poniedziałek, 7 stycznia 2019

Relacja czytelnika: Procedura sądowa na pozew syndyka SKOK WołominWyrok oddalający na pozew syndyka masy upadłości SKOK Wołomin Lechosława Kochańskiego

Moją sprawą zajmowała się sędzia Prezes Sądu Rejonowego w Kozienicach Beata Fikus. Sygnatura akt IC 988/18. Wyrok oddalający (wygrany dla mnie). Czekam na uzasadnienie, które zamieszczę jak je tylko otrzymam.

Zamieszczam wszystkie dokumenty (sprzeciw od nakazu zapłaty, odpowiedź na pozew, wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem, statut SKOK, ustawy, najważniejsze notatki).
Opis całej procedury sprawy sądowej:

List polecony z sądu musimy odebrać w terminie. Jeżeli tego nie zrobimy po powtórnym zawiadomieniu to wtedy następuje domniemane dostarczenie. List polecony z sądu można odebrać tylko osobiście. Co prawda można udzielić innej osobie naszego pełnomocnictwa, które to wymaga naszego podpisu i dodatkowych opłat pocztowych ale może się zdarzyć , iż pomimo pełnomocnictwa pracownik poczty nie wyda przesyłki z sądu.

Tak więc, gdy otrzymamy zawiadomienie z poczty to list polecony możemy odebrać przez 7 dni od dnia następującego po otrzymaniu awizo. Następnie dziewiątego dnia otrzymamy zawiadomienie powtórne z poczty i wtedy to już musimy odebrać list polecony w czasie 7 dni od dnia następującego po otrzymaniu awizo. Jeżeli przekroczymy ten czas następuje domniemane dostarczenie. Podsumowując: łącznie mamy 16 dni licząc od dnia zawiadomienia i 16-ty dzień jest ostatnim. W niektórych przypadkach może to być kilka dni więcej:
 • gdy kolejny dzień po otrzymaniu awizo jest świętem i poczta nie pracuje to 7 dni jest liczonych od dnia gdy poczta jest otwarta
 • gdy powtórne awizo powinno być dostarczone w święto
Termin odbioru jest zawsze napisany na awizo.
Listy polecone z nakazem zapłaty były wysyłane do tysięcy członków Skok Wołomin przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w okresie wakacyjnym, gdy większość osób jest na urlopach wypoczynkowych z rodzinami. Syndyk wybrał bardzo dobry moment.

Sprzeciw od nakazu zapłaty i odpowiedź na pozew możemy zanieść do sądu do biura podawczego (zazwyczaj połączonego z kasą) lub wysłać do sądu (koszt wysłana listu poleconego za potwierdzeniem odbioru to aż 9zł).

Od nakazu zapłaty wysłanego przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie, VI Wydział Cywilny możemy złożyć sprzeciw elektronicznie jednak jest to skomplikowana procedura wymagająca założenia konta (elektroniczne złożenie wniosku rejestracyjnego), instalacji certyfikatów, instalacji dodatków java, czasami zgodności z przeglądarką. Strona tego sądu czasami też nie działa więc jak zabierzemy się za to za późno to możemy nie zdążyć z odpowiedzią na którą mamy 2 tygodnie. Link do strony sądu elektronicznego

W każdym sądzie jest bramka do wykrywania metali przez którą musimy przejść tak więc przygotujmy sobie wcześniej wszystkie metalowe przedmioty, które odłożymy na taśmę.
Informacja o numerze sali rozpraw w pozwie jest napisana cyfrą arabską (np. 4) natomiast w sądzie numery sal rozpraw są oznakowane cyframi rzymskimi (np. IV). W sądzie w którym byłem przy sali rozpraw był ekran z wyświetlonymi wszystkimi rozprawami danego dnia w tej sali: godzina, imiona i nazwiska osób biorących udział, sędzia prowadzący.
Na rozprawę musimy przyjść wcześniej, gdyż wzywanie na daną rozprawę odbywa się wcześniej o kilka minut (5-10 minut), ale czasami poprzednie rozprawy się przedłużają i musimy czekać na korytarzu. Na rozprawę wzywa protokolant.

W sądzie musimy być schludnie ubrani, co prawda nie musimy zakładać garnituru i nawet dżinsy i koszula będą odpowiednie.
Do sędziego zwracaj się „wysoki sądzie”.
Zabierz koniecznie dowód osobisty.
Wycisz telefon.
W sądzie jest szatnia aby zostawić kurtkę ale można też zostawić na ławce na korytarzu przed salą rozpraw.

Na rozprawie mówimy tylko i wyłącznie do sędziego, gdy zwróci się o to do nas i do tego, gdy mówimy to musimy stać. Jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, która utrudnia korzystanie z notatek. Wszystko co mówimy jest zapisywane do protokołu tak więc po kilku naszych słowach sędzia powtarza protokolantowi co ma zapisać po czym możemy kontynuować kilka słów, które to znowu sędzia powtarza protokolantowi. Łatwo stracić wątek wypowiedzi. Jest to bardzo niekomfortowe.

Warto mieć kartkę z wszystkimi ważnymi notatkami, numerami ustaw. O szukaniu czegoś podczas rozprawy w stercie kartek możemy zapomnieć, nie będzie na to czasu.
Na koniec rozprawy sędzia informuje o dacie i miejscu ogłoszenia wyroku. Nie jest obowiązkowe stawiennictwo na ogłoszenie wyroku. Możemy dowiedzieć się o tym czy wyrok jest oddalający (wygrany dla nas) czy zasądzający (przegrany dla nas) dzwoniąc do sekretariatu wydziału cywilnego i podając sygnaturę akt oraz imię i nazwisko .Otrzymamy tylko odpowiedź o tym czy wyrok jest oddalający czy zasądzający.

Od daty ogłoszenia wyroku mamy 7 dni na złożenie w sądzie w biurze podawczym lub wysłanie do sądu pocztą wniosku o wydanie wyroku z uzasadnieniem.

Ścieżka
Sąd Rejonowy Lublin-Zachód
- jest to elektroniczny sąd do którego wysyłamy sprzeciw od nakazu zapłaty
Sąd rejonowy w miejscu zamieszkania:
- wysyłamy odpowiedź na pozew i stawiamy się na rozprawę
- składamy wniosek o wydanie wyroku z uzasadnieniem
- wnosimy odwołanie od wyroku zasądzającego w terminie do 2 tygodni od otrzymania wyroku z uzasadnieniem i wtedy sprawa trafi do sądu okręgowego
Sąd okręgowy
Sąd apelacyjny

Oznaczenie sprawy I C
- I oznacza Pierwszy Wydział Cywilny
- C oznacza dla spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu w procesie w postępowaniu uproszczonym, dla których nie jest właściwy tryb nakazowy lub upominawczy

Linki do ustaw:


16 komentarzy:

 1. Ta a co w przypadku gdy wyrok z Sadu elektronicznego byl wydany, syndyk dobral sie do konta a tak jak piszesz awizo bylo w wakacje.
  Emeryci nie zareagowali, bo byli na wakacjach badz mieli sprawy zdrowotne do zalatwiania, kuracje itd. i na nich czesto sie Syndyk pozywil a nie na nas mlodych, zwinnych i gietkich co to potrafia szybko reagowac oraz wymienaic informacja. Czy jest jakas droga odwolania od wyroku i sciagnietej kwoty z konta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku domniemanego doręczenia nakazu zapłaty wydanego przez sąd elektroniczny, nakazowi temu zostaje nadana klauzula wykonalności to znaczy, że sąd nawet nie rozpatruje zasadności roszczenia. Może ktoś z czytelników ma doświadczenie co zrobić w tej sytuacji, gdy komornik zajął kwotę z konta.

   Usuń
  2. Wtedy skladasz wniosek do Sadu wraz z wnioskiem o przywrocenie terminu

   Usuń
 2. Gdzie te dokumenty sprzeciwu od nakazu zapłaty, odpowiedź na pozew?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dostałem na maila wraz z powyższym artykułem. Mogę je oczywiście przekazać osobom zainteresowanym również na maila.

   Usuń
 3. Dzięki za tę instrukcję - przyda się nie tylko przy skokach.

  OdpowiedzUsuń
 4. W dniu 4 styczeń 2019r dostałem postanowienie Sądu Rejonowego takie jak p.Bogumiła z 25 października 2018r.
  Tj Sąd postanowił stwierdzić swą nie właściwość miejscową i sprawę przekazać Sądowi Rejonowemu w Wołominie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie można by podpiąć plików, które ten uczynny czytelnik przygotował był i przesłał e-mailem?
  Każdy mógłby pobrać, a tak - polcan schował pod sukno...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można przecież pisać na maila, co już napisałem wyżej. Mogę jednak zrobić drugą część artykułu publikując pozostałe pliki.
   Gdybym opublikował wszystko artykuł byłby za długi.

   Usuń
 6. Warto opublikować odpowiedź na pozew, aby poznać argumentację

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc jutro będzie druga część

   Usuń
  2. Zgodnie z zapowiedzią obiecany wpis już jest. Dla wygody na końcu powyższego artykułu podałem link do drugiej części z prezentacją odpowiedzi na pozew.

   Usuń
 7. Bardzo proszę o rade
  Mam wezwanie na sprawę
  Pozywa mnie syndyk wolominski
  Czy mam jakieś szanse
  Jak się bronić

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również zostałem pozwany. Odwołałem się opierając się o wzór pisma tu zamieszczonego. Sąd przekazał moją sprawę do Wołomina. Czekam na dalszy rozwój wypadków. Czy ktoś z Państwa miał już sprawę przed wołomińskim sądem? Czy ktoś z Państwa tam wygrał w swojej sprawie?

  OdpowiedzUsuń
 9. Powodzenia.
  Daj znać jak poszło.

  OdpowiedzUsuń