środa, 16 stycznia 2013

Jak założyć lokatę w SKOK Wołomin


We wczorajszym poście obliczyliśmy minimalną kwotę jaką musielibyśmy ulokować w Kasie Wołomin aby inwestycję można było uznać za udaną. Biorąc pod uwagę koszty na wejściu (46 zł), oraz przelewu zewnętrznego (6 zł dla dużych kwot) a także obecną ofertę banków wyszło iż minimalną kwotą godną uwagi to mniej więcej 20.000 zł.

Powyższa symulacja obejmuje wariant jednorazowego wejścia do SKOK Wołomin czyli założenie lokaty z klasą na 8% oraz wyjścia i wypisania z Kasy. W przypadku gdy planujemy dłuższy pobyt, kwota minimalna może być mniejsza.

Co zatem należy zrobić, jeżeli zdecydowaliśmy się na skorzystanie z tej niecodziennej oferty? Jak to wszytko działa? Otóż działa też bardzo nietypowo. Nie ma tutaj tego do czego przywykliśmy w bankach czyli złożenie zamówienia na lokatę oraz gwarancji np. 14 dni na przelanie środków. Co zatem jest?


Przede wszystkim musimy na początek wysłać kilka dokumentów. Są to:
 • deklaracja członkowska
 • deklaracja przystąpienia w poczet członków stowarzyszenia pomoc bliźniego
 • umowa o prowadzenie konta IKS (Indywidualne Konto Spółdzielcze)
 • skany dowodu osobistego
Dodatkowo, z czym nie spotkałem się w żadnym banku, na skanach dowodu trzeba napisać 'wyrażam zgodę na kopiowanie oraz przetwarzanie danych osobowych zawartych na zeskanowanym dokumencie'. Skany muszą być idealne, gdy wysłałem skan z drobną usterką, nie został on zaakceptowany. 

Po ich wypełnieniu i odesłaniu zostanie nam założony rachunek techniczny i to na ten rachunek będziemy musieli przesłać kwotę żądaną na wejściu czyli 75 zł, które dokładnie omówiłem w artykule Koszta wstępne przy zapisie do SKOKu Wołomin.

Duża wada to bardzo drogie przelewy Źródło: skok.wołomin.pl


Dopiero po wpłaceniu wejściówki zostanie nam założony rachunek ror z którego będziemy mogli przelewać pieniądze na lokatę. Wystarczy do tego zwykła dyspozycja jak to nazywają w Wołominie czyli najzwyklejsze w świecie wysłanie maila z prośbą o uruchomienie lokaty.

Przede wszystkim nie powinniśmy przenosić nawyków z banków komercyjnych gdzie można złożyć dyspozycję założenia lokaty, po której mamy 14 dni na wpłatę. Do tego zdążyły nas przyzwyczaić trojaczki, one zresztą przez długi czas miały najciekawszą ofertę. Dziś blednie ona z dnia na dzień.

W Wołominie tak nie jest. Nie ma okresu do namysłu. Po prostu musimy wpłacić pieniądze na rachunek, po czym możemy wydać dyspozycje założenia lokaty zlecając przelanie pieniędzy z rachunku. Coś na wzór obecnej lokaty Ping Pong, gdzie zasilamy lokatę z konta w Idea bank tyle że na własną rękę.

Jak widać wszystko tutaj jest inaczej. Jeśli chcemy z tego skorzystać trzeba się powoli przyzwyczajać, że tutaj każdy nasz krok jest dość kłopotliwy a na dodatek drogi co widac po cenniku przelewów widocznym powyżej. 

Więc warto poruszać się w nowym środowisku ostrożnie by nie narazić się na niepotrzebne koszty. A przede wszystkim zawsze zrobić sobie symulację by obliczyć jakie kwoty są opłacalne dla nas po uwzględnieniu kosztów oraz zysków na kontach w najlepszych bankach.

7 komentarzy:

 1. Czy mógłbyś zrobić symulację dla tych 20000 zł. Ile wychodzisz na czysto? Podobnie np dla 30000 itd. Myśle, ze to by sie ludziom bardzo spodobało

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja myślę ze każdy sobie policzy na biegu. Jeśli się nie pomyliłem to wygląda to tak:
  20000 * 8% = 1600zł -19% (podatek belki) = 1296zł /4 = 324zł -52zł (koszty na wejście) = 272zł za 3 miesiące
  30000 * 8% = 2400zł -19% (podatek belki) = 1944zł /4 = 486zł -52zł (koszty na wejście) = 434zł za 3 miesiące.
  Tak jak napisał autor pow. 20000 zyskujesz, a kolejne lokaty pomniejszają twoją stratę na wejściu. Lokaty na małe kwoty sobie podarować bo do lokaty za 1000zł zysk po 3 miesiącach 3,8zł a przelew powrotny 6 zł hi hi :)

  OdpowiedzUsuń
 3. a co bedzie jesli SKOK padnie.... jakie sa gwarancje ? bo jakis tam fundusz gwarancyjny jest do 100 tys Euro chyba.....no w AMBER GOLD tez byl

  OdpowiedzUsuń
 4. te dokumenty do zalozenie konta, które trzeba im wysłać to są gdzies do pobrania, na stronie skoku nie moge znalezc?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja wczoraj zakładałem lokatę w Skok-u. Na szczęście udało się to zrobić bez problemów, ale szkoda, że wcześniej nie znalazłem tego tekstu, bo byłby przydatny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak porównuje oprocentowanie lokat w Skoku Wołomin i w innych miejscach to az sie chwytam za głowe. Różnica jest kolosalna na korzyść skoku. Poza tym idea powyższego tekstu jest super.

  OdpowiedzUsuń