piątek, 6 grudnia 2013

Poza obligacje czyli nowe sposoby inwestowania


W bankach i nie tylko promocji namnożyło się ostatnimi czasy tyle, że obecnie zmuszony jestem dokonywać wyboru co ciekawszych. Staje się to powoli dość męczące, tym bardziej, że w finansach są także inne ciekawe produkty, o których warto także pisać.

Przenosimy zatem dział promocje na blog FpG, gdzie dotychczasowy temat główny czyli lokaty przestały być warte omawiania. Z drugiej strony PP2 od początku stawiało na innowacyjność, na alternatywy a nie popularny mainstream. I tak powinno być w dalszym ciągu, co widać chociażby po artykułach z tego tygodnia.

Jak wiadomo tematem głównym bloga były i będą obligacje korporacyjne oraz optymalizacja dochodu pasywnego. Obligacje są na pewno bezkonkurencyjne na dzień dzisiejszy, ale trudno sobie wyobrazić sytuację, by pakować tutaj wszystkie nasze aktywa. Czas poszukać kolejnych alternatyw godnych uwagi.

Jak zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny. Jakie aktywa powinny się tam znaleźć, by zapewniały nam stały i pewny dodatkowy dochód?

W przypadku samych obligacji owszem mamy co prawda dywersyfikację. W portfelu mogą znaleźć się różne branże: windykacyjna, faktoringowa, pożyczkowa, start-upy. Jednak mimo to warto zadbać o szukanie nowych dróg, które mogą w przyszłości okazać się podobnie popularne jak dziś obligacje.

Fundusze, giełda czy nawet bitcoin odpadają z marszu. Nikt nam nie zagwarantuje wiecznej hossy, prędzej czy później będzie tutaj bessa. Jeśli ktoś lubi śledzić giełdę, lubuje się w analizie technicznej i bawią go formacje głów i ramion, fale Elliotta czy ciągi Fibonacciego może spróbować dopatrywać się w wykresach tego co będzie w przyszłości.

PP2 nie preferuje jednak metody obrazkowej. Efekt motyla zbytnio zakłóca fale czy ciągi, które z uporem maniaka jakoś nie chcą się zachować tak jak obmyślili ich twórcy. Do tego dochodzą niebezpieczne aspekty psychologiczne, które rozważaliśmy wczoraj przy okazji Bitcoin.

Jakie zatem aktywa powinniśmy wybrać? Po pierwsze takie za których powodzenie lub fiasko nie będziemy musieli nikomu nic dodatkowo płacić. To podstawowa zasada, która jest solą w oku funduszy i innych aktywów, którymi zajmują się 'znawcy tematu'.

Spójrzmy niżej na ankietę obrazującą zyski z inwestowania w różne rodzaje aktywów.

Nieruchomości potem długo nic i reszta

Do powyższego wykresu można mieć od razu zastrzeżenia. Chociaż zawiera dane z ankiety za dwa poprzednie lata to obligacje są tutaj zdecydowanie zbyt nisko (chyba że są tutaj brane pod uwagę obligacje skarbu państwa, wówczas zastrzeżeń nie powinniśmy mieć żadnych).

Lokata bankowa w trakcie 2013 roku zdecydowanie poleciała w dół i dziś byłaby prawie na dnie. Gdybyśmy wzięli to pod uwagę, powyższe formy inwestycji miałyby inny układ. Struktury i fundusze krytykowaliśmy nieraz. Drogie trunki, dzieła sztuki czy diamenty należą do inwestycji alternatywnych, które jakoś są mało przekonujące. Zaś złoto i giełda to gra.

Na wykresie zwracają na siebie uwagę nieruchomości. Mają tutaj zdecydowaną przewagę i z pewnością warto się im przyjrzeć bliżej. Dostałem niedawno dość ciekawą i innowacyjną ofertę inwestycyjną związaną z nieruchomościami. Nie da się tego przedstawić w jednym artykule, więc zasługiwać będzie na cykl artykułów, w których zaprezentuję o co w tym z grubsza chodzi.

Będą w nim mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani a zgłoszeni dostaną, podobnie jak w przypadku obligacji korporacyjnych, materiały informacyjne do  przyjrzenia się dość nietypowej inwestycji i krytycznej jego oceny wartości nowego sposobu inwestowania. Zdaniem firmy oferta jest bezkonkurencyjna na rynku, ale ostateczna decyzja jak zwykle należy do inwestora.

Ciąg dalszy: Inwestycja w nieruchomości czyli darowanemu koniowi lepiej zajrzeć w zęby

17 komentarzy:

 1. Na inwestowanie w nieruchomości chybnie nie wszystkich od razu stać. Wiele już było napisane o inwestowaniu w monety kolekcjonerskie złote czy srebrne. Może w perspektywie kilkunastu lat zyskamy setki procent a jak nie to przynajmniej nie powinniśmy stracić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Innowacyjność oferty polega właśnie na tym, że jest to oferta dla każdego. I podobnie jak obligacje już nie wymagają minimum 210.000 żeby zaczynać, podobnie inwestycja w nieruchomości wymaga bardzo małej kwoty na wejście.

   Świat się rozwija, warto iść z duchem czasu i testować czy nowe sposoby są dobre czy też nie.

   Usuń
 2. Dla mnie ważne jest ile można stracić? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie wymienione:
  Nieruchomości tylko jak umiemy tanio remontować i tanio kupić.
  Złoto/Srebro tylko jak mamy jak to przechowywać i tanio kupić.
  Lokaty dobre na inwestowanie dłuterminowe.
  Fundusze inwestycyjne to głównie ściema i lepsze lokaty.
  Gra na giełdzie tylko jak kupujemy IPO.
  Obligacje tylko te bezpieczne banków lub jak mamy duży portfel.
  Dzieła sztuki lepiej nie tykać.
  Długoterminowe produkty inwestycyjne to ściema banków.
  Waluty tylko jak są bardzo tanie.
  Diamenty lepiej sobie odpuścić bez wiedzy.
  Wina bardzo ryzykowna dłuterminowa inwestycja.
  Produkty ściema.

  Ja bym dodał te warte inwestowania jak np. otwieranie biznesów, handel, przedmioty kolekcjonerskie, wydobywanie btc i parę innych może by się wymyśliło.

  A najwięcej zwortu i tak daje własna praca przy inwestowaniu i to w każdej dziedzinie inwestycji...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale narobiłeś "smaku" tuż przed weekendem... Cóż czekam na szczegóły.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gdyby było jakieś źródło obok tego wykresu z Excela, to może dałoby się nawet potraktować ten artykuł poważnie. :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba kolega Bartek sobie żartuje. Masz podane wszystko co trzeba, tzn tytuł wykresu. Google Ci przestało działać?

  Oto link bezpośredni do strony z wykresem (czas szukania 0,25 s)
  http://www.finanse.egospodarka.pl/art/galeria/83599,Jesli-inwestowanie-to-w-zloto-i-nieruchomosci,1,48,1.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Kolego Dominiku! Oczywiście się zbijam, ale chciałem podkreślić, że jak już publikuje się wykresy i wyniki ankiet, to wypada podać źródło. Zwłaszcza, jeśli polcan opatruje informacją o źródle zwyczajne obrazki (np. polakcan.blogspot.com/2013/10/1760-z-premii-i-jeszcze-wiecej-w-bz-wbk.html).

  OdpowiedzUsuń
 8. Teraz kilka firm pożyczkowych (pożyczki na wysoki procent) ma promocje pierwsza pożyczka za darmo. Np. Vivus czy Provident. Jak zapartujecie się na wykorzystanie tej jednej darmowej pożyczki i np wrzucić to na jakieś konto oszczędnościowe lub ping-ponga razem z własnymi środkami i oddać tak żeby było to faktycznie za darmo?

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesowaliście się Energą? Szkoda że na tym blogu nie ma informacji o ciekawych IPO, bo szczerze mówiąc zaspałem a chętnie bym w to wszedł. :/ Trzeba przeglądać też inne blogi, o PKP Cargo też coś się pojawiło jak było już praktycznie po ptakach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest blog o akcjach. Od czasu do czasu coś się pojawi ale okazyjnie i jako ciekawostka a nie jako temat główny.

   Usuń
 10. http://www.apartamenty.portamare.pl/index.php?a=2 po prostu mi kopara opadła. Może jako inwestycja niekoniecznie, ale kurde ja bym tam zamieszkał na stałe... gdybym był tylko tym rentierem i było by mnie na jakieś z nich stać. Ehhh pomarzyć można, a mogłem kupić btc!

  OdpowiedzUsuń
 11. http://www.apartamenty.portamare.pl/index.php?a=11 i co polcan o tym myślisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie spotkałem się z tym ale przypomina inne opisywane przeze mnie propozycje jak
   Condo
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/03/8-zysku-na-iwestycji-w-mieszkanie-w.html

   Sun&Snow
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/06/9-zysku-w-sun-snow-czy-juz-czas-na.html

   czy czerwona torebka
   http://polakcandwa.blogspot.com/2013/03/inwestycja-w-lokale-czyli-oni-rozwala.html

   Po analizie tych trzech jakoś odeszła mi chęć analizowania kolejnych tego typu tworów. Opisywany w artykule sposób jest całkiem inny. Szczegóły jutro czyli w środę 11 grudnia

   Usuń
 12. I jak z perspektywy czasu to wygląda? Możesz się pochwalić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do dziś nie zakończyłem cyklu artykułów. Ja w to nie wchodzę, mam możliwość kupna bardzo tanio mieszkania po 1/10 ceny rynkowej, więc to dla mnie ciekawsza oferta niż takie długoterminowe inwestowanie, które wygląda ciekawie a z faktyczną realizacja może być różnie.
   Trzeba by zapytać tych którzy weszli na stałe. Mam nadzieję, że przy ostatnim odcinku cyklu artykułów ktoś się odezwie kto w tym uczestniczy od dłuższego czasu.

   Usuń
 13. Ok dzięki za informacje, okazja jest to trzeba korzystać!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń