wtorek, 16 grudnia 2014

SKOK Wołomin vs SKOK Wspólnota czyli różne oblicza upadku


Jeszcze niedawno wydawało się, że druga największa kasa w Polsce może być pewna, że przetrwa wszelkie zawieruchy. Współczynnik wypłacalności na poziomie 5.44, zysk netto za rok ubiegły ponad 83 miliony, kapitał własny zwiększony o ponad 87 milionów. A wszystko to potwierdzone przez niezależnego rewidenta.

A jednak wystarczył miesiąc z hakiem by pogrzebać doszczętnie wszystkie te niebywałe osiągnięcia. Do tej lekcji pewnie często będziemy wracać, bowiem szybkość i skuteczność działań KNF i spółki była piorunująca.

Niebawem to co dziś prezentuję jeszcze w Epitafium dla SKOK Wołomin zamieni się w zgliszcza. Dobrze znana nam strona z ponadprzeciętną ofertą zmieni się w coś co widzimy niżej.

Tak dziś wygląda strona pierwszego upadłego SKOKu

Chociaż w lewym górnym rogu widzimy adres www.kasawspolnota.pl, to jednak już na zakładce widnieje Portal SYNDYCY - Kancelaria. W końcu nie ma już oferty Kasy tylko postępowanie upadłościowe.

Spójrzmy na pierwszy komunikat:
Syndyk masy upadłości SKOK Wspólnota uprzejmie informuje, iż w dniu 27 października 2014 r. zawarł z Krajową Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo Kredytową porozumienie, na mocy którego pozyskane zostały środki finansowe na pokrycie roszczeń członków Kasy z tytułu zgromadzonych w niej środków pieniężnych, w zakresie w jakim środki te nie były objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W konsekwencji, pozyskane środki pozwolą na zaspokojenie roszczeń członków Kasy, w zakresie w jakim roszczenia te nie zostały zaspokojone ze środków BFG.

skok wspólnota - zakładka... o nas

Wydawać by się mogło, że taka jest procedura, a historia będzie się powtarzać. Nic bardziej mylnego. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Krajowa SKOK nie pokryje roszczeń członków drugiej upadłej Kasy o czym dowiedzieliśmy się z odpowiedzi jakie zadał jeden z czytelników. Stanowisko KK przeczytacie tutaj

Jak widać, Kasa Krajowa faktycznie miała na pieńku ze SKOK Wołomin, o czym rozmawialiśmy sobie wczoraj w artykule  Dlaczego nie ratowano SKOK Wołomin. Z drugiej strony upadek Kasy Wspólnota kosztowało 815 mln, zaś Wołomin już 2,3 mld. Jak mówi powiedzenie: kochajmy się jak bracia, ale liczmy się...

13 komentarzy:

 1. KK skok podejrzewam zmieni zdanie, tylko musiałaby dobrze wypromować te wsparcie. Za szybko to się wszystko dzieje dlatego pierwsza decyzja odmowna. Jednak jak to ładnie napisałeś porozumienie między syndykiem. Przy SW nie ma jeszcze syndyka więc nie ma tematu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. UWAGA! PKO WYPŁACA OD 19-12-2014R KWOTĘ GWARANTOWANĄ PRZEZ SKOK WOŁOMIN.
   WSZYSTKICH KTÓRY MAJĄ POWYŻEJ LIMITU ZACHĘCAM DO ŁĄCZENIA SIŁ W ODZYSKANIU NADWYŻKI KWOTY BFG! Adres do korespondencji osób powyżej limitu BFG: skoknakase@gmail.com

   Usuń
  2. Musieliby być zmotywowani politycznie i znaleźć nową prawną podstawę do pomocy. Te, szacuję paredziesiąt milionów zł uratowałoby wszystko - dorobek i zdrowie ludzi, dobre imię Krajowej i systemu SKOK, który do tej pory sam popierałem. Później każdy lokujący gdziekolwiek mógłby mieć pretensje tylko do siebie.

   Usuń
 2. Jeszcze dziś oddziały SW są zaknietę - od jutra otwarte może te oddziały przejmnie inny bank-? tylu ludzi tysięce by zwalniali-? coś tu mi sie kupy nie trzyma coś muśi sie stać-?

  OdpowiedzUsuń
 3. SKOK WSPÓLNOTA upał 18.07.2014 a 28.072014 rozpoczęła się wypłata środków . Jeśli przy Wołominie będzie podobnie to 22.12.2014 w poniedziałek będą wypłaty. Myślę że info na ten temat będzie na stronach BFG w czwartek 18.12.2014

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dokładnie tak samo se wykombinowałam. Będzie kasa, będzie dobrze. Ale Wołomina i tak mi żal, współpraca zawsze przebiegała koncertowo, zero komplikacji aż tu nagle taki cios!

   Usuń
 4. A co ich obchodzi tych 400 pracowników. Nie ich problem tylko samych pracowników. Kupy nie musi się trzymać bo jest dobra prasa ta najbardziej słuszna (gazeta, tvn inni) i nikt nie śmie tam co innego napisać. Jak to powiedziała kiedyś była pani minister "..sorry taki mamy klimat".

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja myślę, że już od dawna było wiadome że w końcu się te biznesy dla nich skończą w taki sposób, sama nazwa Wołomin :D mówi za siebie, jak Pruszków, czy inne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale jakie biznesy?
   Że zamiast podbijać sobie zyski dawali lepszy procent niż te bankowe ochłapy?

   Usuń
 6. NABITY W SKOK PROSI O KONTAKT GRUPĘ OSZUKANYCH. MÓJ ADRES: nabitywskok@gmail.com
  Ile osób jest w grupie?
  Zostałem oszukany na prawie 740 000zł. Lata wyrzeczeń i minimum 14-18 godzin pracy i w zamian emerytury... Liczę iż zachowają twarz i wypłacą.

  W grupie siła

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja już nie liczę. Nie po to było to zrobione,by wypłacać wszystko.Współczuję Tobie i innym,do których też się zaliczam. Straciłem więcej.

   Usuń
  2. Współczuję i pozdrawiam - też mam setki tysięcy straty. Będziemy ich ścigać do śmierci! Na razie czekamy na oficjalną upadłość.

   Usuń
 7. Dla ułatwienia proponuję wszystkie wypowiedzi publikować na forum "...Kasa Krajowa nie wypłaci nadwyżek ponad limit BFG..."

  OdpowiedzUsuń