piątek, 5 września 2014

'Lokata' Niemieccy Giganci daje już tylko 5% czyli sterowanie kursami akcji


Artykuł o Niemieckich Gigantach, który opublikowałem w lutym, cieszy się niezmiennie dużą popularnością. Nic dziwnego, lokaty bankowe opisywane na FpG żyją zwykle tylko kilka dni, lokaty w SKOKach kilka tygodni lub miesięcy. Giganci zaś rozsiedli się na dobre w kuluarach Idea banku.

Wystarczy zajrzeć na hasło Komunikat o ofercie produktowej, by zauważyć, że praktycznie co miesiąc oferta jest odświeżana. Nic zresztą dziwnego, bowiem bliższa inspekcja ostatniej oferty wskazuje, że produkt jest w ofercie od 1 do 30 września. Poprzednio było od 1 do 31 sierpnia itd.


I tak jest praktycznie od początku tego roku. Tyle że w pierwszej połowie tego roku  Lokata Niemieccy Giganci w  dawała zarobić 5,50%. Teraz oprocentowanie spadło do 5,00%. Czy jest to godne uwagi, skoro Idea ma to stale w ofercie?Po pierwsze należy pamiętać, że jest to lokata strukturyzowana, a więc te 5,00% gwarantowane przez 3 miesiące, muszą być obowiązkowo połączone ze strukturą. A ta jest grą, jest hazardem. Tyle że zamiast kart, kości czy kulek mamy notowania pięciu niemieckich spółek, które omówiłem w pierwszym artykule na ten temat.

W licznych komentarzach pod artykułem okazało się, że struktura ma jednak licznych zwolenników. Pójdziemy zatem dziś o krok dalej i zobaczymy szczegóły. Nie będziemy się jednak skupiać na żadnych danych historycznych, co lubią robić reklamujący fundusze, struktury czy akcje. Takie bajery są dobre dla doradców wciskających bezużyteczne informacje dla raczkujących i ufnych nowych adeptów inwestowania.


Żaden spośród 5 gigantów nie może nawet drgnąć w dół Źródło: ideabank.pl


Poprzednio skupiłem się na prawdopodobieństwie. To bardzo mało możliwe, by wszystkie 5 spółek w danym dniu, w którym będą przyznawane potencjalne zyski było na plusie. Zresztą potwierdzają to ostatnie komentarze z sierpnia w lutowym artykule:
Ostatnio wydzwaniają do mnie z IDEA BANKU w sprawie "lokaty" Niemieccy Giganci. Zacząłem więc szukać informacji czy dobrze zrobiłem nie pakując się w to i znalazłem ten artykuł. Przeczytałem też wszystkie wpisy pod spodem i spodobał mi się eksperyment pana Romana. Dziś mija dokładnie 5 miesięcy (25.03) odkąd pan Roman opublikował kursy spółek.
Oto dzisiejsze kursy:
BMW : 90,43 (było 81,21) - wzrost
Deutsche Post : 24,82 (było 25,95) - spadek
Deutsche Telekom : 11,25 (było 11,65) - spadek
Henkel : 80,46 (było 77,46) - wzrost
Metro : 27,09 (było 28,44) - spadek


Prawdopodobieństwa nie da się oszukać. Prawdopodobieństwo że w danym dniu aż pięć spółek będzie wyżej jest bardzo małe. Zresztą niedawno rozmawiałem z jednym z prezesów spółki emitującej obligacje. W głowie utkwiło mi jego zdanie, że... notowania giełdowe jego spółki kompletnie go nie interesują.

Przypomniał mi się od razu fragment wynaturzeń jednego guru giełdowego, autora książki Gra giełdowa, któremu na początku kariery pokazano na czym polega kurs akcji i jak łatwo można nim sterować. To zresztą fajny temat na zupełnie osobny artykuł i wówczas omówimy sobie szerzej to zagadnienie.

To co ważne jest tutaj to fakt, że Inwestowanie nie powinno w żadnym wypadku polegać na modłach, by tak sterowano kursami by nam się powiodło. A do tego sprowadza się inwestowanie w struktury. Niestety to nie my sterujemy kursami. Nie mamy na to kompletnie żadnego wpływu. Zależy to od bardzo wielu czynników, które można poznać w dowolnym podręczniku o inwestowaniu. My możemy jedynie czekać i modlić się, by aż pięć spółek jednocześnie, konkretnego dnia miało kursy wyższe niż na początku.

Przestroga dla ufnych


Kto to zrozumie po zakupie i powie sobie, cholera to nie dla mnie, tego spotka przykra niespodzianka w postaci opłat administracyjnych oraz manipulacyjnych widocznych na powyższym obrazku. Opłaty manipulacyjne rzecz jasna maleją z każdym rokiem, ale i tak dodatkowo tracimy na zarobkach jakie mielibyśmy, gdybyśmy trzymali kasę na koncie czy lokacie.

Przykład straty dla rezygnacji w drugim roku


Na plus należy zapisać dla Idea banku, że podaje nawet szczegółowe wyliczenie strat na konkretnym przykładzie. Jak widzimy po roku klient straci... 3500 zł, z zainwestowanych 50.000 zł. Nie mówiąc już o tym ile by zarobił, gdyby owe 50.000 włożył na lokatę roczną oprocentowaną na 4%, co też jest w tym przypadku stratą.

W pierwszym roku strata byłaby jeszcze większa, należałoby bowiem odpisać nie 2 lecz 3 procent. Ale pewnie w drugim roku pojawia się frustracja, gdy klienci przekonują się, że zamiast oczekiwanych 9% dostaną 0%, bowiem wszystkie pięć spółek nie spełniło wymaganego warunku.

W inwestowaniu warto postawić ten warunek na głowie. Prawdopodobieństwo zysku ma być jak największe, a nie malutkie. Dla obligacji korporacyjnych jest ono bardzo wysokie, gdyż praktycznie tylko upadek spółki rodzi problemy. To zaś w skali rynku jest na szczęście zjawiskiem marginalnym.

39 komentarzy:

 1. IdeaBank wydzwania co tydzień z tym g...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co się dziwić, skoro mają dużą korzyść ze sprzedaży...

   Usuń
  2. Panowie moja Lokata 3 subskrypcja zamyka się po roku na 9% dobrze, że nie zraziłam się po opisie bo bym miała lokatę na 3%

   Usuń
  3. Moja zamykająca się 04.04.2015 też wygląda na to że zamyka się na 9%. Mam nadzieję że nic przez 3dni się nie zmieni :) A kolejna subskrypcja którą zawarłem zarazie wygląda jeszcze bardziej imponująco jeśli chodzi o notowania.
   Pozdro

   Usuń
 2. Struktury to loteria, tylko na 1/3 z nich da się zarobić u nas pieniądze większe, niż na zwykłej lokacie bankowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też dzwonili do mnie dzisiaj z tym. Co ciekawe mówią, że jak w drugim roku spełni warunek, to dostaje się kasę tez za pierwszy rok, co jest plusem. Jednak w to nie wejdę, bo i tak szansa jest mała. No i rozumiem, że opłata administracyjna jest pobierana niezależnie czy się zerwie lokatę czy nie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pobierana jest, ale nie wpływa na gwarancję kapitału, więc jeśli nie zerwiesz lokaty, a ona się sama zakończy w 1, 2 czy 3. roku to masz kapitał + zysk 9/18/27% (warunek spełniony) albo sam kapitał (warunek niespełniony).

   Teoretycznie im dłużej tym lepiej :)

   Usuń
 4. i tak i nie - opl administracyjna jest pobierana w dniu otwarcia lokaty ale jesli nie zrywasz lokaty to nie jest brana pod uwage poniewaz masz gwarancje kapitalu. czyli oplaty sa tylko przy zerwaniu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a czy w trakcie trwania lokaty sa wyplacane procenty?

   Usuń
 5. Tak, opłata administracyjna jest pobierana niezależnie od zerwania-tak przynajmniej wynika z ich Warunków lokaty strukturyzowanej "niemieccy giganci" który mi wysłali. W pkt. 10 masz opl. adm. 4,5-7,5% (Pobrana Opłata Administracyjna nie wpływa na Gwarancję Kapitału w Dniu Zamknięcia Lokaty). Ostatnie zdanie w nawiasie oznacza że masz gwarancje kapitału jaki włożyłeś co oznacza 100% Kwoty Lokaty w Dniu Zamknięcia Lokaty. Nie ma tu mowy o odsetkach które możesz zarobić (o ile spełnione będą warunki dotyczące tych pięciu spółek), a więc z tych właśnie odsetek bank może pobrać sobie opłatę adm. Tyle wynika z ich zapisu, a co oni będą robić (czy pobiorą) to już tylko domysły. Dam przykład pierwszy. Po 3 latach od założenia nie zerwałeś lokaty ale niestety nie spełnił się trzy razy warunek dotyczący tych pięciu spółek. Wtedy zapis o gwarancji kapitału zapewnia ze nie pobiorą żadnej opłaty (ani adm. ani manip.). Drugi przykład. Nie zrywasz lokaty. Lokata po roku od założenia spełni warunek dotyczący tych pięciu spółek. Wtedy Bank (zgodnie z warunkami umowy) może pobrać opłatę adm. 4,5-7,5%. Doradcy oczywiście będą mówić ze bank nie pobierze opłaty w przykładzie 2, ale to ich zapewnienie nie wynika z regulaminu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wystarczy logicznie zapoznać się z wzorem do wyliczenia:

   Kwota lokaty x K
   k=7% pierwszy rok
   k=14% drugi rok
   k=21% trzeci rok
   k=0% jezeli przez trzy lata nie spelnia sie warunki

   opłata administracyjna to rodzaj kaucji, pobierana na poczatku zwracana w momencie zamkniecia lokaty,
   zamkniecie lokaty to dzien w ktorym spelnia sie warunki lub lokata dobiegnie do konca a warunki sie nie spelnia.
   Skąd pomysł i gdzie jest w regulaminie ze bedzie pobrane z zysku?
   proszę nie wprowadza ludzi w błąd.

   Usuń
 6. "Przypomniał mi się od razu fragment wynaturzeń jednego guru giełdowego, autora książki Gra giełdowa, któremu na początku kariery pokazano na czym polega kurs akcji i jak łatwo można nim sterować. " - mogę prosić autora książki? chętnie poczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chodzi o książkę Jamesa Cramera: Gra Giełdowa: Jak rozsądnie inwestować w pozbawionym rozsądku świecie.
   Świetnie napisane czytadło do którego lubię często wracać:)

   Usuń
 7. Ale bzdura:

  Oto dzisiejsze kursy:
  BMW : 90,43 (było 81,21) - wzrost
  Deutsche Post : 24,82 (było 25,95) - spadek
  Deutsche Telekom : 11,25 (było 11,65) - spadek
  Henkel : 80,46 (było 77,46) - wzrost
  Metro : 27,09 (było 28,44) - spadek

  tak sie sklada, ze w umowie jest ze w danym dniu te 5 spolek musi zanotowac zysk, ale nie DNIOWY, ale w porownaniu do KURSU OTWARCIA lokaty. A tutaj liczony jest horyzont 1,2 lub 3-letni, wiec nie jest to oparte na prawdopodobienstwie ale na wynikach tych spolek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety dałem się wpakować w tą lokatę minął prawie rok i 4 z 5-ciu jest na + ale jedna metro straciła tyle że nie wiem czy po 3 latach odzyska stratę. Szkoda że te wszystkie poradniki powstają wtedy jak jest za późno. Dlatego na przyszłość dla ludzi nie znających tematu zainwestować w spokojne 3% i mieć święty spokój, a tak na 99,9% strata (stagnacja pieniędzy lub zerwanie co nie ma sensu)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czy ktoś kto zyskał na tej lokacie Niemieccy Giganci ?
  Mam na myśli datę wejścia/założenia i minął rok. ( czy ta lokata jest w ogóle już ponad rok ?)
  Da się to gdzieś znaleźć ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj zamknęła się III subskrypcja z 9% zyskiem i jak na razie kolejne również są na plusie :)

   Usuń
  2. Witam
   a gdzie mozna obserwowac ta lokatę?

   Usuń
 10. na sczęscie jest internet. Zdecydowałem sie na ten produkt, ale przez dzieciaki poprosiłem a zreszta sam zaproponował że jutro zadzwoni (konsultant). Bawiąć sie z dzięcmi zastanowiła mnie bardzo duza elastycznosc konsultanta, na poczatku odmawiałem, odmawiałem , odmawiałem az w koncu zaakceptowałem 65% kwoty na zwykła lokatę trzymiesieczna 4,09% a pozostałe na niemieccy giganci mnimu 7%. DZIEKUJĘ WSZYSTKIM ZA TO FORUM , dzieciom że domagaja sie uwagi, ( pierwszy raz cos skomentowałem) ULOKUJE NA ZWYŁE 3,5 %

  OdpowiedzUsuń
 11. Podbijam przykład wejścia w lokatę:
  BMW : 109,5 (było 81,21) - wzrost
  Deutsche Post : 29,168 (było 25,95) - wzrost
  Deutsche Telekom : 15,638 (było 11,65) - wzrost
  Henkel : 89,52 (było 77,46) - wzrost
  Metro : 30,703 (było 28,44) - wzrost

  Także nie jest tak beznadziejnie ...

  OdpowiedzUsuń
 12. Podbijam - założyłem w dniu 1 września 2014r
  na dzień dzisiejszy u mnie wygląd tak:

  BMW : 114,5 (było ok 89) - wzrost
  Deutsche Post : 30,33 (było ok 25) - wzrost
  Deutsche Telekom : 16,74 (było ok 11,60) - wzrost
  Henkel : 105,05 (było ok 79,65) - wzrost
  Metro : 30,95 (było ok 26,80) - wzrost

  po 6 miesiącach wygląda OK,
  ale co będzie po kolejnych 6 miesiącach tego nie wiem - zobaczymy ......

  OdpowiedzUsuń
 13. a ja po roku nie mam nic bo oczywiscie 1 spółka odnotowała spadek i tak pewnie bedzie przez kolejne 2 lata, już tam biegnę z moimi kolejnymi oszczędnościami...

  OdpowiedzUsuń
 14. założyłam lokatę w lutym, teraz w marcu się kończy z zyskiem 9% dla mnie. wszystkie spółki powyżej 10 % zysku. było warto!

  OdpowiedzUsuń
 15. Moja lokata niemieckich gigantów również zakończyła się z zyskiem 9% po roku, została założona pod koniec lutego, więc dzień otwarcia wypadał w marcu. Polecam korzystać z tego typu lokat w Idea Banku wszystkich niedowiarkom!

  OdpowiedzUsuń
 16. I tu się zgodzić niestety z przedmówcami nie mogę. Sam założyłem niemieckich gigantów rok temu i rzeczywiście wyszedłem z zyskiem 9%, ale teraz od pół roku mam top gigantów i nie wróżę z tego nic dobrego, może po 3 latach dopiero... Wszystko zależy od tego jakie spółki wchodzą w skład tej "struktury". Obserwując wartość spółek można zaobserwować kilka prawidłowości np stały średni wzrost wartości akcji mimo lokalnych małych wahań jak w przypadku niemieckich gigantów. Ale analiza spółek z top gigantów to horror. Spółki mają olbrzymie wahania, akurat w momencie zakładania przeze mnie tej struktury miały jedne z najwyższych wartości akcji i aktualnie część z nich mocno dołuje. Także (nie licząc jakiś tąpnięć załamań na giełdzie i innych losowych zdarzeń które niweczą wszystko) na podstawie obserwacji historii wyników spółek można przewidzieć ogólne tendencje w przyszłości i od razu wiedzieć czy są szanse na powodzenie. Nie zniechęcam ale też nie polecam w ciemno mimo, że sam mam zysk "bo się udało".

  OdpowiedzUsuń
 17. Potwierdzam poprzednika, na Top Gigantów zdecydowałem się w czerwcu zeszłego roku, dzień otwarcia wypadł na początek lipca. Akurat wtedy wszystkie spółki były na górce, kilka tyg po tym sytuacja polityczna (czytaj Rosja) bardzo skomplikowała sytuacje ekonomiczną i wszystko poszło w dół. Aktualnie zostało dużo do odrobienia i trudno przewidzieć dalszy scenariusz. Pocieszam się, że analizując dłuższy okres czasu akcje spółek jednak powoli rosną.

  OdpowiedzUsuń
 18. W czerwcu? Idea Bank prowadzi Top Gigantów od listopada, ale ja skorzystałam w marcu z Niemieckich Gigantów i liczę, że lokata się zamknie, bo mój znajomy założył w lutym ponad 100.000PLN i teraz się cieszy z zysku, chodź jeszcze go nie widział na koncie, ale podobno maksymalnie 14dni na wypłatę jest

  OdpowiedzUsuń
 19. kwietniowa też zakończy zyskiem, wszystko przynajmniej 5% +

  OdpowiedzUsuń
 20. Czy ktoś już dostał kasę plus odsetki. Kilka osób pisało tutaj, że lokata NG zamknęła się z zyskiem w pierwszym roku, ale nikt nie potwierdził czy odsetki wpłynęły na konto i czy przede wszystkim została pobrana opłata administracyjna???
  U mnie na razie też wszystkie 5 spółek na plus, ale jeszcze 3 miesiące muszę poczekać do zamknięcia.
  To jak to jest z opłatą administracyjną w przypadku zamknięcia lokaty na plus po pierwszym roku???

  OdpowiedzUsuń
 21. ja miałem z tamtego miesiąca. z 15000zł przecłali mi 15000 + 1093,5zł. więc jak widać wbrew temu co się pisze powyżej żadne opłaty nie obowiązują chociaż też jakoś miałem co do tego wątpliwości. teraz dziękuje mojemu opiekunowi jakubowi i nie wiem czy nie ulokować tym razem trochę więcej...

  OdpowiedzUsuń
 22. Regulamin otwierania i prowadzenia rachunków lokat strukturyzowanych przez idea Bank s.a.
  (obowiązuje od dnia 2 marca 2015 r.):
  "pobrana Opłata Administracyjna nie wpływa na Gwarancję Kapitału w Dniu Zamknięcia Lokaty lub w Dniach Ustalenia odsetek, w przypadku gdy Warunki Lokaty Strukturyzowanej przewidują taki/e Dzień/Dni Ustalenia Odsetek oraz Gwarancję Kapitału w tych dniach"

  To jest mętniactwo, szczególnie że regulamin być może się zmienił od czasu zakończonych subskrypcji.

  Ogólnie gdybyśmy uznali, że prawdopodobieństwo spadku lub wzrostu jest takie samo, to koniunkcja tych zdarzeń dla np. 5 spółek wynosi (1/2)**5=1/32

  OdpowiedzUsuń
 23. w 2014 założyłem lokatę "top giganci". dwa tygodnie przed jej zakończeniem zadzwonił przedstawiciel z propozycją założenia nowej wersji "niemieccy giganci". zapytałem się się o lokatę "top giganci". uzyskałem odpowiedz, że wszystkie spółki odnotowały wzrost i tu już nic nie może się innego zdarzyć, jak tylko wypłata środków z zyskiem. w dobrej wierze założyłem przed ukończeniem lokaty "top giganci" nową lokatę "niemieccy giganci". od czerwca nie widzę ani pieniędzy, ani nie ma kontaktu z "bankiem". już piąty raz proszę o kontakt telefoniczny. bez rezultatu. SZOK!!! NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 24. A ja z sukcesem zakończyłam przygodę z tą lokatą. Pieniądze na koncie plus 9%. Sierpniowa edycja zakończyła się po 1 roku.

  OdpowiedzUsuń
 25. do mnie ostatnio zadzwonili ze moja lokata niemiecka skończyła się nawet o niej zapomniałam, ale dostałam kapitał i 9% po roku.
  Teraz dostałam propozycję nowej lokaty jakiejś technologicznej skorzystam bo i tak lokaty są nisko oprocentowane. Ktoś słyszał o tej lokacie ?

  OdpowiedzUsuń
 26. lokata z 6.10.2014 także zakończyła się po roku ale jeszcze dzień wcześniej BMW było na minusie...
  http://stooq.pl/q/?s=bmw.de&c=3m&t=l&a=lg&b=0
  także takie lokaty to loteria o czym dobrze pisał autor i łatwo jest tym wszystkim manipulować, za łatwo i ja się ponownie w takie coś raczej nie będę bawił

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno żeby BMW nie było na minusie po aferze z VW. Takich rzeczy nie da się przewidzieć, ale wystarczy jedno jedyne wydarzenie, by całość wzięła w łeb. Nieważne czy będzie to afera paliwowa czy dowolne inne zdarzenie losowe.

   Usuń
 27. ludzie czy nie prosciej kupic akcje
  a nie bawic sie w te oszukancze lokaty tego parabanku?
  kiedys do getina wsadzilem 57tys na cztery lata
  lokate strukturala z tu europa oparta o europejskie obligacje - euro bylo po 3,5 jak zakladalem jak zamykalem bylo po prawie 4
  fundusze obligacyjne wrosly o jakies 20 %
  i wyobrazcie sobie ze moj zysk wyniosl cale 65zl
  a pani obiecywala mi minium 7%rocznie a jak dobrze pojdzie to 9%rocznie .
  a ta Idea z tego co slyszalem to jest jeszcze wiekszy naciagac od Getina

  OdpowiedzUsuń