wtorek, 15 lipca 2014

Ranking ubezpieczeń OC/AC


Ubezpieczenie OC dla samochodów w przeciwieństwie do wielu innych ofert wybiera się zawsze najtańsze. W przypadku sprzętu czy żywności wybór najtańszych produktów zwykle na dłuższą metę wiąże się z kłopotami. OC jest tutaj wyjątkiem.

Dlaczego tak się dzieje? Powody są proste, raz że OC jest regulowane ustawą i jest identyczne w każdej firmie, jakąkolwiek byśmy nie wybrali. I co ważniejsze suma gwarancyjna jest stała, od wysokości składki  nie zależą żadne parametry.

Na maila praktycznie codziennie dostaję reklamę od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Według nich w Link 4 zaczynają się od 223 zł, w Aviva od 312 zł, AXA Direct o złotówkę drożej, ale mamy 15% zniżki za zakup na internet. Ceny więc jak widać są różne. Pytanie który wybrać?Reklam co niemiara ale co wybrać?


Niestety nie da się sporządzić rankingu OC tak jak w przypadku lokat czy kont. Mamy tutaj zbyt dużo zmiennych by jednoznacznie określić która firma jest dla nas najtańsza. Zależy ona od marki i modelu samochodu, pojemności silnika, roku produkcji, przysługującej nam zniżki, a nawet miasta.

Najmniej ale brak w pierwszej 10 rankingu


Dlaczego od miasta? W Warszawie przykładowo jest więcej kierowców, a więc więcej wypadków. I to właśnie Warszawa oraz Gdańsk należą do najdroższych miast. Do najtańszych zaś należą Rzeszów oraz Kielce

Skoro mamy tak dużo zmiennych, do sporządzenia rankingu posłużył Raport Rzecznika Ubezpieczonych, który reprezentuje nasze interesy wobec ubezpieczycieli. Chociaż raport zawiera wszystkich ubezpieczycieli, zwyczajowo na blogu prezentuję tylko pierwszą dziesiątkę. Oto ona:

1 TU Europa - 0,143
2 AXA TUiR - 0,231
3 TU Inter Polska - 0,362
4 Concordia Polska - 0,368
5 BZ WBK Aviva - 0,374
6 TUiR Allianz Polska - 0,673
7 STU Ergo Hestia - 0,704
8 TUW SKOK - 0,727
9 PZU - 0,746
10 TUiR Warta - 0,851
 

Podana liczba obok towarzystwa oznacza wskaźnik obliczony według Procent ogólnej liczby skarg do Udziału jaki dane towarzystwo ma w rynku. Przykładowo TU Europa ma Procent ogólnej liczby skarg na poziomie 0.385, natomiast  procentowy udział w rynku na poziomie 2,677. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki otrzymujemy poziom zadowolenia klientów. Oczywiście im mniejszy wskaźnik tym lepiej.

Jakie są wasze doświadczenia w tym zakresie? Czy faktycznie zwycięzca rankingu czyli TU Europa, znana z oferty lokat w spółce w Idea bank, jest najmniej problemowym towarzystwem ubezpieczeniowym? Czy też macie swoich zdecydowanych faworytów? A może warto korzystać z bankowych promocji gdzie mBank ma 5% zniżki, a Optima 15%?

8 komentarzy:

 1. Co roku trzeba robić własny research, 2 lata z kolei najtańsza była dla mnie axa, w tym roku Hestia i to znacznie(200zł różnicy prawie)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zmieniałem w zależności od oferty: Allianz, Hestia a teraz najtaniej dla mnie ma Warta - wszystko dotyczyło umów dilerskich. Z Hestią miałem szkodę (sprawca nieznany) i nie było problemów z wypłaty $$$.

  SamOn

  OdpowiedzUsuń
 3. Rok temu kupiłem OC w AXA, w tym roku tańsza okazała się (!) Aviva. Oczywiście AXA przesłała mi ofertę przedłużenia. Odpowiedziałem, że dziękuję, wypełniłem i przesłałem im odpowiedni formularz, a po ok. 2 tygodniach przesłali mi informację, że w związku z niewypowiedzeniem umowy mi ją przedłużają i mam zapłacić tyle a tyle na takie to konto. Na szczęście zachowałem potwierdzenie przyjęcia poprzedniego mejla, więc tym razem odpuścili. Ale ustawowe przedłużanie OC to moim zdaniem jakaś kpina. Co o tym sądzicie?

  YKS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie kpina tylko kasa kasa :)

   Usuń
  2. Przecież Państwo Polskie nie działa w interesie obywateli tylko wielkich korporacji i banków no, ale taką mamy władzę to czego się spodziewać.

   Usuń
 4. Ja firmę zmieniam co roku bo zawsze oferta starej firmy jest wyższa, Najlepiej się wychodzi jako nowy klient.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację
   Ja korzystam z Proama z samego OC w tamtym roku zapłaciłem niecałe 300zł w tym prawie 400 na drugi rok pewno zmienię - mam nadzieję że będzie coś tańszego

   Usuń