poniedziałek, 10 marca 2014

Prawdziwa okazja inwestycyjna


Chociaż w ostatnich tygodniach opisałem wiele wciąż aktualnych ofert obligacji korporacyjnych, nietrudno wśród nich wskazać najlepsze. Kryteria doboru mogą być bardzo różne, ale jakby nie patrzeć najważniejsze z nich nie powinny dotyczyć samych parametrów, a kondycji spółki.

W świecie obligacji raz na jakiś czas trafia się prawdziwa gratka. Oferta którą z powodzeniem można nazwać wisienką na torcie. Solidna spółka wraz bardzo dobrymi parametrami trafia się bardzo rzadko, ale co ważne się zdarzają.

Do takich okazji można zaliczyć omawianą dziś spółkę z branży przemysłowej. Tym razem nie mamy do czynienia ze start-upem, a spółką która istnieje na rynku już ponad 20 lat i w swojej historii wielokrotnie zdobywała wiele nagród za perfekcyjne wyniki finansowe.


Źródło: gazele.pb.pl


Zostały one przyznawane już wielokrotnie przez Gazele biznesu. Ponadto spółka została również wyróżniona w dziedzinie innowacji jako Krajowy Lider Innowacji i Rozwoju. Ponadto zdobyła Srebrny Laur Umiejętności i Kompetencji, dostawała wielokrotnie Medal Europejski, dwukrotnie rekomendację z Polskiej Izby Spawalniczej... 

To tylko fragment długiej listy, którą spółka może się poszczycić. Listę można wydłużać wspominając o Rekomendacji Biznes Centre Club, skupimy się tutaj jednak na innych istotnych czynnikach. Do nich należy przykładowo współpraca z kilkudziesięcioma liczącymi się w branży producentami tak w Polsce jak i w Europie oraz znanymi markami jak przykładowo Siemens.

Spółka jest przedsiębiorstwem prowadzącym działalność produkcyjną, handlową oraz usługową w zakresie spawalnictwa oraz maszyn do cięcia plazmowego.  Prowadzi także usługi serwisowe i naprawcze oraz sprzedaż hurtową. Szeroka działalność pozwala na osiąganie bardzo dobrych wyników.

Co z parametrami? Wedle standardów inwestor otrzymuje typowe dwuletnie obligacje, dzięki którym nabędzie prawo do kwartalnej wypłaty odsetek. Co więcej odsetki te będą wpływać na konto maklerskie, gdyż emitent ma zamiar wprowadzić te papiery na Catalyst.

Oprocentowanie obligacji jest tym razem zmienne, co dziś wydaje się lepszym rozwiązaniem, ze względu na osiągnięte minima stawki WIBOR i spodziewany wzrost. Przy czym zastosowano tu znany już nam mechanizm z blokadą górnej i dolnej granicy.

Cel emisji obligacji jest bardzo dobrze sprecyzowany. Nie ma tutaj mętnego tłumaczenia jakie czasami można spotkać. Spółka informuje o realizowanych obecnie projektach oraz działania na czas trwania obligacji.

Wygląda na to, że warto będzie sprzedać kilka obligacji by zakupić tę istną perełkę inwestycyjną. Dobra passa obligacji trwa jednak nadal, a wszyscy emitenci płacą odsetki w terminie, więc lepiej będzie raczej pozbyć się nieopłacalnych dziś lokat w SKOK Wołomin. Kwota minimalna nie jest zbyt wygórowana, ale nie należy też do najniższych. Mimo to warto będzie przeksięgować środki.

2 komentarze:

 1. z tymi wszystkimi emitentami płacącymi w terminie to bym nie przesadzał :) http://wiadomosci.stockwatch.pl/tygodniowy-raport-z-rynku-catalyst-10-16-iii-2014-r,obligacje,99629
  ale jeżeli dobiera się dobrze swój portfel, to można uniknąć wpadek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem oczywiście na myśli swój portfel obligacji. Od ponad dwóch lat ponad 10 emitentów wypłaca odsetki kuponowe i oddaje kasę bez problemu. I dotyczy to tak bezpiecznych papierów na 6% jak i ryzykownych na 15%.

   Usuń