czwartek, 20 sierpnia 2015

SK bank nie realizuje przelewów i czeka na odblokowanie limitu zaangażowania


Panika związana z SK bankiem, który nie realizuje przelewów osiąga już apogeum. Nieco dla uspokojenia sytuacji napisałem w ubiegły piątek artykuł o tym, że wprowadzenie zarządcy komisarycznego nie oznacza jeszcze końca istnienia banku i taki zarząd komisaryczny może być odwołany.

Niestety afera w SKOK Wołomin zrobiła swoje. Cała panika z końcówki ubiegłego roku powtarza się teraz raz jeszcze. SK bank oficjalnie nie przyznał się jeszcze do problemu z niewypłacalnością, ale czytelnicy piszą, że nieoficjalnie dostają taką informację.

Jednocześnie bardzo przepraszamy za utrudnienia. Obecnie oczekujemy na odblokowanie limitu zaangażowania umożliwiającego przeprowadzenie naszych rozliczeń w banku rozliczającym. Odblokowania limitu oczekujemy w ciągu najbliższych godzin.


Pytanie co z czasem, kiedy owe środki zostały zablokowane? Dla klientów banku to w końcu realna strata. Przecież jeśli ktoś przelałby chociażby 100 tysięcy do Millennium na konto oprocentowane na 3%, dostałby codziennie za to 6,66 zł.

Ciekawe spostrzeżenie zrobił Jerzy we wczorajszym komentarzu:
Jeśli to prawda, co piszecie można żądać od Banku za zwłokę w przelewach odsetek karnych w wysokości 8% w stosunku rocznym. Podstawa prawna: Odsetki ustawowe (Dz.U.z 2014r. poz. 1858)

Od razy przypomniał mi się mój incydent z Getin bankiem, w którym bank Czarneckiego był zmuszony zapłacić mi ustawowe odsetki jeszcze w starym wymiarze czyli aż 13%:) O zaistniałej sytuacji poinformował mnie sam bank i dobrowolnie wypłacił tę kasę.

Do niedawna odsetki ustawowe wynosiły 13 procent:)

Całą sytuację opisałem w artykule 13% w Getin czyli tajniki migracji systemowej. Dla przypomnienia chciałem zamknąć konto w Getin bank, a nadgorliwy pracownik zamknął wszystkie konta jakie miałem w tym banku, w tym w Getin online. Getin przechodził właśnie integracje bankowości, a moje środki zostały... zablokowane.

Napisałem rzecz jasna reklamację. Oczywiście kilkukrotną, bo z bankiem nie da się prowadzić normalnego dialogu co potwierdza zresztą kabaretowa historia Zbyszka. Ważne jednak jest to, że bank koniec końców przyznał się do winy i za blokadę środków wypłacił ustawowe 13% odsetek karnych jakie jeszcze panowały ubiegłej jesieni.


Od grudnia ubiegłego roku wynoszą już tylko 8%

Teoretycznie tutaj jest rzecz podobna, w końcu z winy SK banku środki klientów są zablokowane. A więc tym przypadku mogłoby mieć zastosowanie odsetek karnych. Tyle że w niższym wymiarze, gdyż w grudniu ubiegłego roku Kopacz podpisała nowe rozporządzenie obniżające karne odsetki o 5 pp. Obecnie wynoszą one 8%.

Ciekaw jestem jak potoczy się sprawa tym razem. Dla mnie nawet dzień zwłoki przy przelewie jest nie do pomyślenia i wcale nie chodzi o stracone korzyści. Sytuacje mogą być przecież o wiele bardziej poważne i chyba każdy mógłby tu podać przykłady, w których różne instytucje państwowe, albo firmy pożyczkowe czy windykacyjne za każdy dzień zwłoki chętnie nałożą na nas karę.

Póki co klienci mailowo otrzymują lakoniczne: przepraszamy za utrudnienia. Zaś na stronie banku brak jakichkolwiek informacji.

Ciąg dalszy: Po kilku dniach zwłoki SK bank wznawia wypłatę środków klientom

20 komentarzy:

 1. Na stronie SK Banku na dole ekranu przesuwa się pasek. Cyt.: "Nie musisz wypłacać swoich oszczędności i tracić odsetek. Nie podejmuj decyzji na podstawie nieprawdziwych i niepełnych informacji. Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje wypłatę Twojej lokaty wraz z należnymi odsetkami. Zastanów się."

  OdpowiedzUsuń
 2. Wprawdzie nie da się wszystko w życiu przewidzieć na 100%, ale cieszę się, że nie wpadłem w tą panikę przelewów dla "ratowania pieniędzy", które prawdopodobnie doprowadzą teraz do upadku banku.
  W przypadku interwencji BFG na pewno będzie więcej zamieszania z odzyskiwaniem takich wiszących gdzieś w eterze i niewidocznych w saldzie konta pieniędzy.
  Najgorszym scenariuszem byłoby, gdyby te przelewy wrzucono z jakiegoś formalnego powodu do zwykłej masy upadłościowej do odzysku na zwykłych zasadach bez wsparcia BFG.
  Polecam wszystkim ściągnięcie pdf-ów ze szczegółową historią konta i potwierdzeniami lokat (dopóki można się logować) i w miarę możliwości spokojne czekanie na dalszy rozwój sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Panie Kolego Autorze - radź Pan lepiej ludziom jak odzyskać kapitał z SK wiszący w niebycie przelewów a nie jak zmusić trupa do sprintu na 100m

  Tak dla porządku w kontekście egzekwowania od SK odsetek ustawowych chciałbym przypomnieć, że w Konstytucji RP zapisane jest prawo każdego do godnej pracy i mieszkania ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SK bank to nie spółka giełdowa, ma gwarancje BFG, więc powodów do zmartwienia nie widać, jeśli chodzi o kapitał podstawowy oraz odsetki.
   Problem jest właśnie w przypadku zwłoki w przelewie omawianym w artykule.

   Usuń
 4. Powierzenie komuś moich finansów wymaga zaufania. SK Bank moje zaufanie stracił i po tym jak moje pieniądze zniknęły już go nie odzyska. Lokaty zlikwidowane, czekam na realizację przelewów, pozostaje jeszcze przenieść IKE i zamknąć konta, co uczynię w przyszłym tygodniu. Spora kwota moich oszczędności wisi obecnie (od poniedziałku) gdzieś w wirtualnym świecie pomiędzy SK Bankiem, KIR-em i bankiem docelowym, a ja nie wiem co robić. Jeżeli do jutra pieniędzy nie dostanę, wybieram się do prokuratury i zgłaszam podejrzenie przestępstwa z art. 286 kk (doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem) oraz dodatkowo art. 271 kk (poświadczenie nieprawdy w dokumencie - bo w wyciągach z SK Banku przelewy figurują jako zrealizowane, co jest kłamstwem).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie powinieneś kierować się zaufaniem (ograniczonym ale jednak) nie do SK Banku ale do BFG. Likwidowanie lokat rozumiem tylko jeśli przekraczałeś kwotę gwarantowaną, a w pozostałych przypadkach niepotrzebnie sobie skomplikowałeś sytuację. Szczerze powiem - nie jestem pewien jak wygląda kwestia ewentualnej upadłości banku i przelew wiszący gdzieś w bankowej otchłani.
   Życzę Ci, żeby jednak wiszące przelewy również były gwarantowane.

   Usuń
  2. A nie przyszło Ci do głowy, że może te pieniądze były mi po prostu potrzebne? Sorry ale to moje pieniądze i ja decyduję co z nimi robię, gdzie je lokuję albo na co je wydaję i nie zamierzam się kierować wolą banku w tej kwestii...

   Usuń
  3. Frajer zerwał lokaty, a niech teraz czeka i kilka tygodni. Każdy bank by upadł gdyby nagle panikarze zaczęli zrywać lokaty i je wypłacać. Więc słuszna decyzja, niech SK bank trzyma tą kasę teraz tak długo jak mu to jest potrzebne.

   Usuń
  4. Nie spinaj się tak, ja napisałem grzecznie a ty szczekasz. Nie moja wina, że zerwałeś lokaty i straciłeś odsetki. Akurat uwierzę, że nagle poczułeś potrzebę posiadania większej gotówki i dlatego MUSIAŁEŚ zlikwidować lokaty. Takie bajki opowiadaj swoim dzieciom panikarzu.

   Usuń
  5. Czy autor bloga zareaguje na chamstwo w dwóch wpisach powyżej?

   Lokaty się skończyły, mądralo. Niczego nie zrywałem. Gdybym chciał je zerwać, to bym to zrobił w dniu kiedy ogłoszono zarząd komisaryczny, a nie tydzień później.

   Usuń
  6. Panikarz i do tego jeszcze kłamca. Przecież wszyscy widzą że napisał wyżej lokaty zlikwidowane a teraz mówi, że się skończyły. A niech czeka, widocznie bank potrzebuje tej gotówki teraz przez takich panikarzy.

   Usuń
  7. Dokładnie,panikarz,ja gadałem z gościem w oddziale,to kobita zerwała lokatę 36 miesięczną w ostatnim miesiącu,straciła kilkadziesiąt tysięcy,nie pomogła rozmowa przekonanie,że jeśli bank upadnie,to BFG odda wszystko z odsetkami,głupota zawsze wypłynie na wierzch.

   Usuń
 5. Czyli jak, Państwo ma dać Ci pracę i mieszkanie? Formacja społeczno-ekonomiczna socjalizmu już 25 lat za nami. O pracę i mieszkanie trzeba zabiegać samemu a nie czekać na Państwo.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy ktoś zna jakieś dobrze oprocentowane IKE? Mogą być SKOKi lub banki spółdzielcze, to bez różnicy. Polcan może zainteresowałbyś się tematem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W SKOK-ach nie ma chyba IKE na zasadzie konta oszczędnościowego z gwarancją BFG. W różnych lokalnych bankach spółdzielczych są konta IKE z BFG, ale z oprocentowaniem niższym niż to aktualne bezbelkowe 5,5% w SK banku. 4% to chyba górna granica w pozostałych spółdzielczych. Po wpisaniu do wyszukiwarki "ike", "bank spółdzielczy" i ewentualnie nazwy miejscowości / województwa można znaleźć różne oferty. Czasami trzeba dzwonić bo nie ma na stronie banku oprocentowania / tabeli opłat i prowizji. W komercyjnych bankach najlepsze oprocentowanie ma chyba Millennium (3%).

   Usuń
  2. Niestety nie jestem za IKE i sam nie posiadam czegoś takiego na dzień dzisiejszy.

   Usuń
  3. Potwierdzam że Millenium z jego 3% ma w chwili obecnej najlepszą ofertę jeżeli mówimy o "czystym" IKE lokata, bez funduszy i innych udziwnień. Tam właśnie przenoszę IKE z SK. Oprocentowanie niższe, ale przynajmniej na dziś nie grozi upadłość...

   Usuń
  4. Dla mnie 3% to za mało jak na lokatę wieloletnia. Muszą zaoferować więcej.

   Usuń
 7. Na konkurencyjnym blogu jest pełne, naprawdę rzetelnie opisane zestawienie kont IKE w bankach spółdzielczych ( i nie tylko w spółdzielczych) ...ale Marcin mnie pewnie nie puści z linkiem :-) to jak Marcin ? pomożemy trochę czytelnikom ? :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Silesia bank IKE 4 %

  OdpowiedzUsuń