czwartek, 27 czerwca 2013

Ranking lokat za wielką wodą czyli jakie są stawki przy zerowych stopach


Skoro w USA stopy procentowe są zerowe a gospodarka jest stymulowana programem dodruku pieniądza QE3 o czym więcej tutaj bardzo ciekawym jest pytanie jakie oprocentowanie lokat możemy znaleźć w tym kraju. U nas stopy są na poziomie 2,75% a najlepsze lokaty bez dodatkowych warunków w granicach 4%. A co gdy będą na poziomie 0%?

Amerykanie zapowiadają wzrost stóp w niedalekiej przyszłości warto zatem zajrzeć na tamtejszy rynek by zobaczyć jak zerowe stopy mają wpływ na ofertę banków. Przy okazji zobaczymy jak to się ma do lokat w Ameryce Północnej.

Oto ranking lokat za wielką wodą.


Źródło: north-america.deposits.com


Widzimy, że tam sytuacja jest gorsza od tego co dzieje się u nas. Jedynie w Meksyku mamy stawki widziane dziś u nas, w innych krajach jak Jamajka czy Kanada stawki są już poniżej 2%. W USA można liczyć tylko na 1,35% i to na dwuletniej lokacie. Roczna da oczywiście mniej a dokładniej 1,15%.

Co ciekawe podróż na południe do Ameryki Południowej przyniesie drastyczne zmiany. W Brazylii będziemy mieli w przyszłym roku mistrzostwa świata w piłce nożnej więc tam skupi się uwaga całego świata już za 12 miesięcy.  Jakie są tam stawki dziś? Brazylijskich banków nie ma w zestawieniu są za to rekordowe stawki w sąsiedniej Argentynie.
 
Źródło: south-america.deposits.com


Jak widać tutaj mamy najwyższe stawki spośród innych kontynentów. W Argentynie dają dziś ponad 20% zysku na lokacie rocznej. W innych krajach jest już o wiele wiele mniej. Kostaryka oferuje mniej niż lokaty w Wołominie a w Chile i Kolumbii tyle co w bankach komercyjnych.

Teoretycznie mając internet mamy dostęp do ofert całego świata. Więc może warto wejść na stronę banku argentyńskiego i zacząć z marszu zarabiać ponad 20% w bezpieczny sposób?

Może znajdzie się jakiś tester? Warto jednak pamiętać o problemach z lokatami zagranicznymi o których pisałem między innymi tutaj zanim znajdzie się kamikadze chętny do latania do kraju Messiego;)

4 komentarze:

 1. Co do Argentyny, zyski zjada tam inflacja:
  http://en.mercopress.com/2013/05/15/argentina-april-inflation-23.67-in-12-months-partial-prices-freeze-to-continue-until-october-election

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zysk może zjadać inflacja? Rozumiem, że mają inną walutę i po roku kurs mam droższy o 23%, bo jak nie to wyliczenia takie mogę sobie w buty wsadzić, skoro wpłacam 20tys $ i wyjmuje 24tys $ a pieniądze zbieram np. na hobby które z roku na rok jest tańsze?

   Usuń
 2. No tak, tylko przy sile USD to przekładając te stawki na polskie realia można to mnożyć x3 a to już całkiem nieźle jak na 0%.

  OdpowiedzUsuń
 3. "W USA można liczyć tylko na 1,35% i to na dwuletniej lokacie. Roczna da oczywiście mniej a dokładniej 1,15%."
  1,35% było w Kanadzie. W USA dwuletnia 1,15%, a roczna najwięcej 1,05%.

  OdpowiedzUsuń