piątek, 4 lipca 2014

Sposób na wybranie dobrych obligacji do portfelaSkoro w ostatnim czasie obligacje wywołują tak skrajne reakcje warto przyjrzeć się,  temu co decyduje o zwiększeniu bezpieczeństwa inwestycji. Tym bardziej, że znów mamy nową atrakcyjną ofertę, która różni się od pozostałych.

Podstawowy problem z jakim boryka się inwestor jest wybór takiej spółki, która wykorzysta optymalnie kapitał zebrany z emisji obligacji. Idealny model to taki w którym spółka zbiera od nas kasę, inwestuje ją, zarabia dzięki nam a z uzyskanego zysku ma środki na działalność bieżącą i wypłatę odsetek i zwrot kapitału.

Idealny model działa w zdecydowanej większości przypadków, jednak nie zawsze się sprawdza. Istnieją wszak firmy, których działalność bieżąca jest na tyle kapitałochłonna, że spółka musi albo rolować obligacje albo sięgać po bardziej drastyczne środki.

Panaceum na to ma być przeglądanie aktualnych raportów spółki. Jeśli wyniki finansowe są w porządku możemy spać spokojnie, ale jeżeli zauważymy rosnący dług mimo inwestycji, sytuacja może być podbramkowa. A tego nikt nie chce.Rozsądnym wyborem może być wybieranie takich spółek, w których rozwój nie jest uzależniony od nieustannego dopływu kapitału, potrzebnego do realizacji podpisanych kontraktów.  Zdobyte środki nie są zaś zamrażane np. w postaci nieruchomości.

Omawiana dziś spółka ma tę przewagę, że posiada dużą płynność finansową, która nie jest zachwiana przez czynniki typowe dla spółek typowo usługowych lub produkcyjnych. Jej rozwój niesie ze sobą zwiększenie majątku przez zakup kolejnych spółek lub udziałów i co najważniejsze owy rozwój nie niesie ze sobą zwiększenia kosztów działalności, jak to ma miejsce w przypadku innych spółek.

Należą do nich wyjście z inwestycji poprzez sprzedaż części majątku np do innego funduszu, innej spółki branżowej, czy na giełdzie. Może posiłkować się przez wypłatę dywidend ze spółek portfelowych, podwyższyć kapitał przez emisję akcji, sama spółka może też być dofinansowana przez grupę kapitałową do której należy.

Co może inwestor zyskać przez inwestowanie w taką spółkę? Mamy do czynienia z obligacjami dwuletnimi z kwartalną wypłatą odsetek, czyli to co możemy najczęściej spotkać na rynku. 

Oprocentowanie jest z pewnością bardzo atrakcyjne, przy czym wpłacone środki pracują już od momentu wpłaty, a nie od momentu przydziału obligacji. Jest zatem możliwość by kasa nie marnowała się na koncie, lecz pracowała tak jak należy.

Na koniec warto dodać kilka słów na temat minimalnej kwoty. Tym razem jest bardzo mała, co oznacza, że omawiane dziś obligacje są w zasięgu praktycznie każdego, nawet początkującego inwestora, który chciałby się w końcu przekonać jak to wygląda w praktyce.

11 komentarzy:

 1. Kupiłam obligacje polecane na tym blogu i dziś dostałam odsetki:) Kwota jest zadowalająca :) Ev

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też dostałem:) Nawet zadzwonili, że przelew został zrobiony, z czym się do tej pory jeszcze nie spotkałem.

   Usuń
  2. Ja też kupiłem obligacje polecane na tym blogu, nie dostałem odsetek za ostatni okres, a firma złożyła wniosek o upadłość układową. Jest dużo więcej "umoczonych" - w tym klientów instytucjonalnych inwestujących grube miliony. Czekam na dalszy rozwój sytuacji. Może w najbliższym czasie autor pokusiłby się o odrobinę refleksji i rozwinąłby temat "sięgania po bardziej drastyczne środki" oraz "ciemnej strony" obligacji korporacyjnych w miejsce naganiania kolejnych jeleni?

   Usuń
  3. W ubiegłym tygodniu omawiałem ten temat. Ja też posiadam jedną obligację o której piszesz i czekam na dalszy rozwój wypadków. I pewnie jak będzie wiadomo coś konkretnego będzie o tym osobny artykuł.

   Jeden przypadek na kilkanaście mieści się jednak w zakładanym marginesie błędu i nie oznacza, że rynek jest nie w porządku. Pozostali emitenci płacą bowiem co miesiąc wzorowo.

   Usuń
  4. Jakie naganianie jeleni? Nikt nikogo nie zmusza do zakupu obligacji. Polcan przedstawia jedynie swoją opinię. Nawet jakbym straciła zainwestowaną kasę, byłaby to jedynie moja wina, bo sama podjęłam takie ryzyko. Czemu ludzie zawsze szukają winnego swoich niepowodzeń, zamiast pomyśleć, że wszystko co robią to jedynie ich własna decyzja. Poza tym zdaje się, że mimo wszystko jest wiele osób, które są zadowolone, że zainwestowali w obligacje i robią to ponownie. A wpadki zdarzają się nawet najlepszym :) Ev

   Usuń
 2. Ja też miałem wczoraj tel., że przelew poszedł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Co to za spółka która dzwoni ze poszedł przelew od odsetek - czy to tajemnica czy reklama-?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ta sama, która robi nową emisję, a ta jest prywatna.
   Chociaż kupiłem już papiery kilkunastu firm, po raz pierwszy się spotykam z czymś takim.

   Usuń
 4. Obligacje korporacyjne są na pewno bezpieczniejsze są niż akcje giełdowe. Mimo to narażone są na ryzyko ogłoszenia upadłości emitenta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy ta oferta jest jeszcze aktualna? Bardzo mała znaczy mniej niż 10k czy więcej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest aktualna, dooiero się przecież zaczęła. Zaś bardzo mała oznacza tutaj poniżej 10k.

   Usuń