piątek, 9 października 2015

W co można inwestować by osiągnąć najwyższe stopy zwrotu


Niedawno świętowałem trzy lata bloga PP3. W przeciwieństwie do Finansów po godzinach, gdzie tematyka praktycznie się nie zmienia, tak bowiem zadecydowali czytelnicy, na niniejszym blogu nie ma ograniczonego spektrum tematyki.

Mało tego, nowa tematyka, nowe furtki, nowe inwestycje zawsze są mile widziane. I niektóre jak na przykład inwestycje w produkcje filmowe mogą stać się równoległymi propozycjami do obligacji czy akcji z możliwością wykupu. Omawialiśmy już je w osobnych artykułach.

Dwie ostatnie propozycje były nowościami w tym roku. Nie jedynymi, bo też nie o wszystkich swoich inwestycjach piszę na blogu.  Ostatnio zakończyła się jedna z moich testowych inwestycji o najwyższej jak dla mnie stopie zwrotu.

Lokaty: 3,00%-4,00%  
Jaki zwrot z inwestycji jest duży? Lokaty dają dziś w najlepszym przypadku 3,00% i trzeba mocno się naszukać by znaleźć coś godnego uwagi w tym przedziale. Takie poszukiwania są zresztą domeną bloga FpG i cieszą się największą popularnością, są bowiem w 100% pewne.

Apartamenty: 6,00% - 8,00%
Nieco wyższe stopy zwrotu od lokat dają inwestycje w apartamenty, czy condo systemy. Jakoś nie przekonują mnie one do siebie, głównie ze względu na olbrzymie kwoty wejściowe. W końcu 300.000 zł wpakowane do jednego worka to nieco zbyt dużo.

Obligacje 8,00% - 10,00%
Najczęściej tutaj omawiane oferty obligacji dają maksymalnie do 10%. Obligacje to jednak tematyka, którą wałkowałem na blogu Polak Potrafi 2 i weszła do kanonu tego bloga. Właśnie wyjście poza ten kanon dał zmianę nazwy na PP3, gdzie trójka symbolizuje nowe poszukiwania

Akcje: 15,00%
Wyższe stopy zwrotu były nowościami omawianymi niedawno. We wrześniu wziąłem udział w zapisie na akcje z możliwością wykupu gwarantujące 15% zysk, z zabezpieczeniem w postaci trzech kos. Jak się to skończy będziemy się mogli przekonać, w każdym razie casus Krzyśka, który dzięki trzem kosom odzyskał swoje środki pozwala myśleć o inwestycji pozytywnie.

Produkcje filmowe: 20%+
Jeszcze wyższe stopy zwrotu są oczekiwane w przypadku produkcji filmowej. Pitbull 2 będzie mieć premierę dopiero w styczniu 2016, więc stopy zwrotu będzie można weryfikować dopiero w przyszłym roku. Szacunki jednak są najwyższe z dotychczasowych prezentacji.

Ostatnia propozycja to tylko szumne zapowiedzi. Być może życie zweryfikuje te zapędy i okaże się, że nie będzie tu wcale powyżej 20%, a inwestycja zakończy się fiaskiem. Czas pokaże i mam nadzieję, że może nie będzie aż tak negatywnie, ale mimo wszystko inwestycję tę będę mógł uznać za udaną, być może w granicach wyznaczanych przez obligacje.

Inwestycje alternatywne: 30%+
Kilkunastoprocentowe zyski poza obligacjami były domeną bloga PP3. Ostatnio testowałem jednak kolejny próg, gdzie zyski są już kilkudziesięcioprocentowe. W zasadzie blog przez to powinien zmienić nazwę na PP4, co symbolizowałoby kolejny etap.

Niestety nie będzie zmiany nazwy na PP4. Powód jest prosty, to tylko testowanie nowych możliwości i nie mam zamiaru pakować tu jakiejś dużej kwoty. Zwroty są zbyt duże, by były możliwe do utrzymania na dłuższą metę.

Rekordowa jak dotąd dla mnie stopa zwrotu

Ostatnia inwestycja jaka zakończyła się w ubiegłym tygodniu należy do rekordowych. Trudno to w zasadzie nazwać inwestycją, był to bowiem ostrożnościowy tysiąc złotych. Niemniej jednak spółka wypłaciła ostatecznie kasę, a zysk bije na głowę wszystkie moje dotychczasowe stopy zwrotu.

Zainwestowanie 1000 zł w Raiffeisen na 4% da po dwóch miesiącach jakieś 6,66 zł brutto.  Tutaj zysk wyniósł aż 120 zł brutto. Oczywiście takiej kwoty nie dostaniemy na konto, gdyż przy zwrocie inwestycji na nasze konto bankowe kwota ta jest pomniejszona o podatek. 


Zwrot na konto jest pomniejszony o podatek

Niemniej jednak nawet po odprowadzeniu podatku w wysokości 22,80 zł i tak czysty zysk w wysokości 97,20 zł robi wrażenie, w Raiffeisenie za podobny okres na koncie WC dostaniemy bowiem tylko jakieś 5,00 zł. Przyjrzymy się niebawem bliżej tej nowej inwestycji na blogu. 

Sama inwestycja została mi zaproponowana przez jednego z czytelników do przetestowania i potwierdzić mogę, że jest to ciekawe i godne uwagi. Nie jest jednak pozbawiona ryzyka, więc inwestować tu można raczej malutki zapas kapitałowy uznawany za możliwy do straty. 

Sama inwestycja jest nazywana bardzo skromnie inwestycja 30%+, chociaż zyski osiągane są tutaj średnio dwa razy wyższe. Łatwo bowiem policzyć ile wynosi stopa zwrotu z opisanej wyżej testowej inwestycji w skali roku:)

15 komentarzy:

 1. przedmioty kolekcjonerskie udało mi się zamknąć inwestycję 500zł która dała 2000 na wykupie co daje 300% zysku po 7 latach a mam jeszcze kilka w kolejce :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gratuluję:) każda inwestycja powyżej 10% jest sukcesem.
   Myślę jednak, że dla orientacyjnego porównania warto używać rzeczywistej, a nie banksterskiej skali porównawczej.

   Usuń
 2. Polcan jednak zdecydowałeś się dać "skromną" publikację tej inwestycji. Cóż mogę dodać inwestuję w tej firmie od trzech lat i nigdy nie miałem problemów. Nie chcę tu robić pseudoreklamy bo czuję że posądzicie mnie o to chcę tylko powiedzieć że firma wywiązuje się ze swoich zobowiązań a program ma być zamknięty pod koniec 2016 roku. Firma będzie emitować obligacje i mają zamiar posiłkować się kredytem bankowym co z tego będzie zobaczymy. Slawek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo zwykle w piątek piszę o wydarzeniach mijającego tygodnia. W poniedziałek zleciłem wypłatę na konto i faktycznie przelew dotarł, więc jest już o czym pisać.

   W żadnym przypadku jednak nie polecam tej inwestycji czytelnikom, którzy obligacje uważają za duże ryzyko, a tutaj ryzyko jest nieporównanie większe. Firma może płacić i być solidna, a jak widać faktycznie jest. Pamiętamy jednak, że Amber też był solidny i pewnie byłby jeszcze przez jakiś czas, ale nadzorowi finansowemu nie podoba się jak jakaś firma generuje nadmierne zyski i dzieli się z nim z Kowalskim.

   Usuń
  2. Gratuluję udanego testu inwestycyjnego ;)

   Co do Amber to sądze, że jakby państwo nie wywołało burzy to być może nadal by działali, no ale jak wiadomo co za dużo to nie zdrowo. I ciężko teraz powiedzieć co by było gdyby....

   Usuń
  3. Bez przesady, Amber Gold generował "zysk" dzięki piramidzie + spekulacji na wzroście ceny złota. A jak cena zaczęła spadać i nowych klientów zaczęło brakować, to musiało się sypnąć. Tylko ZUS jest piramidą finansową żyjącą przez dziesięciolecia.

   Usuń
  4. Czyżby Amberowi zaczęło klientów brakować?:)

   Usuń
  5. Do piramidy finansowej jaką jest ZUS wszyscy pracujący legalnie mają obowiązek należeć. Tylko dlatego ZUS jeszcze się nie zawalił bo cały czas napływają do niego kolejni przymusowi ochotnicy a obecni nie mogą z niego zrezygnować.

   Usuń
 3. Oczywiście! Trzeba mieć świadomość takich inwestycji.
  I nigdy nie pakować środków bez których nasza sytuacja może się zawalić. Jednak informacje o takich możliwościach są jaknajbardziej potrzebne. Przynajmniej dla mnie. Jeśli chodzi o KNF i inne zbójeckie urzędy to zostawię to bez komentarza w Polsce niema wolności i nawet jakby firma była "brylantowa" to zawsze znajdą haczyk aby ją zlikwidować. Dla "kowalskiego" mają być lokaty 2% i kredyty bankowe, lobbyści nie pozwolą aby zwykły robotnik stał się rentierem!! Slawek

  OdpowiedzUsuń
 4. A można prosić o wiecej informacji na temat tych inwestycji alternatywnych ? Lub jakiś naprowadzacz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będzie więcej informacji, mam nadzieję, że już w przyszłym tygodniu w osobnym, dedykowanym artykule. Ale jak powiedziałem, nie powinno się tutaj podchodzić na hurra, bo jak wiadomo im większa stopa zwrotu, tym większe ryzyko.

   Usuń
 5. Może Mi ktoś napisać co to za firma? Jak tam inwestować? Mam na myśli oczywiście tą 30%+

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Firma już nie działa na rynku. Im wyższa stopa zwrotu, tym większe ryzyko sprawdziło się tutaj po raz kolejny.
   Przestroga zawarta w artykule sprawdziła się zatem, co było do przewidzenia, choć nieco szybciej niż można się było spodziewać.

   Usuń
 6. Płyty drogowe pod wynajem-najlepszą inwestycją

  OdpowiedzUsuń