poniedziałek, 28 listopada 2016

Nieoczekiwana korekta lokaty w BGŻOptima


Niedawno opisywałem dość dziwną sytuację jaka ma miejsce w popularnej Optimie. Jak zapewne pamiętacie ze wpisu Ręczne księgowanie lokat w BGŻOptima, nie bez znaczenia jest fakt kiedy zakładamy tutaj lokaty. 

Dziś zamieszczam dość nieoczekiwaną drugą część tego artykułu, gdyż sporna sprawa została wyjaśniona. Optima jest bez wątpienia jednym z lepszych banków, chociaż w tym przypadku dość dziwnie rozwiązała problem.


Bank dokonał ostatecznie stosowną korektę bez informacji o tym

Ręczne księgowanie lokat powoduje, że lokata może nie zostać założona w dniu przelewu, bez względu na to o której godzinie wyślemy przelew. Nadanie przelewu przed godziną 8:00 powoduje, że dojdzie on na tyle wcześnie, że można go z banku docelowego nadać ponownie i dojdzie do kolejnego banku tego samego dnia.

Przykładowo w PKO nadanie przelewu przed stosunkowo późną godziną 14:30 powoduje, że dojdzie on tego samego dnia. Dlatego trudno mi było zrozumieć dlaczego przelew nadany w piątek rano, został zaksięgowany dopiero w poniedziałek.

Konsultanci tłumaczyi zwłokę ręcznym księgowaniem lokat. I dało się przed godziną 11:00 poprosić telefonicznie o przyspieszenie weryfikacji wniosku, zaś o godzinie 17:00 uzyskać telefoniczne potwierdzenie, że lokata jest i pracuje od piątku.

Ku memu zdziwieniu mimo telefonicznego potwierdzenia, w bankowości internetowej widniała data początku lokaty: poniedziałek 31 października. Napisałem więc mailową reklamację, na którą (mimo obietnicy jak najszybszej odpowiedzi)do dziś nie dostałem żadnej odpowiedzi.

Napisałem więc podlinkowany wyżej artykuł ostrzegający Was o tym by pilnować składane wnioski taki jak poniższy. I składać je raczej w tygodniu z pominięciem piątku, by bank nie wykręcał się ręcznym księgowaniem lokat.

Ten wniosek o lokatę bezkompromisową na 3% lepiej składać w tygodniu

Przy piątkowej lokacie Black Friday, przelałem część środków z Optimy do niebieskich. Przy okazji sprawdziłem raz jeszcze datę założenia lokaty bezkompromisowej i... ku memu zdziwieniu zobaczyłem, że bank dokonał korekty i data startu lokaty to jednak piątek 28 października.

Dobrze, że sprawa zakończyła się pozytywnie, niemniej jednak dziwi mnie sposób załatwienia sprawy. Nie wiem czy to efekt napisanego artykułu czy reklamacji mailowej. Na maila nie odpowiedziano, na artykuł też nie odpowiedziano, chociaż zdarzało się to niejednokrotnie, gdy BGŻOptma nie należała jeszcze do Paribasa.

Dla świętego spokoju warto jednak dokonywać przelewu inicjalizującego w tygodniu z pominięciem piątku. Nie każda reklamacja bankowa jest rozpatrywana pozytywnie, nie każdy zaś lubi marnować czas na pisanie reklamacji.

4 komentarze:

 1. Witam,
  mam oszczednosci w BGZ OPTIMA niestety dostepne lokaty na 2, 3, 6 mcy to raptem 2%. Czy orientuje sie Pan jakie warunki nalezy spelniac, by bylo 3 % (tak jak na screenie powyzej to widac)
  Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawa jest prosta - trzeba zrobić mały trick. Zamknąć konto, odczekać 12 miesięcy i wrócić jako nowy klient. Wówczas bank będzie nas traktować jako nowego klienta, więc będzie można skorzystać z promocyjnej lokaty.

   Oferta Optimy jest średnia, więc 12 miesięczna przerwa nie powinna być problemem. Inne banki mają lepsze oferty od 2% na lokatach czy 2,30% na koncie.

   Usuń
  2. dziekuje za info. Niestety nie zawsze dziala metoda na zamykanie konta by byc traktowanym ponownie jak nowy klient (przyklad idea bank). Ranking lokat jest zwykle prowadzony dla kwoty 10 tys. Czy moze Pan polecic lokate dla kwoty 60 tys, przeslac link do porownywarki? (bez zakladania konta, funduszy). Dziekuje

   Usuń
  3. Ranking jest dwuczęściowy. Jeśli nie ma ciekawych lokat na tym blogu, wystarczy kliknąć pod koniec zestawienia, który przekierowuje na drugą część rankingu w którym dolna granica to 2,30%. Tam można znaleźć bez wątpienia najlepsze oferty bez limitów.
   Jutro oczywiście będzie najnowsze zestawienie na grudzień 2016.

   Usuń