poniedziałek, 7 stycznia 2013

Najnowsza oferta obligacji z nietypowej branży


Rynek obligacji rośnie w siłę, coraz więcej emitentów korzysta z tego źródła finansowania dostrzegając tutaj duże możliwości dobrego finansowania inwestycji oraz współdzielenia przyszłych zysków z inwestorami, które umożliwią im te zyski wypracować.

Pojawiają się także tutaj emitenci z coraz bardziej nietypowych branż. Dywersyfikacja jest jednak tym o czym zawsze inwestor powinien pamiętać. Pakowanie wszystkich swoich oszczędności w jedną firmę jest stosunkowo dużym ryzykiem, gdyż nigdy nie wiadomo czy spółka nie napotka na nieoczekiwane problemy, zatem podzielenie ich na kilka firm jednaj branży jest lepszym pomysłem.

Jeszcze lepszym sposobem wydaje się korzystanie z kilku różnych branż. Budownictwo kilka lat temu wydawało się dobrą inwestycją, dziś niemal cała branża boryka się z problemami. Stąd rozsądnym wydaje podział nie tylko na wiele firm, ile na firm z różnych branż. Najlepiej tych niezbędnych.


Do ciekawych branż należy na pewno rynek seryjnej obróbki części maszyn i urządzeń z wykorzystaniem technologii CNC. Co to jest takiego? Chodzi o Computerized Numerical Control czyli o komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych.

Małe firmy mają mały potencjał produkcyjny oraz słabe wyposażenie sprzętowe niezbędne do świadczenia usług na wysokim poziomie. Mogę tutaj podać przykład stolarza którego znam osobiście, który zmienił ostatnio pracę. W dawnej pracy wykonywał wszystko ręcznie z użyciem zwykłych maszyn. W nowej pracy używa maszyn CNC, gdzie wklepuje do komputera kilka wstępnych danych a maszyna wykonuje dalej wszystko sama o wiele szybciej i precyzyjniej niż zrobiłby to on sam.


Przykład maszyny CNC

Opisywana dziś spółka zajmuje się właśnie czymś takim czyli obróbką materiałów za pomocą komputerowo sterowanych urządzeń. Dzięki temu firma produkcyjna ma możliwość wytwarzania nawet bardzo złożonych kształtów w sposób powtarzalny a więc do tworzenia całych serii owych kształtów a co ważniejsze w sposób bardzo precyzyjny spełniając zarazem rygorystyczne wymagania dotyczące dopuszczalnych odchyleń od norm. W ten sposób można przygotowywać materiały i półfabrykaty, dokonywać obróbki mechanicznej, montować podzespoły, kontrolować jakość, pakować oraz wysyłać.

Rosnąca liczba zamówień na owe podzespoły oraz kontraktów z licznymi kontrahentami ma umożliwić osiąganie dobrych zysków a emisja obligacji przyczynić się do finansowania owych kontraktów.

A co z obligacjami? Na co może liczyć inwestor umożliwiający rozwój firmie poprzez inwestowanie w nią? Może liczyć przede wszystkim na niewielką kwotę minimalną, która pozwala na dobrą dywersyfikacje portfela.

Ponadto może liczyć na kwartalny kupon odsetkowy. Im częściej płaci spółka tym lepiej, na rynku przeważają kupony półroczne a wiadomym jest, że im częściej dostajemy odsetki tym lepiej ze względu na dobrodziejstwa procentu składanego.

Obligacje oparte są o wskaźnik WIBOR3m oraz marżę, które w sumie mają dać dwucyfrowy zysk. Opieranie finansowania o ten wskaźnik mówi, że spółka rozważnie podchodzi do swoich inwestycji. nie chce dopłacać do interesu w momencie gdy wiadomo, że czeka nas spowolnienie gospodarcze. Na dodatek obligacje te będą zabezpieczone i nic dziwnego bo bez zabezpieczenia nie były atrakcyjne.

Obligacje będą notowane na Catalyst a więc będzie możliwość ich sprzedaży na rynku wtórnym. Dla osób szukających dobrej dywersyfikacji oferta wydaje się ciekawa rozważenia.

1 komentarz:

  1. Ciekawe rozważania, zdecydowanie warte zastanowienia się nad tematem przed inwestycją.

    OdpowiedzUsuń