poniedziałek, 30 grudnia 2013

Podsumowanie roku czyli meandry finansów 2013


W roku ubiegłym opublikowałem Podsumowanie roku czyli meandry finansów 2012. Wpis cieszył się dużą popularnością, a czytelnicy domagali się podobnego wpisu po roku. Nie obiecywałem tego, ale nie widzę problemu by omówić co to najlepsze w mijającym, bardzo dobrym 2013 roku.

Dziś na FpG zebrałem najciekawsze z mojego punktu widzenia okazje bankowe. Jednakże rok 2013 to dalsze ograniczanie dochodów z tytułu bankowych promocji. Firmy płacą zdecydowanie więcej i to bez żadnych dodatkowych i modyfikowanych warunków.

Nie chodzi oczywiście w żadnym przypadku o firmy parające się działalnością parabankową. Mam na myśli tak firmy emitujące obligacje, jak firmy z branży private equity lub prywatnych przedsiębiorców, które chętnie nawiązują współpracę z inwestorami.


1 Finansowanie prywatnych przedsiębiorców
Ubiegłoroczne odkrycie w postaci obligacji korporacyjnych w tym roku ewoluowały dalej. Tematyka wykraczająca poza ramy bloga okazała się kolejnym strzałem w dziesiątkę. Skoro obligacje to pożyczka dla większej firmy dyktującej warunki, logiczną konsekwencją jest pójście o krok dalej.

Krok dalej oznacza poszukiwanie firm, w szczególności start-upów, potrzebujących finansowania na start. Jak do tej pory okazuje się, że sposób działa. Ryzyko większe aniżeli na obligacjach korporacyjnych, ale za to więcej możliwości pertraktacji zysku oraz form zabezpieczenia.


2 Obligacje korporacyjne w ofercie prywatnej
Hit ubiegłego roku w tym roku zbierał żniwo. Wszyscy emitenci płacą regularnie i wypłacają początkowo zainwestowany kapitał. W tym roku miałem trzy zwroty firmy EGB, EDG oraz Work Service. Pozostałe sześć płaci regularnie odsetki, siódma ma zacząć w przyszłym roku.

W 2013 roku w ofertach prywatnych znacząco obniżono próg wejścia, dzięki czemu można znacząco zdywersyfikować portfel emitentów. W 2014 czekają mnie tylko dwa kolejne wykupy. Szczególnie ciekawy jest pierwszy, który zakończy proces wychodzenia ze strat, jaki poczyniły fundusze w latach 2008-2010. W tym przypadku link podaję do bloga dedykowanego obligacjom, gdzie prezentuję aktualne oferty.
Arkana Obligacji


3  Wojna o pieniądz
Jeżeli w roku ubiegłym czytałem głównie książki z zakresu analizy fundamentalnej i na niej opierałem swoje inwestycje, tak w tym roku rozczytywałem się w niezwykłej lekturze Hingbinga. Książka po której przeczytaniu świat wygląda inaczej i nic nie jest takie jak przedtem.
Demon zrodzony na Jekyll Island ma dziś święto


4 Popularność FpG oraz PP2
W roku bieżącym moje podstawowe blogi stały się rozpoznawalne w szerszej społeczności inwestorskiej. W efekcie zaczęły się do mnie zgłaszać różne firmy z propozycjami współpracy. Dzięki temu mam dostęp do materiałów, których nie zdobyłbym inną drogą.

Wiele z nich zostało opublikowanych na blogu. Ostatni z nich dotyczy oczywiście nieruchomości. Nie zyskały one dużej popularności, niemniej jednak warto poznawać nowe sposoby inwestowania oraz trendy, nawet jeśli okażą się ostatecznie tylko ciekawostką, z której nie warto korzystać.
Finanse po godzinach

5 Optymalizacja kart oraz cashflow
W dalszym ciągu wiodący temat bloga. Już rok temu wydawało się, że wszystko jest zoptymalizowane do granic możliwości, a jednak ciągle da się coś usprawnić, coś podkręcić. Świat finansów ciągle się rozwija, zarabiać można praktycznie na wszystkim, więc optymalizacja może być nieustannie rozwijana. I pewnie w dalszym ciągu ten temat będzie kontynuowany.
Tips&Tricks czyli jak optymalnie płacić kartami z dobrym cashback


6 Fundusz awaryjny w SKOK Wołomin
Od tego roku wszystkie środki wycofałem z banków. Zyski stały się kilkakrotnie większe, ale też ryzyko niepomiernie wzrosło. Stąd potrzeba budowania funduszu awaryjnego w najlepszej instytucji finansowej w Polsce. 
Jak przekonać do siebie klienta czyli Wołominek od środka

Firmy dają co prawda zarobić kilkanaście lub kilkadziesiąt procent, ale od czasu do czasu zdarzają się bankructwa. Warto zatem zacząć opracowywać model optymalizacyjny, by zwiększanie zysku rekompensowało potencjalne straty w przypadku likwidacji firmy. Temat prawdopodobnie do rozwinięcia w przyszłym roku.

Do rankingu nie biorę oczywiście projektów które zaczęły się w grudniu. Czas dopiero pokazuje czy były one trafne. Nowe inwestycje, które zapoczątkowałem rok temu okazały się najlepszym rozwiązaniem. Czyt tegoroczne nowe grudniowe inwestycje też takie będą, ocenię dopiero za rok.

Ciąg dalszy: Najlepsze okazje roku 2013

6 komentarzy:

 1. A ja dodam to tego
  Ad.4 Znalezienie w sieci tego bloga. Jedna z najbardziej wartościowych stron zaraz po kalkulatorze wolframalpha.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, fajnie że przydaje się innym:)
   Ten kalkulator to część większego projektu Mathematica, którą każdy student matematyki ma zapewne na kompie. Sam używałem kiedyś...

   Usuń
  2. Jest tam, też dział finansowy:

   http://www.wolframalpha.com/examples/MoneyAndFinance.html

   Usuń
  3. Polcan, miałeś "oryginała"? Nie spodziewam się, żeby każdy student matematyki miał wolne 4 stówki na Mathematicę (Student Edition, bo normalnie jakieś 25 razy drożej chodzi).

   Usuń
  4. Nie miałem. Wgrał mi jakiś student matematyki wersję 5.

   Usuń
 2. Jak zwykle warto zajrzeć na zestawienie Kolany
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/10-najwazniejszych-wydarzen-finansowych-2013-roku-3023935.html

  OdpowiedzUsuń