o tej samej firmie. Skoro napisałem okres trwania jest krótszy od standardowego, to okres musi być krótszy od dwóch lat. Co do oprocentowania tez wiadomo, że jest inne.

   Usuń
 3. Chce napisać o ofercie mbanku jest to 1 taka oferta obligacji korporacyjnych firmy BEST.SA kupon kwartalny zmienny wychodzi obecnie na 6.50% co myślicie -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na rynku spokojnie można kupić ich poprzednie emisje
   z lepszym kuponem i YTM. Ale z kolei notowane są po 101+ więc trzeba szukać okazji. Do tej pory nie było z nimi problemu

   Usuń
  2. Best SA to firma windykacyjna. W poniedziałek będzie opis obligacji innej firmy windykacyjnej, która oferuje lepszy zysk.

   Usuń
 4. Czy ktoś z was spodkał sie z obligacjami korporacyjnymi zabezpieczonymi jakimś funduszem powierniczym - co to jest za opcja zabezpieczająca -?

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tego co wiem obligacje zabezpieczone są kontem typu escrow, a to nie jest fundusz tylko konto na które emitent wpłaca określone środki które służą zabezpieczeniu obligatariuszy.
  Spotkałem się już kiedyś z takim zabezpieczeniem ale to nie jest fundusz tylko konto powiernicze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Szczegóły na temat konta Escrow znajdziecie tutaj:
   http://raiffeisenpolbank.com/bankowosc-korporacyjna/rachunek-escrow

   Usuń