wtorek, 15 stycznia 2013

Symulacja realnych zysków w Wołomin czyli od jakiej kwoty to się oplacaJak zobaczyliśmy we wczorajszym wpisie, ceny wejścia do różnych Kas Spółdzielczych są różne. Dla ułatwienia pomijamy tutaj kwoty, które wpłacamy na początku ale podlegają zwrotowi. Należy jednak mieć na uwadze iż te drobne sumy teoretycznie mogłyby generować dodatkowe zyski chociażby grosz dziennie. Zakładamy jednak że są one zaniedbywalne.

Przypomnijmy zatem koszta ponoszone na wejściu dla dwóch wybranych Kas:
Wołomin - 44 zł (+2 zł)
Twoja Kasa - 11 zł

To jest tak zwana wartość progowa, którą należy przekroczyć aby zyski były realne. Dla jednorazowej inwestycji w lokatę z klasą to dość duża wartość powodująca, że minimalny wkład musi być duży. Kto chce lokować małe kwoty do 10.000 zł raczej nie wyjdzie na plus.


Ponadto należy uwzględnić tutaj jeszcze jedną bardzo ważną rzecz. Realny zysk musi także znacząco przekraczać pewny zysk w bankach np na koncie. Jeżeli np ktoś trzyma obecnie pieniądze w Optimie i ma 6,30% to początkowo zyskuje tylko 1,70 p.p. więcej. Porównanie do Ping-Pongowców daje zysk lepszy tylko o 1,50% p.p.

Sądzę jednak, że aktualne oprocentowanie w Optimie i na Ping Pongu nie będzie trwać przez 3 miesiące, dlatego do symulacji uwzględniłem dwa przypadki. Trzymanie kasy na koncie o minimalnym dochodzie 6% czyli dotychczasowym minimum bloga lub 5%, który jak przypuszczam będzie oferowany wkrótce na najlepszych kontach czy lokatach.
Lokata Idealna lub konto na - 6%
Konto np. w BNP Paribas - 5%

Przykładowe zyski dla Wołomina oraz kont


Ja widzimy dla kwoty mininalnej czyli 1000 zł zarobimy w Wołominie jedynie o nieco powyżej 4 zł więcej niż w lokacie czy koncie z oprocentowaniem 6%. To zdecydowanie za mało by można było mówić o opłacalności. Przy 10.000 zł zarobimy nieco powyżej 40 zł a więc w dalszym ciągu będziemy poniżej minimalnej straty na wejściu wynoszącej 44 - 46 zł.


Zyski z lokat w SKOK w ponad zysk z konta na 6%


Zatem wniosek prosty aby inwestycja jednorazowa w Lokatę z Klasą była opłacalna musimy zainwestować powyżej 10.000 zł. Jeżeli ktoś zamierza skorzystać tylko z lokaty z klasą musi jeszcze tutaj doliczyć koszta przelewu. Przy dużych kwotach a tylko takie są opłacalne należy doliczyć dodatkowe 6 zł opłaty za przelew.


Sytuacja wygląda o wiele łagodniej w przypadku gdy mamy zamiar związać się z Wołominem na dłużej i korzystać z kolejnych lokat. Wówczas wartość progowa przestanie być tak bardzo ważna.

Założenie powyższe wydaje się być rozsądne, gdyż Wołomin od lat oferuje lokaty o lepszym oprocentowaniu od banków, ale dopiero dziś różnica jest wręcz miażdżąca.  Im dłużej będziemy członkami kasy tym większy oczywiście nasz zysk.

Osobną symulację można przeprowadzić dla zwiększania udziałów. Jeżeli chcecie można taką symulację zrobić i opisać w jednym z przyszłych artykułów. Wyższe stawki na lokatach są przy 11 oraz 21 udziałach.

Co do dalszych kosztów warto tutaj zaznaczyć, że możemy ominąć opłatę miesięczną w wysokości 4,50 zł rezygnując z usługi eSKOK. Nie jest ona bowiem potrzebna, dyspozycje można bowiem wydawać mailowo i otrzymywać potwierdzenie mailem.

Osobną sprawą do omówienia jest konto IKS oraz ror nie jest to bowiem to samo. A także omówienie kolejnych kruczków i sztuczek, których jak się okazuje jest mniej niż się spodziewałem. Ale tym zajmiemy się w następnym odcinku.

Ciąg dalszy: Jak założyć lokatę w SKOK Wołomin

4 komentarze:

 1. Nie wszystkie SKOKi żądają takich opłat za e-SKOK. Jestem członkiem Wielkopolska SKOK i konto wraz z e-SKOKiem kosztuje mnie 1zł/mies. Ciekawe czy w takim przypadku zostając członkiem SKOKu Wołomin trzeba aktywować kolejny e-Skok (za 4.50/mies)?

  OdpowiedzUsuń
 2. Pytanie jak wypłacić pieniądze z lokaty po tym jak wrócą na rachunek SKOK?

  Niby na stronie piszą, że od wpłat i wypłat nie pobierają prowizji ale tabela opłat i prowizji, którą mi przysłano nie potwierdza tego.

  Według niej musimy zrobić przelew obciążony prowizją 0,5% od kwoty zlecenia albo skorzystać z eSKOK i ponieść koszty w wysokości 4,5 zł za miesiąc.

  No i samo prowadzenie ROR-u na który trzeba wpłacać min 300 zł miesięcznie (przez 3 miesiące trzeba zablokować 900 zł)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpłaty i wypłaty są darmowe ale w obrębie SKOKu. Dla przelewów zewnętrznych są one płatne 0,5% ale w zakresie min-max: 2-6 zł.

   Usuń
  2. O ile się orientuję, to wpłaty 300 zł na rachunek ROR nie są wymagane, jeśli klient posiada w SKOK lokatę;
   dla ciekawości podam jeszcze,że wpłaty na ROR to nie jedyne stałe miesięczne zobowiązania klienta wobec SKOKu; istnieje coś takiego jak IKS (indywidualne konto spółdzielcze), na które również trzeba wpłacać co miesiąc określone środki (min. kwota to zdaje się 10 pln)...
   z tym, że w przypadku posiadania lokaty również z tego zobowiązania (wpłat na IKS) klient jest zwolniony

   Usuń