poniedziałek, 17 czerwca 2013

Ostatnia stawka referencyjna dla lokat w kuluarach


Na Polak Potrafi 2 raczej nie poruszamy w zasadzie tematyki lokat chyba, że dotyczy to referencji dla innych inwestycji, przynoszących wyższe stopy zwrotu. Referencja powinna jednak dotyczyć najlepszych, łatwo dostępnych lokat, które każdy może znaleźć w comiesięcznym rankingu.

Dlatego krytykowaliśmy tutaj posługiwanie się pojęciem średniej dla lokat, które bankowcy z takim upodobaniem używają przy reklamowaniu swoich funduszy, struktur czy innych produktów uszytych na swoją korzyść. Dla przypomnienia była o tym mowa w artykule Naginanie danych czyli dlaczego pojęcie średniej z lokat jest bezsensowne.

Zaproponowałem tutaj wówczas lepszy wariant a właściwie dwa z nich zwane średnią optymalną dla pasywnych odbiorców oraz średnią optymalizacyjną dla zwolenników wyciskania z lokat tyle ile się da. Szczegóły dostępne tutaj. Doskonałym tego przykładem była Symulacja zysków czyli jednodniówki kontra meritum.


Na dobrą sprawę obojętnie czy wybieramy optymalne rozwiązania czyli meritum na dzień dzisiejszy czy też optymalizacyjne czyli jednodniówki u trojaczków. Grunt, że wybieramy to co najlepsze a nie zwracamy uwagi na średnią z lokat jaką widzimy na wykresie niżej.

Komu to jest potrzebne oprócz doradców?

Z wykresu wynika, że średnia z lokat na dziś spadła poniżej 3%. Pytanie po co komu taka informacja skoro zwykłe konta przynoszą dziś powyżej 4% a do tego dają dostęp do kasy w dowolnej chwili!


Od 17 czerwca już tylko... 1% !!! Źródło: bgż


Zamiast zajmować się takimi dziwacznymi wykresami, czy też lokatami w granicach... 1% (sic!) warto wskazać ciekawą alternatywę do średniej optymalnej oraz średniej optymalizacyjnej. Jest nią stawka referencyjna lokaty idealnej plus, która właśnie kończy swój żywot!

Początkowo a dokładniej we wrześniu lokata idealna zaoferowała niezłe 7,50% a więc było to o cały 1,00 pp więcej od najlepszych lokat w ofercie trojaczków. Od tej pory regularnie co miesiąc na FpG odnotowywaliśmy spadki. Były jednak one znacznie powyżej średniej i służyły za ustawianie nowego minimalnego progu dla lokat na blogu FpG!


Przypomnijmy jak owe stawki wyglądały do tej pory:
Wrzesień 7,00% - 7,50%
Październik 6,80% - 7,00%
Listopad 6,20% - 6,40%
Grudzień 6,00% - 6,20% / 6,50%
Styczeń 6,00% / 6,50%
Luty 5,60%
Marzec 5,10%
Kwiecień 4,70%
Maj 4,50% 
Czerwiec 4,25%

Czerwcowa odsłona obowiązuje od ubiegłego tygodnia. I wszystko wskazuje na to, że 4,25% to ostatnia stawka referencyjna lokaty w kuluarach. Kolejny spadek prawdopodobnie sięgnie 4,00% możliwe bowiem, że gołębie w RPP znów zaserwują nam obniżkę stóp. 

Ale wówczas zakładanie lokat w kuluarach będzie się mijać z celem, biorąc pod uwagę nie tylko... brak płatności przez TU Europę o czym dziś na FpG, ale także biorąc pod uwagę obecne stawki w Meritum gdzie 4% jest gwarantowane do końca roku. A tutaj odsetki są gwarantowane w 100% a nie tylko 50% jak w przypadku oferty Idei.

Ponieważ nawet taka stawka jest mało satysfakcjonująca dla zwolenników dobrego zysku, obecnie na blogu Arkana obligacji jest info o najnowszej ofercie firmy należącej do jednej z najpopularniejszych obecnie branż. 

3 komentarze:

  1. Wkład powierzony TU podlega pod UFG i jest gwarantowany w 50% lecz nie więcej niż do kwoty 30 tys. euro łącznie na jednego w jednym TU.

    OdpowiedzUsuń
  2. do jednej z najpopularniejszych obecnie branży
    branży -> branż

    OdpowiedzUsuń