piątek, 12 grudnia 2014

Spór o SKOK Wołomin czyli zostało 5 dni do ogłoszenia upadłości?


Dziś na FpG omawiam sprawę zawieszenia działalności SKOK Wołomin. Wiemy już, że zarządca zamiast ratować popularną Kasę sporządza teraz listę deponentów, którą ma przesłać w ciągu trzech dni do BFG.

Analizując dalej komunikat KNF  omawiany na FpG, dowiadujemy się, że Wołomin utracił płynność finansową, a mBankowy zarządca ujawnił rzeczywistą jakość portfela Kasy. Jaka ona jest? Rzekomo aż 79,8% portfela kredytowego stanowią pożyczki przeterminowane.

O zatargu na linii KNF - Kasa Krajowa wiemy nie od dziś. W artykule SKOKi pod ścianą widzieliśmy jak w senacie brutalnie potraktowano Kasę. W ripoście Kasa Krajowa obiecała przedstawić rzeczywisty, a nie zafałszowany obraz SKOK. Jakiego asa miała w rękawie?

Najpierw wysłano Pismo Prezydium Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność do Pani Premier Ewy Kopacz, w którym przedstawiono działania organów Państwa wobec SKOK. 

Napisano tam między innymi:
Protestujemy przeciwko narzuceniu Kasom warunków finansowych niemal niemożliwych do spełnienia w tak krótkim czasie, a także stopniowej eliminacji przez KNF z instytucji zarządzających Kasami ich współtwórców.
Cały list można przeczytać tutaj.


We wtorek zaś 9 grudnia uruchomiono nową stronę poświęconą temu Jak brzmi prawda o SKOK. Na stronie, którą widzimy niżej, uwagę od razu przyciąga zakładka Nieścisłości w raporcie KNF.


Źródło: prawdaoskok,pl

Jak widać sprawa musiała się bardzo nie podobać KNF, skoro już następnego dnia wydano rozporządzenie o zawieszeniu działalności SKOK Wołomin. W komunikacie wytknięto Kasie Krajowej, że odmawiała wsparcia finansowego SKOK Wołomin, a skoro jej celem jest udzielanie Kasom wsparcia finansowego to ma to zrobić w trybie natychmiastowym: do... 12 grudnia 2014.

A to przecież dziś! Więc Kasie Krajowej dano na to tylko jeden dzień na odpowiedź. Jednocześnie zagrożono, że jeżeli tak się nie stanie, wtedy KNF wystąpi z wnioskiem o... ogłoszenie upadłości SKOK Wołomin. A to będzie oznaczać, wypłacanie środków przez BFG dla posiadaczy lokat.

Jak widać wizyta u notariusza, którą sugerował mBankowy zarządca, była zupełnie niepotrzebna, a kto z tego skorzystał nic na tym nie zyskał. Co dziś da potwierdzenie notarialne, skoro wypłaty SKOK Wołomin już nie ma prawa robić.

KNF oczekuje jednoznacznego wsparcia płynnościowego SKOK Wołomin przez Kasę Krajową do 12 grudnia. Dziś zresztą ma się odbyć posiedzenie w tej sprawie. Jak widać KNF chce szybko to zakończyć zanim Kasa Krajowa zdąży powiedzieć 'a'. 

Ile? W przypadku braku wsparcia ze strony Kasy Krajowej KNF wystąpi z wspomnianym wyżej wnioskiem w ciągu zaledwie... 5 dni roboczych. A wtedy BFG będzie miało 20 dni roboczych na wypłatę naszych środków.

Ciąg dalszy: Ekspresowy wniosek o upadłość SKOK Wołomin

25 komentarzy:

 1. Myślałeś kiedyś o lokacie za granicą
  .? Są kraje i to nie jakieś mega egzotyczne gdzie też są gwarancję finansowe a procent z odsetek jest znacząco wyższy. Z chęcią poczytałbym jak się tam przenieść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam !
  Moja żona od 10 lat pracuje w Skok WOłominie i jak wczoraj przeczytała o przeterminowaniach ok 79% to nie wierzyłą w jej oddziale a jest to duży oddział przeterminowania ok 6% sami pracownicy robią windykacje i wiedzą po imieniu kto wpłacił bo tym sie zajmują wiem że obraz mogą zamazać milionowe przeterminowania ale ....... Druga sprawa od samego początku po aresztowaniach i sianiu paniki sukcesywnie ludzie pomalutku wypłacali ale wypłacali żaden bank czy inna instytucja tego nie dzwigną bo kasa jest w kredytach pytanie co teraz z ludźmi w innych skokach może o to chodziło , przejac z dofinasowaniem od knf.

  OdpowiedzUsuń
 3. NO to przez ok 20 dni pieniądze nie będą na siebie zarabiały. będziemy w plecy kilka stówek :( ważne że się kasę odzyska

  OdpowiedzUsuń
 4. Często bywałem w kilku oddziałach SW w moim mieście i widziałem, jacy tam klienci przychodzą. Głównie emeryci i renciści, drobni ciułacze i babcie, co chcą pożyczyć tysiąc zł na 2 lata, bo wnusio idzie do komunii. Są to ludzie ze stałym, stabilnym dochodem - państwową emeryturą. Segment solidniejszy niż kredyciarze hipoteczni, co to nie mają odłożone nawet na jedną ratę, na wypadek jakby stracili pracę. To po prostu niemożliwe, że aż 80% kredytów jest przeterminowanych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rachunek inwestycyjny w biurze umożliwiającym zakup akcji zagranicznych. Kasa w amerykańskie spółki dywidendowe typu MacDonalds. A tutaj? Ch..., d... i kamieni kupa. Ostatni odlatujący do UK gasi światło.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak uruchomią wypłaty BFG przed świętami, to będzie i tak super. Ja się obawiam, że taki stan zawieszenia potrwa dłużej jako argument w wojnie KNF z Sopotem i żeby pospływało trochę kasy z pożyczek (aby oszczędzić BFG).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według przepisów od zawieszenia działalności jest 5 dni roboczych do ogłoszenia upadłości

   Usuń
  2. jest wniosek o ogłoszenie upadłości
   http://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty/wniosek_upadlosc_SKOK_Wolomin.html

   teraz jedynie czekać 20dni roboczych może przed światami się uda :)

   Usuń
 7. Po aresztowaniu prezesa i członka w oddziałach nie było paniki dziwie sie Komisarzowi SW ze wnioskował do KNF o upadłosć skoku bez programu naprawczego
  Wniosek ztego ze to już była z góry ukartowana akcja aby WOŁOMIN upadł
  Natomiast do autora bloga - jak przetransferować środki pienięzne dla załozenia lokaty w jakimś innym kraju na 6-8%

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieje, że jeśli doszło by do najgorszego, to uda nam się razem coś zdziałać choć szczerze wątpię czy coś z tego wyjdzie. Póki co czekamy w napięciu na rozwój sytuacji (zwłaszcza wszyscy którzy mają ponad 100k €).

  OdpowiedzUsuń
 9. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o wystąpieniu do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi Północ z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo–Kredytowej w Wołominie - podał nadzorca w komunikacie. Będą pewnie takie same procedury jak w skok wspólnota. teraz tylko czekamy na termin wypłat zbfg

  OdpowiedzUsuń
 10. KNF pozytywnie ocenia zaangażowanie Banku Pekao w proces restrukturyzacji sektora SKOK". Niedługo napisza tak o krecie komisarzu-likwidatorze wsadzonym do Wołomina z mbanku. Jak to pięknie się sprawił i doprowadził do upadłości SW. Łżąc jak mu niemcy kazali w oficjalnych komunikatach.

  Bydło banksterskie razem z KNF idą ręka w rękę przy demontażu polskiego kapitału.Szmaciarze z Pekao SA - oferują 1,7% na lokacie

  Widzę po wpisach na tym forum, że niektórzy cieszą się ,że zagraniczne bydło banksterskie rżnie ich na grubą kasę, a na dodatek jak kompletni idioci napawają się upadkiem Wołomina.Albo to są płatni pracownicy żydowskich i szwabskich banków i piszą na zlecenie albo szmaciarze zacierający łapska z typowej polskiej zawiści

  OdpowiedzUsuń
 11. Nikt nie będzie liczył się ze stadem szabas gojów przechodzącym nad takimi wydarzeniami do porządku dziennego. Do momentu kiedy tępy lud będzie łykał historyjki dla dzeci jako prawdy objawione pasożydy bez skrupułów wysysać będą kasę a wraz z nią siły życiowe i szansę na zbudowanie poważnego państwa. Wystarczy spojrzeć na komentarze pod paszkwilami Samcika jak jest nastawione społeczeństwo. Dziwi mnie tylko, że po tylu latach komuny Polacy dają się tak łatwo oduraczyć.

  OdpowiedzUsuń
 12. szybkie pytanie mam, jestem zagranicą (Anglia) 20 dni roboczych licząc od 12tego to kiedy ostatni termin przypada? Muszę bilety kupić i przylecieć do Polski po odbiór pieniędzy. I co się stanie jakbym się spóźnił?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli się spóźnisz, to masz 5 lat na odbiór pieniędzy i możesz załatwić sprawę korespondencyjne bez fizycznego przylotu do Polski.
   Tu masz szczegółowy opis jak to zrobić na przykładzie SKOK Wspólnota:
   http://pelna.bfg.pl/aktualnosci/komunikat-nr-6-bankowego-funduszu-gwarancyjnego-z-dnia-19-wrzesnia-2014-r

   Usuń
 13. 21. W jakim okresie można odebrać środki gwarantowane?

  Po zakończeniu wypłat przez zarząd komisaryczny banku lub zarządcę komisarycznego kasy, lub podmiot, który ich dokonywał na podstawie umowy z Funduszem, środki gwarantowane można odebrać w Biurze Funduszu w ciągu 5 lat od dnia spełnienia warunku gwarancji (w tym czynności tej można dokonać składając do Funduszu stosowne dokumenty drogą korespondencyjną). Po tym terminie roszczenia z tytułu gwarancji ulegają przedawnieniu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czy ktoś coś wie na temat - powiedzmy - logistyki tego typu wypłat? Chodzi mi o to, czy gdy już zostanie podany termin i miejsce wypłat, to musimy stanąć w jakiejś wielkiej kolejce w jakimś jednym oddziale w Polsce, odstać tam dobę, czy dwie, aby otrzymać swoje środki? Zapewne osoby z dużymi kwotami do wypłaty będę chciały to załatwić pierwszego dnia, bo przecież traci się odsetki, więc pewnie wszyscy się rzucą... :( No i kwestia miejsca, czy przyjdzie nam jeździć przez pół Polski, aby wypłacić te środki, np. w Wołominie ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to będzie robić PKO BP jak poprzednio, to sprawę będzie można załatwić w każdym oddziale tego banku. Kwestia tylko taka, ile sobie zażyczą prowizji za przelew albo za wypłatę gotówkową? Czy tego typu operacje podlegają pod taryfikator z Tabeli Opłat i Prowizji?

   Usuń
 15. jestem zainteresowana, niestety :(
  kasia.skokwolomin@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 16. No coś Ty. Wyznaczą PKO BP, PKO SA lub Handlowy do wypłat, bo z nimi BFG ma podpisane umowy ramowe i pójdziesz gdzie Ci będzie pasowało.

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam. Ja również proszę o kontakt skok.w@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NABITY W SKOK PROSI O KONTAKT GRUPĘ OSZUKANYCH. MÓJ ADRES: nabitywskok@gmail.com
   Ile osób jest w grupie?
   Zostałem oszukany na prawie 740 000zł. Lata wyrzeczeń i minimum 14-18 godzin pracy i w zamian emerytury... Liczę iż zachowają twarz i wypłacą.

   W grupie siła

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. W zapisie przebiegu posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych z 18.12.2014r. (nr 424) przewodniczący KNF A. Jakubiak zawarł zdanie - pytanie ...zobaczymy, czy tak będzie w przypadku SKOK Wołomin tj. czy Krajowa Skok wypłaci nadwyżki ponad limit BFG. To ciekawe w kontekście cytowanej 15.12.2014. wypowiedzi KK Skok na forum Polak Potrafi o braku możliwości takich wypłat.

   Usuń
 18. nie mogę doszukać się powyższego,
  Proszę o informacje czy z posiedzenia wynika że są szanse na zwrot przez KK ? Z tego co czytałam to to Dunajski 5.02.2015 oświadczył że nie ma takiej możliwości ,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za informację. Sądzę, że to kończy sprawę ewentualnego jakiegokolwiek zwrotu. Możemy się pożegnać z naszymi pieniędzmi. Reszta to tylko bezproduktywne formalności lub nabijanie dodatkowej kasy "adwokatom".

   Usuń