środa, 26 czerwca 2013

Lokaty w SKOK Wołomin, obligacje Orlen czy akcje KGHM czyli lista Top20


Sytuacja SKOKów w dalszym ciągu budzi zainteresowanie wielu ludzi. Czy są bezpieczne, co z aferą w SKOKach, KNF a SKOKi to najczęściej wpisywane frazy w google. Na maila także dostaję wiele zapytań czy warto lokować tam pieniądze, mało tego co bardziej zdesperowani wręcz dzwonią z zapytaniem o kondycję Kas.

Okazuje się, że negatywny raport KNF o SKOKach nie spowodował spodziewanego masowego wycofywania środków z Kas. Chociaż w komentarzach do artykułów pojawiały się negatywne wpisy na temat lokowania tam środków, to jednak przeważały wypowiedzi osób, które nie poddawały się sztucznie wzbudzanej panice.

Co więcej mimo niekorzystnego raportu, baza klientów w SKOKach wzrasta o czym więcej tutaj. I nic dziwnego skoro banki w chwili obecnej robią sobie po prostu jaja z klientów a każdorazowe zwalanie winy na spadek stóp trąci już myszką.

Monty Python miałby dobry materiał do parodiowania obecnych poczynań bankowców w Polsce. Podziwiam serwisy, które decydują się informować o wszystkich obniżkach w bankach, chociaż i tam pojawia się już znużenie a redaktorzy przyznają bez ogródek, że to już zaczyna być żenujące.

Co ciekawe jakoś całe te zawody bankowe w wyścigu na największe obniżki nie dotyczą SKOK Wołomin. Tutaj w dalszym ciągu mamy lokaty gdzie minimum wynosi... 6,70% a kto chce na dłużej dostanie nawet powyżej 7,00%! Mało tego wczoraj na stronie pojawiła się taka notka:


Jedyny który daje dziś dobre depozyty Źródło: skok.wolomin

Faktycznie mamy obecnie sytuację kryzysową w bankach. I jeżeli patrzeć przez pryzmat lokat, czyli najłatwiejszej inwestycji dla Kowalskiego, to niewątpliwie ambitne plany Kasy w Wołominie by być najlepszą spośród 55 Kas zostały zrealizowane.

A pozostali spośród listy Top20? Mamy tutaj przykładowo:
 • prezesa KGHM, który zanotował w tym roku olbrzymie spadki na giełdzie
 • przedstawiciela PKN Orlen, który ostatnio oferował bardzo mizerne obligacje na 4% z hakiem

O fenomenie obligacjach firmy Orlen, w pejoratywnym tego słowa znaczeniu, pisałem niedawno porównując je z prawdziwym fenomenem obligacji Work Service. Natomiast co do notowań akcji KGHM za ostatni rok, to można je zobaczyć niżej, można było dobrze zarobić w roku ubiegłym, ale jeszcze więcej stracić w bieżącym:


Po roku dalej pod kreską Źródło: bankier.pl


Może ci panowie z Top20 robią furorę w swoich firmach, ale kto inwestuje w akcje czy obligacje tych firm zarobi mniej aniżeli na zwykłej lokacie w SKOK Wołomin. Z wyjątkiem może prawdziwych koneserów akcji.

Kogo interesuje lista wyróżnionych w Top20, znajdzie ich niżej w kolejności alfabetycznej

Andrzej Arendarski – Krajowa Izba Gospodarcza
Jolanta Augustyniak - OSG Records Management Group
Dariusz Chlastawa - Energy Supplier Number 1 Group
Marek Cywiński - Kapsch Telematic Services
Dirk Elvermann - BASF Polska
Mariusz Gazda - SKOK Wołomin
Ryszard Grobelny - miasto Poznań
Paweł Jarczewski - Grupa Azoty
Jerzy Jóźkowiak - Poczta Polska
Jerzy Koszarny - PROFI
Beniamin Krasicki - City Security
Jacek Krawiec - PKN Orlen
Krzysztof Krystowski - Polski Holding Obronny
Ewa Małyszko - PTE Bankowy
Agnieszka Nogajczyk-Simeonow - PTE Allianz
Iwona Sroka - KDPW
Herbert Wirth - KGHM Polska Miedź
Krzysztof Witoń - Hawe
Maciej Witucki - Orange Polska
Jarosław Zagórowski - Jastrzębska Spółka Węglowa

7 komentarzy:

 1. Ale czym jest SKOK czy tam są normalne rachunki IBAN PL jak w bankach? Skoro tak to dlaczego nie otworzyli banku tylko jakiś skok? Ja nie rozumiem tego, więc nie korzystam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pytam tak z ciekawości. Oprocentowanie RORu w SKOK Wołomin zależy od ilości udziałów. Przypuśćmy że mamy 1 udział = 3% rocznie. Czy kapitalizacja jest dzienna/miesięczna/roczna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. odsetki są dopisywane na koniec miesiąca

   Usuń
 3. http://www.skbank.pl/elokata24

  Czy tylko te lokaty w SK Banku są dostępne bez podróżowania po kraju do placówki?

  OdpowiedzUsuń
 4. "środków. to jednak"
  przecinek zamiast kropki

  "Mało tego wczoraj na stronie pojawiłą się taka notka:"
  pojawiła

  OdpowiedzUsuń