środa, 19 marca 2014

Optymalizacja cashflow na rachunku maklerskim


Zrobienie przelewu bankowego nie jest problemem. Wystarczy założyć sobie plik z rozszerzeniem txt czyli w zwykłym notatniku, aby otwieranie trwało natychmiast. W pliku tym zgromadzić sobie całe zestawy numerów kont, na które dokonujemy często przelewy i po sprawie.

Dzięki temu wystarczy zwykłe kopiuj wklej i przelew trwa chwilę. Jedynym bankiem który buntuje się przy takim postępowaniu jest Millennium, który do niedawna kazał ręcznie wpisywać 4 ostatnie cyfry, niby to dla bezpieczeństwa. Ale po ostatnich modyfikacjach nie trzeba już robić niczego ręcznie, wystarczy zatwierdzić ważność konta.

Jedynym utrapieniem była Optima, gdzie nie mamy możliwości wyboru konta. Bank pozwala na przelew tylko do jednego wybranego banku i koniec. Rzecz na tyle irytująca, że przy zaprzestaniu oferowania 6,50% natychmiast zamknąłem to konto.

Chociaż przelewy nie są problemem, ale powinny one być zoptymalizowane. Praktycznie każdego miesiąca inne mamy konto główne w zależności od tego jakie są stawki, czy ile mamy na danym koncie. Kto ma już 20.000 zł na Ping Pongu nie będzie przecież robił przelewu do Idea banku, gdyż w ten sposób nic nie zoptymalizuje.


To nie jest na szczęście Optima. Można dodać dowolną ilość rachunków
Z drugiej strony człowiek jest nauczony do powtarzania pewnych schematów. Beznadziejna polityka Optimy w moim przypadku przeniosła się na rachunek maklerski w Alior banku. Po założeniu takiego rachunku i zakupie pierwszych obligacji czekamy na zarejestrowanie ich w KDPW i wejście na Catalyst. Gdy tak się stanie automatycznie widzimy te papiery na swoim rachunku.

Potem zwykle co kwartał dostajemy odsetki. Jeśli mamy przykładowo 3 obligacje kupowane co miesiąc, wówczas dostajemy od emitentów 3*4=12 wypłat odsetek. Czyli innymi słowy mamy już lokatę rentierską z płatnością co miesiąc. Przy większej ilości papierów płatności jest oczywiście więcej.

Aby mieć dostęp do tych odsetek musimy jednak zadeklarować na jakie konto osobiste chcemy je przelać. Wpisujemy konto, zatwierdzamy smsem i możemy już sobie bezpłatnie odbierać kupony odsetkowe od obligacji.

Z drugiej strony uderzające jest podobieństwo do konta w Optimie. Nie wpisujemy tutaj konta ror ręcznie, ani nie kopiujemy numeru z pliku txt. Odnosi się więc wrażenie, że rachunek maklerski działa na podobnej zasadzie jak konto w Optimie, innymi słowy mamy tylko jedno konto ror, na które możemy zrobić przelew.
 
Konta można swobodnie usuwać lub dodawać


Nic bardziej mylnego. Konto maklerskie nie ogranicza nas do jednego konta. Możemy sobie sami zdeklarować nowe konto w innym banku. W tym celu wystarczy po prostu wybrać z górnej belki hasło Dyspozycje, następnie wybrać z bocznej listy Rachunki do przelewów, a następnie kliknąć na Dodaj nowy rachunek widoczny na powyższym obrazku.

Nowy rachunek jest dostępny zaraz po zatwierdzeniu akcji smsem. Pojawi się on na rozwijalnej liście combo do wyboru odpowiedniego konta. Dzięki temu nie musimy przelewać odsetek na to samo konto, a wybierać to, które jest nam w danej chwili wygodne.

Jak widać nawyki bywają szkodliwe. Warto je zwalczać jeśli pozwala to na zoptymalizowanie cashflow. Od tej pory nie musimy się już męczyć z kołowaniem typowym dla Optimy, a przelewy ograniczyć do istotnie potrzebnych.

4 komentarze:

 1. "Jedynym utrapieniem była Optima, gdzie nie mamy możliwości wyboru konta. Bank pozwala na przelew tylko do jednego wybranego banku i koniec. Rzecz na tyle irytująca, że przy zaprzestaniu oferowania 6,50% natychmiast zamknąłem to konto."

  Na początku mnie to też irytowało, ale zmieniłem zdanie po ostatnich akcjach z włamaniami na konta mbanku przez routery, podstawione strony, przejęte wirusami smartfony itp.. W wypadku Optimy, nawet w przypadku przejęcia hasła i telefonu złodziej będzie mógł co najwyżej przelać pieniądze na inne konto użytkownika. Poza tym możliwość wielokrotnych bezpłatnych przelewów z konta oszczędzającego to rzadkość na tym rynku (ktoś zna jakieś inne konto oszczędzające z taką opcją?). Oczywiście oprocentowanie nie jest satysfakcjonujące, ale nie powinno całkiem przesłonić tych kilku plusów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie jest to Idea bank z Ping Pongiem. Kasę masz zawsze do dyspozycji za darmo na drugi dzień i wysyłasz ją gdzie chcesz, a nie tam gdzie Optima ci każe.

   Usuń
  2. Tylko ręce bolą od tego codziennego odbijania.

   Usuń
  3. Należy się cieszyć, że to praktycznie jedno z najwygodniejszych kont w obsłudze na rynku. Gdyby to był kredyt bank i musiałbym się każdorazowo logować przez mocno upierdliwy kb token, nie skusiłoby mnie nawet 6%.

   Usuń