środa, 30 stycznia 2013

Czy fuzje banków są pożyteczne czyli ratuj się kto możeW ostatnich dwóch tygodniach pojawiła się opłacalność założenia aż pięciu nowych kont osobistych. Wołomin ze względu na 8%, Getin oraz Open ze względu na dobrą lokatę, mBank za promocję, oraz dowolny lokalny dla polepszenia cashflow. To powoduje konieczność zrewidowania dotychczasowych i postanowienia, które z dotychczas posiadanych warto zlikwidować.

Decyzja jest dość trudna. Każde jest opłacalne, każde przynosi określony dochód w jakiś sposób ale z jednej strony zarządzanie blisko dwudziestoma na pewno przestaje być wygodne a staje się uciążliwe. I warto rozważyć likwidację kilku najbardziej obciążających.

Zanim przejdzie się do rozważań kto powinien iść do odstrzału warto zastanowić się nad tym co już się wydarzyło. Nad szkodliwością fuzji bankowych. Wiemy już, że od tego roku połączyły swoje siły dwie pary: Polbank został przejęty przez Raiffeisen bank, natomiast Kredyt Bank został przejęty przez BZ WBK. Co się z tym wiąże dla nas?


Dla klientów mniejszych banków to bardzo niekorzystna sytuacja. Banki oczywiście czarują, że wszystko odbędzie się bezboleśnie i z korzyścią dla nas ale to oczywiście kolejne puste słowa banksterów. W miarę atrakcyjna oferta Kredyt banku będąca w dość konkurencyjna już rozsypała się w proch. Z Polbankiem zaczęło być źle gdy tylko zaczęły się plotki o fuzji z Austriakami jeszcze w 2011.

Po dawnym logo ani śladu Źródło: feiffeisenpolbank

W efekcie warto sobie zadać pytanie. Jeżeli mamy konta w mniejszych atrakcyjnych bankach zjadanych przez nieatrakcyjne większe to czy nie warto jak najszybciej wycofać się z tych mniejszych z prostego powodu, że większe przejmując mniejsze dostają także wszystkie nasze dane i wpisują nas do swoich baz danych.

W efekcie przypadkowo zostajemy pozbawieni przyszłych premii skierowanych do nowych klientów. Dochodzi do paradoksu - nie byliśmy nigdy klientem banku a mimo to stajemy się ich klientem z racji fuzji.

Zatem rozważając kasację nadmiarowych kont wydaje mi się, że jako pierwsze do odstrzału powinny być mniejsze banki, które pod przymusem pakują swoich dotychczasowych klientów w przyszłe nieprzewidziane kłopoty.

Kto dobrowolnie zgadza się na akceptacje narzuconych przez giganta nowych drastycznych warunków wyraża zgodę na rzeź. Nie dostanie wszystkich przywilejów którymi cieszą się nowi. A dla przykładu BZ WBK od dwóch miesięcy ma ofertę karty zwracającej aż 7% cashback o czym pisałem w ubiegłym miesiącu

Kogo interesują szczegóły dotyczące tego jak fuzja może pogorszyć ofertę przejmowanego może zajrzeć tu. Skala niekorzystnych zmian może przyprawić o zawrót głowy.

7 komentarzy:

 1. Odrobinę off-top, ale w nawiązaniu do pierwszego akapitu: ktoś jest w stanie polecić jakieś fajne darmowe konto wspólne z 2 darmowymi kartami debetowymi z mozliwością darmowych wypłat w Euronecie (nie musi być we wszystkich bankomatach) i jakimś nawet najmniejszym cashbackiem albo zwrotem za rachunki? Istnieje wogóle takie konto na rynku?

  OdpowiedzUsuń
 2. Rankingi lokat są co miesiąc może jakiś ranking kont z jasno opisanymi profitami oraz wymaganiami?
  Czekam z niecierpliwością.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ranking kont oszczędnościowych także jest co miesiąc natomiast co do kont osobistych to publikowałem coś takiego raz
   http://polakcandwa.blogspot.com/2012/11/ranking-kont-osobistych-listopad-2012.html

   Wynika z niego jasno,że zbyt dużo tu zmiennych by jednoznacznie ustalić klarowność warunków na podstawie których miałoby to sens.

   Usuń
  2. Z lektury Twojego artykułu wydaje mi się, że Eurobank jest w czołówce - oprocentowany ROR, cashback. Czy są wogóle jakieś minusy?

   Usuń
  3. Nie ukrywam, że Eurobank to mój główny bank ale to z racji faktu, ze bank ten zrobił ukłon w stronę starych klientów i zachował im przywileje dane w ubiegłym roku.
   Jest cashback, jest nieograniczona ilość przelewów darmowych między własnymi kontami których można mieć znacznie więcej niż w innych bankach.
   Minusy? Ror spadł do 3% a od kwietnia spadnie do 2,75% poza tym bank wzór dla innych, zastrzeżeń brak.
   Szkoda że wpłatomat jest wewnątrz i można korzystać tylko w godzinach pracy banku. Ale możliwe, że to jest zjawisko lokalne.

   Usuń
 3. Jeszcze pytanie - o którym koncie piszesz: online czy classic? Z tego co piszą w online nie ma cashbacku, a w classic są tylko 3 darmowe przelewy w miesiącu i konto nie jest oprocentowane. W prestige też nie piszą nic o cashbacku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prestige ma 1% cashback i to posiadam wymóg to przelewanie 3.000 zł w miesiącu. Natomiast classic zwraca 0,50%. Tak mam jako stały klient wraz z nieograniczoną liczbą przelewów a robię ich naprawdę dużo.

   Jak jest dla nowych klientów? Najlepiej zapytać bowiem w oddziale tam często mówią mi o rzeczach których trudno znaleźć ns stronie banku.

   Usuń