wtorek, 9 czerwca 2015

Czy warto skusić się na bon na 600 zł za założenie konta bez kosztów w BOŚ


W ubiegłym miesiącu jednym z hitów maja było nowe konto w BOŚ oferujące 4,00%  o nazwie EKOkonto bez kosztów. Te cztery procent jak na razie pozostaje raczej w sferze obietnic, bowiem mało kto widzi je w swojej bankowości internetowej.

Ja przynajmniej do dziś widzę tutaj 3,50%. Oferta z kontem oszczędnościowym na 4,00% nosi teraz nazwę EKOkonto bez Kosztów Standard. W tym miesiącu zaś pojawiła się modyfikacja tego konta o nazwie EKOkonto bez Kosztów z bonem na sprzęt sportowy.

Sam bon jest wart 600 zł i chociaż bank na stronie reklamuje jeden z tysięcy rowerów, to wcale nie trzeba kupować roweru. Może to być bowiem jakikolwiek inny sprzęt sportowy dostępny w sieci sklepów Decathlon.

W przypadku nagród rzeczowych przywykliśmy raczej do rozdawania przez banki tabletów. Tymczasem BOŚ stawiający na hasło EKO o sugeruje nawet nazwa konta, raczej premiuje zdrowy tryb życia. Stąd mamy rower lub inny sprzęt sportowy.

Co trzeba zrobić by zdobyć jedną z nagród? Konto trzeba będzie posiadać długo bo aż 48 miesięcy, a więc 4 lata. Przez ten okres będziemy co prawda posiadaczami darmowego konta, z darmowymi bankomatami i przelewami, ale niestety płatna będzie karta i to niemało bo aż 10 zł.

Jest jednak sposób, by karta nie była płatna. jak się można łatwo domyślić jest nią dokonywanie płatności, ale tym razem wymóg kwoty która zwalnia z 10 zł jest iście rekordowy. Bank życzy sobie wydania aż... 900 zł, czym praktycznie bije inne banki na głowę.
Dla porównania Millennium wymaga zaledwie jednej płatności kartą, Eurobank wymaga wydania 200 zł, wymóg wydania 300 zł jest uważany za dużo, 400 zł to już bardzo dużo. BOŚ tę poprzeczkę wywindował ponad dwa razy w górę

Nie inaczej jest z wymogiem posiadania konta. Banki zwykle wymagają kilkumiesięcznej lojalności. Credit Agricole chce byśmy klientami byli przez 18 miesięcy, co wydaje się dość długim okresem. Getin daje warunek dwóch lat. BOŚ i tutaj poprzeczkę wywindował dwa razy w górę.

Mamy co prawda bonus w postaci bonu na 600 zł. Możemy wybierać jaki sprzęt sportowy chcemy, a dostawa dla zamówień na minimum 10 zł ma być darmowa. I to na terenie całej Polski. 

Link dla osób, które chciałyby założyć konto w boś z 4,00% lub z bonem.

Mimo to i tak, warunki wydają się być zbyt wygórowane. 4 lata to szmat czasu jak na jeden bank. Przy wymogu 900 zł na miesiąc, wychodzi że musimy wydać co najmniej 10.800 zł w ciągu roku. A więc w ciągu 4 lat, BOŚ chce byśmy wydali aż 43.200 zł. I to minimum.

Jaka to dla nas korzyść? Gdyby zastosować przelicznik typu cashback okaże się, że ta promocja w najlepszym przypadku daje cashback na poziomie zaledwie... 1,39%. Nikt jednak nie kupuje akurat za 900 zł, więc średnio będzie to około 1%. A to przecież bardzo mało porównując do ofert w innych bankach.

Na koniec zostawiam jak zwykle regulamin dla zainteresowanych.

11 komentarzy:

 1. Dwa ważne punkty regulaminu:

  3. Karta powinna być aktywna przez cały okres uczestnictwa w Promocji, począwszy od
  dnia aktywacji Karty, zgodnie z ust. 1 pkt. 2.

  10. Naruszenie warunków uczestniczenia w Promocji stanowią:
  1) wypowiedzenie przez Uczestnika Promocji umowy Rachunku przed upływem 48
  miesięcy od dnia przystąpienia do Promocji lub
  2) dezaktywacja Karty przez Uczestnika Promocji w okresie uczestnictwa w
  Promocji lub
  3) nieaktywowanie Karty w terminie określonym w ust. 1 pkt. 2
  i skutkują powstaniem obowiązku dla Uczestnika Promocji do zwrotu równowartości
  Nagrody, przy czym:
  a) jeżeli naruszenie warunków uczestnictwa w Promocji nastąpi w okresie pierwszych 12
  miesięcy od dnia przystąpienia do Promocji, zwrotowi podlega 100% równowartości
  Nagrody,
  b) jeżeli naruszenie warunków uczestnictwa w Promocji nastąpi w okresie pomiędzy 13 a
  24 miesiącem od dnia przystąpienia do Promocji, zwrotowi podlega 75% równowartości
  Nagrody,
  c) jeżeli naruszenie warunków uczestnictwa w Promocji nastąpi w okresie pomiędzy 25 a
  36 miesiącem od dnia przystąpienia do Promocji, zwrotowi podlega 50% równowartości
  Nagrody,
  d) jeżeli naruszenie warunków uczestnictwa w Promocji nastąpi w okresie pomiędzy 37 a
  48 miesiącem od dnia przystąpienia do Promocji, zwrotowi podlega 25% równowartości
  Nagrody

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie w dalszym ciągu 3.5% ma być 4% 10-go ciekawe!!
  Dziewczyny konto założone tak samo jak moje ma 2.5%!!
  Po kilku napisanych wiadomościach do banku taka odpowiedź:
  " Szanowna Pani


  Bank Ochrony Środowiska S.A. potwierdza, że Pani reklamacja została przyjęta do rozpatrzenia i zarejestrowana pod numerem: xxxxx/06/2015.
  Niezwłocznie po jej rozpatrzeniu zostanie Pani poinformowana o stanowisku Banku w przedmiotowej sprawie.
  Informujemy, że Bank udziela odpowiedzi w terminie do 30 dni kalendarzowych od daty otrzymania reklamacji.
  W przypadku uzasadnionej niemożności udzielenia odpowiedzi w terminie 30 dni kalendarzowych Bank przekazuje Klientowi w uzgodnionej formie informację o przyczynach opóźnienia oraz o przewidywanym terminie udzielenia odpowiedzi. Termin rozpatrywania reklamacji w takiej sytuacji nie powinien być dłuższy niż 90 dni kalendarzowych.
  Reklamacje i skargi rozpatrywane są zgodnie z „Zasadami przyjmowania oraz rozpatrywania skarg i reklamacji w Banku Ochrony Środowiska S.A.”, dostępnymi w Placówkach oraz na stronie internetowej Banku www.bosbank.pl. "

  I dalsza część
  "Szanowna Pani

  Serdecznie przepraszamy za zaistniałą sytuację. Niezwłocznie po rozpatrzeniu reklamacji zostanie Pani poinformowana o jej wyniku. "

  Czyli mają TRZY miesiące aby się określić czy zasługujesz na 4%!!

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W niektórych bankach jest tak, że system informatyczny wyświetla oprocentowanie tylko dla aktualnego przedziału salda bez wyliczania średniej dla całej kwoty z wszystkich przedziałów. W BOŚ tak było i chyba nadal tak jest. Jeśli na koncie oszczędnościowym jest więcej niż 10000 zł to system będzie pokazywać 2,5%. Trzeba na koniec miesiąca przeliczyć odsetki ręcznie, aby sprawdzić czy wszystko OK wg regulaminu promocji.
   Ale jeśli przyjęli reklamację, to chyba coś rzeczywiście jest nie w porządku albo sami się już nie orientują jak ten ich system działa.

   Usuń
 3. Wygląda na to, że naruszeniem regulaminu NIE JEST sprzeciw na zmiany regulaminu lub tabeli opłat i prowizji, który nie jest wypowiedzeniem konta tylko czynnością powodującą WYGAŚNIĘCIE umowy. Zatem wygląda to na sposób przerwania 4-letniego okresu przed czasem, gdy tylko BOŚ postanowi zmienić regulamin lub tabelę opłat. Co o tym sądzicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie masz rację ale bank może sobie to różnie interpretować a przecież do sądu w razie sporu nie pójdziesz.

   Oferta dla kogoś, kto właśnie planuje kupić coś w decathlonie na większą sumę jest w sumie fajna, jeśli traktuje się ją jako darmowy kredyt + kupon rabatowy na 120 zł. Nikt normalny nie będzie przecież robił na siłę zakupów na 9 stów żeby wyrabiać limity.

   Usuń
 4. Jeśli środki na Więcej za Mniej znajdują się w przedziale 10.000,01 - 20.000 to rachunek oprocentowany jest 2,5 % tylko jeśli saldo jest do 10.000 oprocentowanie jest 3,5%. Dodatkowo do 10 dnia następnego miesiąca po weryfikacji wpływu podnoszone jest do 4%. Jeśli założyłem pakiet EKOkonto bez Kosztów i Więcej za Mniej w maju to do 10 czerwca Bank sprawdzi czy w maju był wpływ. Jeśli tak tego dnia podwyższyć oprocentowanie które obowiązywać będzie do 9 lipca. 10 lipca znów zweryfikuje itd.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pojawiła się 4-ka :) na moim i dziewczyny koncie czyli BOŚ dotrzymał słowa. Sławek

  OdpowiedzUsuń
 6. Weźmy pod uwagę, że można to traktować jak pożyczkę z mega niską ratą bo tylko 10zł z konta nie trzeba jakoś korzystać - raz w miesiącu zrobić przelew na dychę i za rower zapłacimy mniej jakby nie było...

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobra wiadomość. BOŚ Bank ogłosił dziś, że zmienia regulami prowadzenia rachunków od 1 lipca 2016. To jest ten moment na dostarczenie poleconym pisma ze SPRZECIWEM NA ZMIANY BEZ WYPOWIADANIA UMOWY I ZAMYKANIA KARTY. Zgodnie z regulaminem rach par 111 umowa WYGAŚNIE w przeddzień zmian i nie jest to wypowiedzenie przez bank ani przez klienta. Nie ma więc podstaw do żądania zwrotu nagrody w promocji bonów sportowych. Koniec wyrabiania limitu płatności kartą. Ja pismo mam już wydrukowane.

  https://www.bosbank.pl/aktualnosci/klienci-indywidualni/zmiany-w-regulacjach-bankowych-od-1-lipca-br

  OdpowiedzUsuń
 8. Kończy się 48 miesięcy od otwarcia. Można będzie zamykać.

  OdpowiedzUsuń