wtorek, 8 stycznia 2013

Jeszcze jedna oferta obligacji z nietypowej branży


Wczoraj opisaliśmy jak ważne jest tworzenie zdywersyfikowanego portfela nawet w obrębie jednej klasy aktywów.  Jest ku temu dobra okazja, gdyż z początkiem nowego roku pojawiło się wiele różnych ofert z całkowicie różnych branż.

Dwie z nich już opisaliśmy, pozostała jeszcze trzecia. Dotyczy ona firmy działającej w obszarze ochrony środowiska, gospodarki odpadami jak również alternatywnymi źródłami energii. 

Niedawno mieliśmy święta, kiedy stoły uginały się od kulinarnych specjałów z których duża część ląduje w koszu. W mediach zastanawiano się dlaczego tyle dobrych rzeczy ląduje na śmietniku. Każdy z nas praktycznie wyrzuca kubeł dziennie, firmy wyrzucają dziesiątki jeśli nie setki takich kubłów. Drożeje też wywóz śmieci a więc zapotrzebowanie na tego typu usługi z pewnością jest.


Opisywana dziś firma prowadzi odbiór oraz odzysk niebezpiecznych odpadów: filtrów paliwowych, olejowych, powietrznych, sorbentów czy zaolejonych ubrań roboczych. Odzyskany złom stalowy oddaje do hut, natomiast oleje do rafinerii.

Poza odzyskiwaniem złomu oraz olejów firma ta uzyskuje kord filtrujący dzięki któremu produkuje paliwa alternatywne do węgla. Owe paliwa energetyczne mają rzekomo właściwości lepsze niż średnia rynkowa. Co ciekawe brak tutaj produktów ubocznych które należałoby składować.


Z usług firmy korzystają głównie agencje rządowe oraz jednostki samorządu terytorialnego a więc dość stabilni kontrahenci. Marże zaś uzyskiwane przez firmę są wyższe niż te na zwykłych kontraktach budowlanych wynoszą bowiem 13-15%. Ponadto spółka zapewnia, że na wskutek złej polityki odpadów za komuny zleceń nie zabraknie a likwidacja zagrożeń może potrwać około... 20 lat.

Ta pewność zbytu jest zapewne czynnikiem dla którego spółka oferuje obligatariuszom stałe dwucyfrowe oprocentowanie obligacji. Przed nami spowolnienie gospodarcze więc dla spółki to duże wyzwanie a dla inwestorów zadowolenie ze stałych zysków, które będą dostawać co kwartał.

Na pewno godna uwagi jest mała kwota minimalna oraz fakt, że tak jak poprzednie oferty tak i dzisiejsza ma zabezpieczenie. W dobie wzrastającej niepewności rynkowej jest to wręcz niezbędny element oferty. 

Podsumowując oferta wydaje się dość ciekawa szczególnie ze względu na stały kupon. Lokaty już lecą na łeb, na szyję, stopy procentowe będą spadać dalej a więc także i zysk inwestorów decydujących się na WIBORowe inestycje.

4 komentarze:

 1. A to ciekawe - czy możesz zdradzić do kiedy oferta jest ważna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oferta jest jeszcze przedpremierowa.
   Gdy będzie premierowa umieszczę ją na Arkanach obligacji a gdy będzie znany termin ostateczny wówczas odpowiednia informacja znajdzie się na końcu artykułu.
   Podobnie dzieje się z każdą opisywaną ofertą tak jak z ostatnią opisaną tutaj.
   http://arkanaobligacji.blogspot.com/2012/12/oferta-obligacji-korporacyjnych-o-staym.html

   Usuń
  2. Wyslalem kilka dni temu maila, z prosba o szczegoly (z outlook.com) - dotarl?

   A.

   Usuń
  3. Proszę wysłać raz jeszcze i powołać się na komentarz, trudno mi oceniać po nazwie Anonimowy.

   Usuń