środa, 20 stycznia 2016

Śrubowanie wytrzymałości klienta czyli zapowiedzi podwyżek w bankach


Czasy wygodnej n-pasmówki mijają bezpowrotnie. 2016 będzie bez wątpienia rokiem czystki bankowej.  Trzeba się będzie bowiem częściej niż kiedykolwiek dotąd oglądać na wprowadzane zmiany do tabeli opłat i prowizji

Głównym powodem jest wejście w życie od lutego podatku bankowego. Raczej nie będzie aż tak bolesny jak podatek Belki, który z dnia na dzień pozbawił nas łatwego dochodu, ale i tak na dłuższą metę wszyscy go odczujemy.

Warto więc uważniej śledzić w tym roku poczynania banków. Zmiany są częstsze niż kiedykolwiek dotąd, a przecież nikt nie lubi płacić bankom za kartę, konto czy przelew. A sieć opłat gęstnieje z miesiąca na miesiąc.

Podatek Belki w ciągu jednego dnia wyzerował w moim przypadku z dnia na dzień wszystkie konta przynoszące codziennie jeden grosz zysku. Przykładowo w samym  tylko Eurobanku wszystkie 15 kont oszczędnościowych dnia na dzień zaczęły generować zysk dla państwa, bank dalej naliczał 15 groszy zysku, ale jednocześnie płacił z tego 100% podatek.

Powodowało to konieczność natychmiastowej reorganizacji źródła przychodów. Wystarczyło jednak tylko zmienić cashflow i koniec. Nie trzeba było likwidować kont, a owe 15 kont przydało się później przy okazji premiowania przelewów w BOŚ, gdzie warunkiem były różne numery kont. 

Podatek bankowy nie jest tak drastyczny. Zmiany nie będą obowiązywać we wszystkich bankach od razu w tym samym dniu. Będą rozciągnięte w czasie. Jakich banków trzeba się wystrzegać dziś?

1 BOŚ bank
W moim przypadku jako pierwsze konto do odstrzału poszło legendarne konto bez kantów w BOŚ. Bank co prawda zezwalał na zwolnienie z opłat przez 12 miesięcy, ale po upływie tego terminu nie zaproponował nowej retencji. Konto ma być płatne, czyli do amputacji.

Konto bez kantów niestety zaczęło kantować

2 Bossa bank
Nie czekałem też na wprowadzenie opłat w Bossa bank, bezużyteczne konto poszło też z dymem. W efekcie z trzech kont jakie miałem do niedawna w Banku Ochrony Środowiska pozostało tylko jedno, to do obsługi konta Więcej za Mniej z 4%.


3. Raiffeisen
Następny w kolejce do odstrzału jest Raiff, póki co czekam jeszcze na przyznanie obiecanych odsetek do 4% za ostatni kwartał 2015. Bank już zapowiada od marca wprowadzenie stałej opłaty za kartę debetową do kont Wygodnego, Premium oraz Oszczędnościowego w wysokości 3 zł.

Co prawda Wymarzone nie jest jeszcze na czarnej liście, ale lepiej likwidować wszelakie konta, które nie generują dodatkowej gotówki. Potencjalna korzyść jest podwójna: raz, że nie musimy kombinować czy czasem nie ma opłat, dwa, że mamy szanse na bycie traktowanym lepiej jako nowy klient w przypadku nowej promocji.


4. ING
Tutaj nie mam konta od dawna, ale być może niektórzy z was skorzystali lub zamierzają skorzystać z promocji 100 zł za otwarcie konta. Warto pamiętać, że bank za kilka dni wprowadzi opłatę za korzystanie z obcych bankomatów. Tylko pierwsza wypłata będzie darmowa, druga i kolejne po 2,50 zł. Bezsens.

Fragment nowej tabeli opłat od 29 stycznia 2016

Jakby tego było mało, Bank Śląski zamierza także wprowadzić opłaty za bankomaty zagraniczne. Zamiast dotychczasowych 3% niebawem będzie 100% podwyżka do 6% opłaty. Brrrr.


5. Kombinacja BPH-Millennium
Skoro jesteśmy przy korzystaniu z zagranicznych bankomatów warto podzielić się wiadomością jaką dostałem niedawno. Dla osób planujących wyjazd za granicę, przyda się wiedza kombinowana, którą kartę bardziej się opłaci używać.

Okazuje się, że w Millennium bardziej się opłaci korzystać z darmowych wypłat z bankomatu za granicą, za to kartą z BPH bardziej opłaci się płacić kartą w sklepach. Będę miał zresztą okazję to przetestować. Póki co BPH i Millennium nie kombinują jak tu dobić klienta, więc konta warto tam mieć i korzystać jeszcze póki się da. 


Ten krótki artykuł należy potraktować jako ostrzegawczy sygnał do przyjrzenia się swoim kontom i planom banków. Wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie i prędzej czy później zauważymy jakąś wredną, przeoczoną opłatę. A wtedy należy zareagować jak najszybciej, zamiast dać się strzyc niczym baran.

Na razie banki bardziej śrubują warunki przyznawania kredytów, ale zaostrzanie warunków pewnie będzie się nasilało, warto więc może zbierać w jednym miejscu przestrogi co jest planowane przeciwko Kowalskiemu.

12 komentarzy:

 1. Wielkie dzięki za bardzo wartościowy wpis. Ktoś ma jakieś alerty co do Eurobanku albo DB?

  OdpowiedzUsuń
 2. Już zaczynam obserwować. Moje konta PKO Aurum, Raiffaisen, BGŻOptima, Idea, Alior (gwarancja 5lat bez opłat) BZWBK, BOŚ dzięki @polcan za info jak narazie chyba zlikwiduję Raiffasena potem przymierzam się do PKO reszta narazie zostanie. Mam nadzieję że będziesz kontynuował ten temat bo naprawdę można przeoczyć zmiany a wtedy strzyżenie nas nie ominie. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieszkasz za granicą i masz tyle kont w Polsce? Da się je wszystkie bezproblemowo obsługiwać?
   Niebawem przyjrzę się na blogu moim kontom, oraz temu czy warto je trzymać czy też nie.

   Usuń
  2. > Mieszkasz za granicą i masz tyle kont w Polsce? Da się je wszystkie bezproblemowo obsługiwać?

   T-Mobile, Idea, Smart, mBank, BZWBK, Getin, kantor Alior - wszystkie po za mBankiem da się obsługiwać bez problemów z Unii Europejskej. mBank po prostu nie daje możliwości zmiany numeru telefonu przez interfejs internetowy (albo go nie potrafię znaleźć), w innych bankach wystarczy podać numer kierunkowy kraju.


   Inną historią jest np. otwarcie drugiego i trzeciego konta na promocji w BZ WBK, gdzie trzeba to zrobić przez kuriera.

   Usuń
 3. Miałem ok 15 kont. Jak narazie nie miałem problemów z "kierowaniem" z poza granic. Najgorsze jest to że część kont mam "związanych" z pewnymi inwestycjami i kiedy decyduję się zamknąć jakieś muszę dobrze sprawdzić jego powiązania. Ostatnio kupon odsetkowy z obligacji nie doszedł bo konto zamknąłem :( wszystko sprawnie się wyjaśniło i środki doszły na inny rachunek jednak lekcja i stracony czas oraz nerwy pozostaje. Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to podobnie jak ja. Tyle, że wszystkie podatki oraz obligacje są podpięte do konta w jednym banku głównym, żeby nie było problemów o jakich piszesz.
   Wszelkie rachunki płacę zaś z różnych kont, na których mam akurat wolne środki. Niemniej jednak na wszelki wypadek prowadzę co miesiąc listę orientacyjną z którego banku jaki rachunek opłacam, bo miesięcznie jest tego kilkanaście. A w tym przypadku nieistotne jest czy za internet/czynsz/telefon przychodzi przelew z banku A czy B.

   Usuń
  2. A z ciekawości zapytam, jest możliwość by Polak prowadził konto za granicą tylko po to by zgarniać wisienki?

   Usuń
  3. W przypadku Finlandii aby prowadzić konto za granicą musisz mieć nadany Henkilötunnus (odpowiednik polskiego PESEL). Poza tym bank może narzucić obowiązek zameldowania na stałe w Finlandii (tak jest w S-Pankki).

   Ogólnie wisienki w Finlandii raczej nie istnieją, a lokaty są bardzo słabe (0,1%). Sam mam rachunek w S-Pankki ponieważ mając S-Etukortti jest drobny cashback w sklepach należących do S-ryhmä. Do tej pory największą zniżką dla mnie było 10% na rejs z Viking Line.

   Udział w S-Pankki wynosi 100 EUR (gdy ja zakładałem było to 35 EUR; zwracane przy rozwiązaniu umowy) co czyni to opłacalne wyłącznie w dłuższej perspektywie czasowej.

   Usuń
  4. Zapomniałem dopisać, że w Finlandii konto w banku opłaca się mieć głównie po to by móc załatwiać sprawy urzędowe przez internet. Wszelakie formularze można przesłać do urzędu podpisując się je kodem jednorazowym z banku. Jest to dla mnie główna zaleta (o której zapominam póki nie muszę czegoś załatwić w urzędzie).

   Usuń
  5. W Niemczech niezbędne jest zameldowanie do otworzenia konta.

   Oszczędności: raczej nie warto, lokaty i wszystkie produkty oszczędnościowe są dość nisko oprocentowane. Oszczędności w euro można trzymać w Smart (0.5 do 10k, 0.3 powyżej na koncie) albo w Getin (0.55-1% na lokacie, bez limitu). Najlepsze lokaty jakie widziałem dochodzą do 1.5%. 2% osiąga się w praktyce dopiero na lokacie 5-6 letniej:
   http://festgeld.focus.de/guenstige-festgeldkonten/vergleich-10000-euro-84-monate-abschluss-online-einlagensicherung-alle-zins-absteigend
   Ale jak widać, najlepsze warunki są w innych krajach strefy euro i bladego pojęcia nie mam jak się taką lokatę otwiera.

   A jeśli chodzi o dodatkowe bonusy - nie śledzę tego uważnie, ale nic takiego do mnie nie dociera. Sparkasse np. oferują karty rabatowe, ale funkcjonują one praktycznie tylko w rejonie ich działalności, obejmują głównie lokalne firmy i nie jest to bardzo atrakcyjne. Raczej miły dodatek który może się kilka razy w roku przydać.

   Usuń
 4. Dziękuję za doskonałą lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 5. A dlaczego nie? Jestem obywatelem Polski i mam prawo do użytkowania konta w Polsce. Płacę podatki w Polsce i Pani z US poinformowała mnie że nie jest tak łatwo uwolnić się z wpływów Polskiego fiskusa. Zatem jeśli jestem podatnikiem w PL to mam pełne prawo do korzystania z "dobrodziejstw" finansowych tego kraju. Sławek

  OdpowiedzUsuń