piątek, 14 sierpnia 2015

SK bank a rozwiązanie zarządu komisarycznego


Nie milkną echa ustanowienia zarządcy komisarycznego w największym banku spółdzielczym w Polsce czyli wołomińskim SK banku. Na FpG toczy się żywa dyskusja co do bezpieczeństwa depozytów i licznych warunków.

Gdy ta dość nieoczekiwana informacja pojawiła się po raz pierwszy w mediach, od razu pojawiło się porównanie do ubiegłorocznej afery w SKOK Wołomin. W końcu obie instytucje finansowe pochodzą z tego samego miasta, więc podejrzenia nasuwały się same.

Okazuje się, że SK bank wcale nie jest pierwszym bankiem spółdzielczym, do którego wprowadzono zarządcę komisarycznego. SK bank jest po prostu bardzo popularny i dlatego jest o nim głośno. Inne banki spółdzielcze też jednak mają kłopoty.


Wiosną tego roku, a dokładniej 27 kwietnia zarządca komisaryczny zawitał do mało znanego Banku Spółdzielczego w Lesznowoli. Sytuacja przeszła jednak bez echa, bowiem nigdy ten bank nie zawitał do rankingu lokat ani w pierwszej ani w drugiej lidze. Jak zwykle wprowadzono tam program naprawczy.

Co ciekawe już niedługo potem bank ten został przejęty. I to nie przez Aliora czy inne bankowe meloniki, lecz przez inny bank spółdzielczy a mianowicie SGB. Jednocześnie KNF podjęła decyzję o.. rozwiązaniu zarządu komisarycznego od dnia 30 czerwca
Jak widzimy w powyższym komunikacie od 1 lipca BS w Lesznowoli zmienił nazwę na SGB Bank. Co więcej w osobnym komunikacie SGB poinformował o odwołaniu zarządcy komisarycznego.Jak widać na linii KNF - banki spółdzielcze panuje inna atmosfera aniżeli na linii KNF - SKOK. Jak pamiętamy przy pierwszych kłopotach przejęcie SKOKu zapowiadał SKOK Stefczyka, ale KNF nie wyraziła na to zgody.

Wniosek z tego prosty, że wprowadzenie zarządcy komisarycznego do SK banku nie przesądza jeszcze sprawy. Innymi słowy nie oznacza to, że Wołomin będzie złowieszczym fatum dla bankowców jak już myśli wiele osób, które posiadały i dalej posiadają swoje środki w wołomine. 

Ciąg dalszy: Afera w SK bank czyli gdzie jest mój przelew

17 komentarzy:

 1. Nie ma co panikować, tylko czekać. Jak ktoś ma powyżej limitu BFG to głupota, ale w przeciwnym wypadku lokaty dobrze procentują i nie zawracam sobie głowy. Mam pieniądze w SKOKu, który ma zarząd komisaryczny od prawie roku i jest tam pełen spokój. Panikowanie, wypłacanie może rzeczywiście wpędzić bank w bankructwo i to byłaby wielka szkoda, bo to był najlepszy bank w Polsce i w dodatku z polskim kapitałem.

  OdpowiedzUsuń
 2. skoro był najlepszy to czemu grozi mu upadłość?

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam tam ok. 150 tys. i spokojnie czekam na rozwój wypadków.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym przecież jest następna część artykułu, do którego prowadzi odnośnik na końcu wpisu.

   Usuń
 5. Przelewy sa opoznione, ale dochodza. Wczoraj 13/08 o 8 rano zlecilem 2 przelewy - jeden do PekaoSA drugi do mBanku; oba niedawno doszly: Pekao 11:50, mBank 12:10 (14/08)

  PS Moderator - moze skasujcie ten alarmujacy post czlowieka ktory sieje zamet i nieprawde (ze przelewy nie wychodza, ze trzeba myslec o prokuratorze, ze panie na infolinii klamia). Ten poat niczego nie wnosi, tylko denerwuje i oparty jest na spekulacjach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Komentarz faktycznie siał zamęt w związku z czym został usunięty.

   Usuń
  2. SK Bank nie zwraca środków z lokat, nie zgłasza też wniosku o upadłość, co uniemożliwia działanie BFG. Czyżby to forum cenzurowało posty, aby prezentować jedynie słuszną opinię, że be są SKOK-i, a niewypłacalny bank związany z PO jest ok ?

   Usuń
  3. Z moich doświadczeń: termin lokaty upłynął wczoraj. Poranny mail z skbanku informujący o przelaniu środków z lokaty. Do dzisiaj pieniędzy na koncie BRAK. Napisałam maila, infolinia zajęta. Czekam z (nie)cierpliwością na dalszy rozwój wydarzeń. Na ten moment skrajnym draństwem wydaje mi się brak jakichkolwiek informacji, które zwyczajnie się nam należą.

   Usuń
 6. Ja mam ulokowane 400.000 zł i nie szaleję. Przed tym miałam w skok Wołomin i w ciągu 5 dni od ogłoszenia upadłości dostałam z powrotem łącznie z odsetkami co do jednego grosza.
  Dzieci uspokójcie swoje moherowe babcie oraz rodziców.
  Trochę więcej świadomości zalecam.
  Swoją drogą to chyba najlepiej zakopać pod jabłonką w słoiku wraz ze środkiem przeciw wilgoci bo żaden bank nie jest pewny. wszędzie może się sytuacja powtórzyć. niestety. Sory...taki mamy kraj
  Teresa

  OdpowiedzUsuń
 7. Może napiszesz też coś o Idea banku? Ostatnio co poniedziałek mają całodniowe awarie systemu Cloud, stary działa normalnie.
  Coraz więcej ludzi do niego przenoszą, i coraz więcej ma problemy, a jakoś nikt o tym nie pisze. Ich profil na fb aż krzyczy od tego, a ich odpowiedź to przepraszamy, bla bla, dokładamy starań bla bla, takie słucham, rozumiem, pomagam, a nic z tego nie wynika.
  Dodatkowo od lat zapowiadają aplikację mobilną i nic. Nowy Cloud miał dobrze działać na smartfonie, a jest dno i kilometr mułu.
  Ciekawostką jest fakt że w ubiegłym roku system Cloud zdobył jakieś nagrody za innowacyjność!!! Chwalili się tym na fb nawet.

  Sam już całe szczęście z tego bagienka uciekłem, millenium działa dużo lepiej. Ale konto mam nada, jeszcze w pierwszej wersji co obecnie oferuje jedynie smark i VB, czyli 0 za wszystko bez *.

  Przyda im się kubeł zimnej wody, bo ile można kpić z użytkowników? Pasuje też przestrzec przedsiębiorców, żeby póki co trzymali się z daleka od tego rzekomo wyspecjalizowanego dla nich banku.

  O tej ich wybitnej specjalizacji niech jeszcze posłuży fakt że "szybkie płatności PAYU w nowym systemie zostaną wprowadzone w ciągu kilku miesięcy".
  To się nazywa nowy system według Idea Bank.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy ma prawo napisać o swoich przejściach z bankami na mojego maila. Jeśli sprawa przyda się innym, wówczas opublikuję ją.

   Kiedyś byłem klientem Idea banku, jak jeszcze Ping Pong latał na odpowiedniej wysokości. Ale zawsze szlag człowieka trafiał, jak trafiły się dni, kiedy smsy autoryzujące przelew dochodziły z godzinnym opóźnieniem, co czyniło przelew niemożliwym. Nie działo się to może często, ale nie było jednorazowym utrudnieniem.

   Usuń
 8. Po doświadczeniu na Skok-u Wołomin jestem spokojny o swoje złocisze mam poniżej 400k więc śpię w miarę spokojnie i nie likwiduje swoich lokat które dają mi 5,6% i 5% i IKE 5,5%.

  OdpowiedzUsuń
 9. Anonimowy14 sierpnia 2015 15:23 - czy docelowo wszyscy będą przeniesieni do tego nowego systemu IDEA CLOUD - nawet jak nie mam tam konta, a tylko dostęp do systemu transakcyjnego od kilku lat do zakładania lokat?

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam pytanie odnosnie gwarancji BFG: czy kwota 100.000tys EUR dotyczy """golych"" depozytow, czyli naszego kapitalu czy w limit 100.000 EUR wliczane sa tez odsetki?

  Dla przykladu: 400.000zl depozytu jest w limicie, ale jezeli lokata zostala zalozona 2 lata temu, to skumulowane odsetki wynosza ok. 50.000 - wiec mamy przekroczenie limitu.

  Ile odda BFG przy ew. upadlosci? 400.000 plus odsetki 50.000 czy dokladnie 100.000eur, czyli jakies 420.000zl?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. BFG odda razem z odsetkami równowartość 100 tys.EUR

   Usuń
 11. A może było tak: http://www.ikobylka.pl/pl/komu-zalezy-na-upadku-sk-banku-,s-248.html

  OdpowiedzUsuń