czwartek, 29 stycznia 2015

Envelo może ułatwić życie obligatariuszom czyli polecony z internetu


Złożyłem zapis na Markę i mam pytanko w sprawie papierologii. Otóż od niedawna Poczta Polska właśnie uruchomiła bardzo wygodną usługę - można wysłać list polecony papierowy z domu przez ich stronę internetową. Polcan - czy już to przećwiczyłeś? Nie mają obiekcji? Ja zamierzam to właśnie zrobić w wypadku zapisu na obligacje Marka SA. Wyślę im taki list i zażądam też potwierdzenia odbioru. Myślę, że nie powinno być problemu ale prośba abyś ich o to spytał.
FX


Wczorajszy komentarz jest na pewno ciekawy i wart przetestowania. W końcu obligacje korporacyjne mają jedną zasadniczą wadę. Dokumenty dotyczące nabycia obligacji trzeba wysłać pocztą tradycyjną na adres emitenta. I pocztą trafia też do nas potwierdzenie nabycia tych papierów wartościowych.

Nie wiem jak wam, ale dla mnie korzystanie z kolejek na poczcie to powrót do średniowiecza. Nikt nie lubi tracić czasu na takie błahe rzeczy, bowiem na poczcie rzadko kiedy uda się coś załatwić od ręki. Zwykle czekają nas kolejki niczym w PKO i nielubiana papierkologia.

Nas interesuje nowość - można bez poczty tradycyjnej?

Wysyłając papiery na obligacje alkoholowe nie omieszkałem zapytać o tę usługę w okienku:
- Tak jest taka strona, ale niestety po skorzystaniu z niej i tak trzeba się udać na pocztę by nadać list
- To po co ta strona? 
- Bo wtedy babki w okienku nie muszą niczego nigdzie przylepiać, nic wypisywać tylko łup podbijają i gotowe.

Hmm w takim przypadku to problem z głowy mamy nie my, tylko pracownicy poczty. Nas czeka i tak udanie się na pocztę, stanie w kolejkach i marnowanie czasu. A skoro tak, to przecież używanie strony do wysyłania listów poleconych raczej mija się z celem.

Postanowiłem jednak drążyć temat i zapytać co na to envelo, czyli strona z której można teoretycznie wysłać list polecony. W końcu w bankach też nikt nic nie wie, a podane informacje zależą od udzielającego. Byłem ciekaw co na to konsultanci z envelo.pl. 

Jest tutaj możliwość odbycia czatu. Jego wynik widzicie poniżej.
A więc kolejny raz otrzymujemy sprzeczne informacje. Usługa jest nowa, co widzimy po info NOWOŚĆ na powyższej reklamie. Przy nowościach mało kto wie co jest grane, więc warto sobie sprawdzić kilka źródeł, a najlepiej samemu przetestować daną nowość.

Czyli nie pozostaje nam nic innego jak po prostu zalogować się nową stronę i przetestować na własnej skórze, a następnie podzielić się wynikami testów na blogu efektami. W końcu po to jest blog.

Testował już ktoś z was envelo? Da się wszystko załatwić nie wychodząc domu?

13 komentarzy:

 1. Wysłałem taki list do idea banku bank o zamknięcie konta z pozytywnym rezultatem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jak bank to uznał to oznacza, że jest dobrze. Dopytam tylko bo z reguły banki czepiają się wzoru podpisu. Jak to rozwiązałeś? Wysłałeś skan dyspozycji zamknięcia rachunku z odręcznym podpisem czy wystarczyło to co wysłałeś w treści listu. Pytam bo w treści listu nie możesz wstawić odręcznego podpisu tylko napisać nazwisko z klawiatury.
   FX

   Usuń
 2. I nikt w banku czy u emitenta nie będzie się czepiał, że na dokumencie nie ma oryginalnego podpisu - przecież to wydruk jest wysyłany a z tego co kojarze to przy obligacjach wymagany jest oryginalny podpis a nie scan.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja również wysłałem. Niby wszystko działa. Wg regulaminu możesz sobie śledzić przesyłkę i jej status:
  16.21.2. Potwierdzenie, że neolist został wydrukowany
  16.21.3. Potwierdzenie, że neolist drukowany został nadany (dotyczy tylko przesyłki rejestrowanej
  oraz rejestrowanej za potwierdzeniem odbioru)
  16.21.4. Potwierdzenie (tylko w przypadku wyboru przesyłki poleconej oraz poleconej za
  potwierdzeniem odbioru), że neolist został odebrany przez Adresata lub zwrócony do nadawcy. Na pocztę się udałem żeby potwierdzić moje dane, pani z okienka dokonała weryfikacji z moim dowodem osobistym i otrzymałem oficjalne "Potwierdzenie założenie konta Envelo i jego uwierzytelnienia do konta zaufanego będącego konsumentem"
  Tak więc wszystko zadziało ze strony poczty jak należy.
  Tyle, że zadzwonił do mnie konsultant z Ventusa w innej sprawie więc korzystając z okazji zapytałem go jak oni traktują listy polecone wysysłane przez internet. Okazało się że nie miał o tym zielonego pojęcia - opowiadał coś że prawnicy Ventusa muszą się tym zająć. Ogólnie rzekłszy wg prawa powinni to uznawać bo nie sądzę, że poczta wprowadziła usługę listu poleconego przez internet bez zbadania stanu prawnego. W końcu polecone listy są podstawą także w sprawach sądowych. No ale na razie to nowość więc wszyscy pewnie będą podchodzić do tego ostrożnie.
  FX

  OdpowiedzUsuń
 4. Super sprawa, ale co z tajemnicą korespondencji? Nadajemy listo polecony przez internet jako PDF. Następnie on jest drukowany i pakowany w kopertę. Nie to, żebym nie wierzył w możliwości techniczne i technologiczne poczty polskiej. Ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że list drukowany jest, składany a następnie pakowany do koperty i zaklejany w sposób automatyczny bez ingerencji człowieka.

  Przesłanie takiego listu (PDF-a) przez internet powoduje zapisanie jego kopii na dyskach firmy poczty polskiej lub innej firmy z usług której korzysta poczta polska. Oprócz tego tworzona musi być co najmniej jedna kopia bezpieczeństwa dysków. Czyli nasz list polecony jest przynajmniej w dwóch miejscach. Po wydrukowaniu listu nawet jak poczta skasuje taki list z dysków jest on do odzyskania. Tylko spalenie dysku w piecu hutniczym lub rozpuszczenie w kwasie daje 100% pewność wykasowania danych.

  Często listem poleconym wysyła się informacje, które chcielibyśmy zachować tylko dla nas i odbiorcy. A w tym przypadku mamy przynajmniej osobę która drukuje i osobę która pakuje taki list.

  Nawet jeśli list na dysku jest zaszyfrowany to i tak po wydruku ktoś może mieć do niego wgląd.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z ich strony:

  Korzystamy z Data Center zlokalizowanego w Polsce. Usługa świadczona przez czołowego dostawcę w kraju spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa fizycznego i logicznego.  Gwarantujemy poufność korespondencji

  Zamówienia Użytkowników realizujemy w bezpiecznym centrum wydruku

  Dostęp do poufnych danych maja tylko uprawnione i zweryfikowane osoby
  ------------------------------
  Czyli listy nasze mogą czytać pracownicy Envelo. Bo chyba każdy pracownik powinien być zweryfikowany i posiadać uprawnienia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mając kilka godzin czasu dziennie, inteligencje nieco powyżej przeciętnej i czas na czytanie wiadomości ekonomicznych nie ma opcji aby zejść na giełdzie poniżej 1% zysku na miesiąc co daje 12% rocznie, znacznie wygodniej jak obligacje, ciągły dostęp do środków i nie ma opcji że z dnia na dzień stracimy wkład w jakąś spółkę. Od 5ciu miesięcy regularnie dokupuję na giełdzie certyfikaty na złoto w związku iż akcje kształtują się słabo. Jak dotąd 10% na plusie. Polecam. Giełda to nie tylko papiery spółek to również min. certyfikaty na waluty, towary, indeksy jak i również obligacje nieco ciekawsze niż polskie np. amerykańskie.

  OdpowiedzUsuń
 7. "my zajmiemy się kopertowaniem i nadaniem listu, zaś dostarczeniem – Poczta Polska". Ciekawe czy czytają te listy przed kopertowaniem?

  OdpowiedzUsuń
 8. OK, zapytałem maila ich i już wiem. Cześć moich wątpliwości została rozwiana.

  "Dziękujemy za zainteresowanie platformą Envelo.

  Korespondencja drukowana oraz zaginana i kopertowana jest automatycznie. Nikt nie ma wglądu do treści neolistu. Jedyne, co widzimy, to adresy Odbiorcy i Nadawcy zakopertowanego neolistu – dane te są nadrukowane na pierwszej stronie listu i widoczne są w okienkach koperty."

  OdpowiedzUsuń
 9. Polcan,zapisałem się na Marka S.A.,wysłałem pocztą dwa egzemplarze i skan dowodu,czy dadzą mi jakąś odpowiedź do 03.02.,czy dopiero po zrobieniu przelewu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No toś ekspresowy człowiek. Przecież zapisy są do 4 lutego, a przydział dopiero 5 lutego. Więc dostaniesz odpowiedź pewnie koło 20 lutego.
   Ja się przymierzam ale przecież właściwy luty dopiero się zaczyna w poniedziałek. A na horyzoncie już widać nowe ciekawe emisje.

   Usuń
  2. Zapisy są do 3 lutego,chodzi mi o to,czy dadzą mi jakieś potwierdzenie chęci nabycia ich obligacji mailem,pocztą przed 5 lutym?

   Usuń
  3. Pytanie dla tych, którzy wysyłają dokumenty przed terminem...

   Usuń