sobota, 8 czerwca 2013

Co z depozytami zawartymi w SKOKach


Od wczoraj głośno jest o raporcie jaki opublikował KNF na temat SKOKów. Ludzi którzy trzymają pieniądze w kasach interesuje oczywiście jedno - czy są one bezpieczne. I jeżeli członkowie SKOKu Wołomin raczej mogą spać spokojnie bowiem ta kasa od samego początku nie ukrywa swoich danych finansowych to ludzi niepokoją inne Kasy.

Szczególnie nagonka dotyczy popularnej Kasy Stefczyka. To tutaj przecież mówi się o głośnej już aferze luksemburskiej. Jak podaje rzeczpospolita:
...podpisał on (Stefczyk) umowę z luksemburską spółką ASK Invest – która należy do grupy kapitałowej SKOK – i przekazał jej przeszło 50 tys. kredytów wartych ponad 722 mln zł. W normalnej sytuacji musiałby stworzyć na te należności specjalne rezerwy o podobnej lub zbliżonej wartości, co pewno mogłoby negatywnie wpłynąć na jego wyniki. A przy takim rozwiązaniu Stefczyk dostał od ASK specjalne certyfikaty (skrypty dłużne), które mają być wykupywane przez luksemburczyków w miarę, jak ci będą odzyskiwać kredyty.

To właśnie owe operacje luksemburskie są najpilniej badane. A więc co z tym Stefczykiem? Jest zadłużony po uszy i będzie bankrutować? Co z depozytami?


Do tej pory mówiło się, że SKOKi są chronione przez specjalne Towarzystwo Ubezpieczeń i to do kwoty 100 tys euro. Ale... do czasu! Jak czytamy na stronie SKOKu Jowisz, który należy do grupy Kas Stefczyka:
Pierwszego maja br. przestała obowiązywać umowa zawarta pomiędzy Kasą Jowisz a TUW SKOK (Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych) w zakresie zbiorowego ubezpieczenia depozytów.


Podobne informacje znajdziemy na innych stronach grupy Stefczyka np. w Kasie Centrum. Stefczyk zrzesza obecnie grupę Kas Stefczyka do której należą:
 • Kasa Stefczyka
 • Kasa Centrum
 • Kasa Wspólnota
 • Kasa Unii Lubelskiej
 • Kasa Jowisz
Ta ostatnia planuje podjęcie uchwały pokrycia straty SKOKu Profit co widzimy niżej:

Źródło: kasajowisz.plTakie informacje mogą powodować niepokój. A więc co będą bankrutować? Nie. Wczoraj Stefczyk opublikował na swojej stronie wyjaśnienie co będzie z lokatami, które ludzie tutaj przynieśli. Póki co Stefczyk nie ma jeszcze gwarancji BFG, na to musi poczekać do 12 grudnia. Na chwilę obecną, zamiast legendarnego bankowego funduszu gwarancyjnego Stefczyk ma fundusz stabilizacyjny Kasy Krajowej

Cóż to jest? Fundusz to wpłaty członków kas oraz zyski jakie SKOKi wypracowały do dziś. W przypadku kryzysu z płynnością czyli wypłaceniem środków z lokat NBP może udzielić kredytu dla Kasy Krajowej by zasilić ów fundusz stabilizacyjny. Jest to możliwe dzięki odpowiednim zapisom w ustawie o NBP.


Wczoraj także na stronie Stefczyka pojawiło się stanowisko Kasy w sprawie raportu KNF. Jak podaje Stefczyk zysk Kasy w 2012 
 • zysk wyniósł 133,3 mln zł
 • kapitały własne wyniosły 457 mln (wzrost o 27%)
 • kapitał własny do sumy bilansowej wyniósł 6,7% (minimum to 5%)
A więc nie jest tak źle. Cały tekst możecie znaleźć tutaj. O oświadczeniu SKOKu Wołomin dziś na FpG.

12 komentarzy:

 1. Przypominamy, że nowelizacja ustawy o SKOK z dnia 19 kwietnia 2013 r. zakłada, iż z chwilą jej wejścia w życie12 czerwca 2013r. rozpocznie się wdrożenie docelowego systemu ochrony depozytów w kasach za pośrednictwem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 2 ustawy o Narodowym Banku Polskim w przypadku zagrożenia płynności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, NBP może udzielić Kasie Krajowej kredytu na zasilenie funduszu stabilizacyjnego zapewniającego poprawne funkcjonowanie kas. Zaznaczamy jednak, że na dzień dzisiejszy nie ma konieczności uruchamiania tej procedury.
  Raport KNFo sytuacji finansowej jaki przedstawione mediom to próba prowokacji i wywołania paniki u klientów i RUN na oddziały w SKOKACH - jest to kara upokorzenie SKOKÓW za nie PO-prawność PO-lityczną oraz ze PIS prowadzi w SONDAŻACH politycznych . Państwo zamiast pomagać współpracować sieje nienawiść z kłoca poszczególne grupy spoleczne SKANDAL

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiam sie po co KNF upublikowała taki raport w takim STYLU
  czy to nie prowokacja aby klienci zrobili RUN na oddziały - jeśli tak by było to gratuluje KNF
  Przypominam jak było z Amber Gold - KNF wysłało pisma do BANKÓW aby wymówiły AG rachunków firmowych bo stracą wiarygodność - w ten sposób nastopiła blokada lokat i klienci nie mogli odzyskać kasy - a AG musiało zawiesić działalność
  To wszystko jest CHORE jak państwo troszczy sie o obywateli

  OdpowiedzUsuń
 3. Gwoli ścisłości: BFG od 28 listopada (6 miesięcy od ogłoszenia ustawy).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwoli ścisłości od 12 grudnia (6 miesięcy od ogłoszenia ustawy)
   Informacja pochodzi ze strony Stefczyka
   http://www.kasastefczyka.pl/aktualnosci/bfg

   Usuń
  2. Ustawa została ogłoszona 28 maja, a wchodzi w życie 12 czerwca (z małymi wyjątkami). Nie moja wina, że SKOK Stefczyka nie przyłożył się do prawidłowej interpretacji...

   Usuń
  3. Polcan - od 29 listopada a nie od 12 grudnia. Dokładnie następnego dnia który jest po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia ustawy. Ustawa została ogłoszona 28 maja, termin 6 miesięcy liczy się od ogłoszenia ustawy a nie od jej wejścia w życie.

   Usuń
 4. W sprawie SKOKÓW ładną reklamę sobie robią tzw. III-RP - mają społeczeństwo za głupców - Kiedyś Komuchy nazywali to Wrogowie Ludu - teraz nazywają to Piramidami Finansowymi

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli chodzi natomiast o nadzór BFG, to jest oczywiste, że jednym z rezultatów objęcia SKOKów tym nadzorem będzie zwiększenie kosztów działania SKOK, na czym najwidoczniej zależy ustawodawcy.
  wielkie obawy budzi pospiech z jakim ten nadzór został wprowadzony. Ten pośpiech jest znamienny - świadczy o dramatycznej sytuacji w sektorze bankowym związaną z ucieczką klientów, spowodowaną m.in. wysokimi kosztami usług bankowych. Sektor bankowy domagał się od PO przekształcenia Kas w kolejny bank, by potem zapewne brutalnie przejąć ich klientów.
  Natomiast opowiastki o tym, jak herszt Tusk i jego kompani troszczą się o bezpieczeństwo oszczędności obywateli, proszę opowiadać głupszym od siebie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. więcej obiektywizmu, a mniej politycznego zacietrzewienia - wtedy twoje pieniądze będą bezpieczne

   Usuń
 6. SKOK ma się dobrze, to z mediami coś jest nie tak. Tania sensacja. Nie oparta na faktach tylko spekulacjach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, tak - wszystkiemu winni dziennikarze...
   ile utopiłaś w tych parabankach?

   Usuń
 7. Czyli kasa do skoków dopiero od 2014r. Kto chce niech wkłada, jego sprawa i stracone nerwy by śledzić takie teksty.

  OdpowiedzUsuń