środa, 23 lipca 2014

Co się zmieni w regulaminie biura maklerskiego Alior Banku od sierpnia


W ubiegłym tygodniu dostałem na komórkę informację z biura maklerskiego Alior Banku o zmianach jakie będą miały miejsce już od 1 sierpnia 2014. Banki co rusz zmieniają swoje warunki i od dłuższego czasu są to zmiany zdecydowanie na gorsze, czy to samo jest z kontem maklerskim?

Od razu przypomina się skandaliczne zmiany jakie zafundował swoim klientom niedawny lider rankingu kont maklerskich czyli XTB, co opisałem w artykule XTB wypowiada umowy obligatariuszom Czy Alior uczynił podobny afront swoim klientom? 

Sms lakonicznie odesłał na stronę banku, gdzie jak czytamy zmianie ulega aż 5 rodzajów opłat. Przyjrzymy się niżej co się dokładnie zmieniło i czy ma to znaczenie dla obligatariuszy stosujących metodę kup i trzymaj oraz trzymających konto do wypłat odsetek.


1 Opłaty za konto:
Bez zmian dla osób fizycznych, dla wszystkich typów rachunków:) Zmieniają się tylko opłaty za dwa typy rachunków dla osób innych niż fizyczne, więc nas to nie dotyczy.

2 Przelewy
Rzecz najbardziej kluczowa. Bez zmian. Owszem są opłaty za przelewy zlecone osobiście (5 zł) czy telefonicznie (2 zł), ale tak było wcześniej. To co najważniejsze czyli przelewy internetowe są dalej bezpłatne. A więc w dalszym ciągu można uznać, że konto jest całkowicie za darmo.

3 Przeniesienie instrumentów finansowych
Tutaj duże zmiany w przypadku przeniesienia obligacji do innej firmy inwestycyjnej. Do tej pory Alior pobierał 0,1% wartości instrumentów ustalanych na podstawie ostatniego kursu zamknięcia. Od sierpnia opłaty drastycznie wzrastają do 0,3%!

Ten punkt może mieć bardzo negatywne znaczenie w przyszłości, gdy pojawią się opłaty, a my będziemy chcieli przenieść papiery do innej firmy. Chyba że zdecydujemy się kupować obligacje nienotowane na Catalyst...

Pozostałe zmiany są nieistotne z punktu widzenia obligatariusza dotyczą bowiem:

 • opłaty za notarialne poświadczenie certyfikatu rezydencji oraz jego przekazanie emitentowi w celu zastosowania obniżonej stawki podatku od dochodu z tytułu dywidendy;
 • opłaty za zamknięcie pozycji w związku z wygaśnięciem kontraktu terminowego na kursy walut;
 • prowizji od obrotu kontraktami terminowymi na kursy walut.


 • Podsumowując, jeśli do lokat i zwykłych kont w Alior można mieć bardzo dużo zastrzeżeń, to do konta maklerskiego trudno się dziś przyczepić. Działa bardzo dobrze, nigdy nie było żadnych problemów ani opłat dla posiadaczy obligacji. I to bodaj jedyny przypadek, gdzie można powiedzieć ok tu jest wyższa kultura bankowości.

  Dla zainteresowanych szczegółowy wykaz wszystkich zmian tutaj.
  Stara taryfa opłat i prowizji obowiązująca do 31 lipca 2013.
  Nowa taryfa opłat i prowizji obowiązująca od 1 sierpnia 2013.

  2 komentarze:

  1. A co ? Przestali już prać lewą kasę bandytom?

   OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobry wpis, krótko jasno i na temat. Odkąd otrzymałem smsa z informacją o zmianach w cenniku to przymierzam się do przeczytania regulaminu ale zawsze znajdzie się coś ważniejszego a teraz już wiem, że na razie nie ma się czym przejmować.

   OdpowiedzUsuń