niedziela, 18 listopada 2012

7% na koncie w fazie beta testów


W zasadzie nie opisuję na blogu kont, które znajdują się w fazie beta testów. Tym terminem określa się najczęściej oprogramowanie komputerowe, które jest ciągle dopracowywane i zawiera jeszcze błędy. Po fazie beta testów i naniesieniu niezbędnych poprawek program otrzymuje status Release Candidate (RC).

Konto, które we wczorajszym rankingu zajęło pierwsze miejsce, jest obecnie przeze mnie testowane. Nie zamierzałem opisywać wrażeń dopóki konto nie uzyska statusu wersji stabilnej RTM czyli Ready to Manufacture dla każdego. Dostaję jednak bardzo wiele zapytań czy to w komentarzach czy mailowo czy warto, więc dziś pierwsze wrażenia z wczesnego testowania.

Przyjęło się uważać że jeżdżenie na kilku kontach to podróżowanie n-pasmówkami. Jeden z Was ładnie zauważył, że obecnie zwijamy asfalt i siejemy trawę. Wydaje się jednak, iż lepszym rozwiązaniem jest przebudowa n-pasmówki. Innymi słowy skasowałeś kilka kont bo wprowadzają opłaty, załóż kilka nowych. Jazda jest zbyt komfortowa by zaraz siać trawę.


Konto w Kredyt Banku jest jednym z ostatnich przeze mnie założonych i zaczynam się dziwić dlaczego dopiero tak późno. Reklama prawdopodobnie najwyżej oprocentowane konto w Europie od dawna atakuje nasze oczy. Fakt 7% na koncie ror nie oferuje żaden inny bank, ale oczywistą wadą jest ograniczenie tylko do 3000 zł. Powyżej konto jest niestety nieoprocentowane.


Źródło: kredyt bank


Co zatem jest fajnego w tym koncie poza przyzwoitym oprocentowaniem? Do konta niestety musimy posiadać niechcianą kartę. A skoro tak, to testujemy od razu na jakiej zasadzie? I tutaj odpowiedź jest pozytywna - nie trzeba się męczyć kwotowo, wystarczy ilościowo.

Osobiście unikam kart wymagających konkretnej sumy wydanej na miesiąc. W BGŻ krytykowałem wymóg płacenia 300 zł na miesiąc, łatwo tutaj bowiem o pomyłkę. Dokonałem płatności na ponad 300 zł i... premia nie została przyznana. Powód? Źle obliczyłem płatności. Wszystkie obciążenia konta są oznaczane na czerwono co utrudnia właściwą identyfikację. Płatność raty za wodę utonęła wśród płatności w marketach, które księgowane są z opóźnieniem. Policzyłem ją pomyłkowo... i po premii. 

Przy ilościowym płaceniu kartą nie ma możliwości pomyłki. Kredyt bank na szczęście wymaga ilości transakcji a nie konkretnych kwot co jest dużym plusem. Co prawda musimy dokonać aż 5 płatności kartą ale i tak to o wiele prostsze niż liczenie czy wydaliśmy jeszcze 299 zł czy już 301 zł. I sprawdzanie czy płatność zalicza się do kart czy też nie.

Kredyt bank wymaga dwóch rzeczy: płatności kartą 5x oraz wpływów na rachunek w kwocie 1000 zł. Warunki łatwe i przyjemne. W zamian otrzymujemy totalną optymalizację naszego cash flow na przyzwoitym poziomie, rzecz istotna której jakoś do tej pory nie brałem pod uwagę a która wyszła na jaw przy studiowaniu kruczków i sztuczek analizy fundamentalnej. 

Dlaczego to konto nazywam w fazie beta testów. Z prostego powodu, że odwiedziłem dwa oddziały w których dostałem sprzeczne informacje:
 • w jednym dostałem informację, że wpłaty 1000 zł mogę dokonywać własnych wpłat choćby ratami byle ich suma wynosiła 1000 zł
 • w drugim, że nie tylko musi to być wpłata jednorazowa jak informuje regulamin to dodatkowo musi być od pracodawcy

Sprawa jednorazowego przelewu 1000 zł jest zbyt banalna by nią sobie zaprzątać głowę. Większym problemem jest sposób autoryzacji przelewów. Konto założyłem w październiku i dostałem papierową listę haseł taką jak do niedawna oferował BGŻ. Po wizycie w drugim oddziale okazało się, że owa lista haseł jest płatna i wynosi aż 8 zł. Zdaniem oddziału gdzie warunki są łatwe do spełnienia pierwsza lista haseł jest bezpłatna. Może tak może nie, ale szkoda marnować czas na pisanie reklamacji.

Trudno tego nie nazywać beta testami. Jeżeli bank za cokolwiek pobiera opłatę to trzeba przetestować jak ich uniknąć. Jeżeli jest to niemożliwe konto należy skasować. Jeśli jest możliwe należy ocenić nakład pracy. Rzekomo da się wgrać na komórkę token tak jak w Eurobanku więc póki co wydaje się, że konto 'zadomowi się' na mojej n-pasmówce na dłużej.

Podsumowując jeżeli beta testy wykażą, że trzy warunki są do spełnienia czyli
 • karta na bazie ilości (pewnik)
 • mały jednorazowy przelew prawdopodobnie własny (?)
 • zmiana autoryzacji na token (do testowania)
wówczas konto stanie się opłacalne i zastąpi jedno ze zlikwidowanych.

6 komentarzy:

 1. Jestem użytkownikiem Ekstrakonta Plus w KB od kilku mscy. Z opłaty za konto zwalnia obecnie jednorazowy przelew wynagrodzenia min 1000zł/msc i 5 płatności kartą. Swoją pierwszą listę haseł otrzymałem bezpłatnie, dopiero za każdą kolejną ma zostać pobrana prowizja. Oprocentowanie 7 % średniego miesięcznego salda na koncie (przy saldzie na koniec dnia max 3000 zł) zostanie utrzymane tylko do 15 stycznia (oficjalna informacja przekazana wraz z pozytywnie rozpatrzoną reklamacją)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli stosunkowo niedługo i kolejne konto pójdzie w odstawkę. Bardzo dziękuję za informację.

   Usuń
 2. Konto na 7% w Kredyt Banku przez 3 pierwsze miesiące jest bezpłatne.
  Nie sprawdzają żadnych wymogów - możesz nawet nie obracać kartą - i tak dostaniesz 7%.
  Po tym okresie na twoim pasie n-pasmówki z napisem Kredyt Bank stanie w poprzek bariera klientochłonna ;)

  Po tym okresie:
  1. na 100% przelew musi byc od pracodawcy - przelew z konta firmowego na prywatne,
  2. pierwsza karta autoryzacyjna dop przelewów na 100% jest płatna - sprawdzisz na wyciągu.

  Ja też przymierzam się do tego konta, ale tylko na okres bezpłatnych 3 miesięcy jako alternatywa dla MILLE 6.5% i Świnek na 6,3% ...
  Chociarz próg 3 000 PLN właściwie dyskryminuje to konto jako zarobkowe - jedynie optymalizacyjne ja napisał polcan.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kwota graniczna 3000 jest tutaj decydująca - jednym słowem nie warto!! bo zysk jest bardzo niski. Lepiej juz KO w BGŻ OPTIMA - TAM JEST 6.3% do kwoty 40 000, niepotrzebna żadna karta do konta, żadne regularne wplywy, a przelewy na swoj ROR w innym banku są wszystkie darmowe - co na Konto Oszczednosciowe jest duuuuzym plusem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako konto do płacenia rachunków sprawdza się idealnie. Optima blokuje tutaj niepotrzebnie środki swoim kontem powiązanym. Nie zapłacisz za gaz czy inne rachunki.

   Jak dotąd konto się sprawdza dobrze i nie żałuję decyzji tym bardziej że Optima ma małe ograniczenie kwotowe dla 6,30% tylko do 40 tys więc zawsze o 3 tys można mieć więcej na kontach.

   Usuń
 4. UWAGA do BGŻu.
  Przed ostatnią (ale czy ostatnią?) zmianą zasad trzeba było zapłacić 3x, a płatności miały być ZAKSIĘGOWANE w okresie 28-27. Po zmianie trzeba zapłacić 300zł w okresie 28-27. Poza wymaganą kwotą różnica jest jeszcze w terminach. Jak zapłaciłem za coś 27, to miałem 100% pewności że zostanie zaksięgowane najwcześniej 28, a zwykle około 30 dnia miesiąca - czyli w następnym cyklu. Teraz niby jest lepiej, ale nie zwróciłem na to uwagi i po premii.
  YKS.

  OdpowiedzUsuń