czwartek, 29 listopada 2012

Lokata rentierska jeszcze na 7,50%


Opisywane dziś na blogu Finanse po godzinach ciekawe lokaty w SK bank nie są najciekawszymi ofertą w tej instytucji. Przeglądając się jej bardziej szczegółowo  możemy natknąć się na lepsze gratki.

Od dłuższego czasu poszukuję różnych rozwiązań rentierskich. Na logikę biorąc ten typ lokat jest najbardziej opłacalny, gdyż lokaty rentierskie tym różnią się od innych że mają konstrukcję zbliżoną do obligacji

Mam tu na myśli oczywiście fakt, że lokata rentierska trwa długi okres czasu a co jakiś czas, najczęściej co miesiąc, następuje płatność samych odsetek. Rozwiązanie idealne gdyż nie tylko możemy korzystać z wyższego oprocentowania typowego dla lokat długoterminowych ale także po prostu reinwestować odsetki, czyli dokładnie to co robi się w przypadku obligacji.


Dzięki reinwestycji odsetki znów odsetkują mamy więc tutaj czysty procent składany, uważany przez wielu za świętego Graala inwestowania, który dodatkowo zwiększa zysk. Do tej pory przebadaliśmy kilka rozwiązań rentierskich i wszystkie nas rozczarowały. Wystarczy przypomnieć średnio ciekwae oferty Noble czy beznadziejne w przypadku SKOKów by dojść do wniosku, że to raczej przereklamowana.


Tutaj rentierem może być każdy Źródło: skbank


SK bank wyróżnia się na tym tle. Oto obecna oferta lokat rentierskich:
12 miesięcy - 5,80%
24 miesiące - 7,00%
36 miesięcy - 7,50%

Co ciekawe aby założyć lokatę rentierską nie trzeba mieć kokosów, które wymaga Noble. Jak pamiętamy lokata rentierska Gold wymaga 500 tys a Silver 150 tys. W opisywanym dziś SK bank  wystarczy zaledwie 8.000 zł by zostać uznany za rentiera.

Za wyjątkiem lokaty rocznej wygląda to dość przyzwoicie. Niestety jest tutaj jedna zasadnicza wada: oprocentowanie, tak jak w przypadku oferty opisywanej dziś tutaj, jest zmienne. Dlatego właśnie marketingowo wygląda to wszystko wspaniale, bank bowiem ustawia sobie furtkę do obniżek i ma do tego prawo w długim okresie czasu.

Gdyby nie fakt zmiennego oprocentowania można by brać wszystko w ciemno. Rok temu gdy neoBANK wyskoczył ze swoją rewelacyjną ofertą, przeniosłem doń niemal wszystkie swojej środki. Oba banki są bankami spółdzielczymi więc mają podobne zasady działania. Gdyby SK gwarantował stałe oprocentowanie można by pokusić się o kolejne przeniesienie środków do jednego koszyka.

A co się stanie gdy niezadowoleni ze zmiany oprocentowania zerwiemy umowę? Wówczas odsetki zostaną naliczone za faktyczną liczbę dni utrzymania rachunku terminowego rentierskiego według 0,5 stopy procentowej obowiązującej w tym okresie na rachunku a'vista.

Podsumowując nie wygląda to za dobrze. Lokaty powinny być najprostszym i najklarowniejszym z wszelakich produktów finansowych. Jak widać nie są a opisywana dziś lokata rentierska jest tego bardzo dobrym przykładem. Nie wiemy ile zarobimy dokładnie w ciągu 3 lat, ba nie wiemy nawet ile stracimy gdy zerwiemy umowę. 


4 komentarze:

 1. kurza stopa...

  wszystko psują te nieszczęsne wyrazy "zmienne oprocentowanie".... :(

  OdpowiedzUsuń
 2. A co jaki czas są wypłacane odsetki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co miesiąc więc pierwsze wypłaty mogą być bardzo dobre. Ale następne mogą być już o wiele mniej ciekawe.

   Usuń
 3. No to wówczas po jednym miesiącu kiedy oferta już nie będzie najatrakcyjniejsza możemy spokojnie zerwać lokatę, tak? Tego co nam wypłacili to już chyba nie zabiorą ani w żadem sposób chyba nie skorygują kwoty zwracanej?

  OdpowiedzUsuń