piątek, 24 listopada 2017

Powtórka z Wołomina czyli wezwanie do zapłaty dla członków upadłej Kasy SKOK Polska


Niemal rok temu większość członków nieistniejącego już SKOK Wołomin dostało wezwanie do zapłaty przez jego syndyka. Nie wszyscy, bowiem syndyk uznał, że nie ma co sobie zawracać głowy tymi, którzy posiadali tylko jeden udział.

Wywołało to zrozumiałą burzę o czym świadczą liczne komentarze oraz cała seria artykułów o tym, że teoretycznie syndyk może robić to samo w latach kolejnych.  No i zrobił, ale tym razem dotyczy to członków innej popularnej Kasy.

Informację o tym dostałem od kilku czytelników jednocześnie. Na prośbę jednego z nich publikuję treść maila, wraz z licznymi pytaniami:

Sprawa dotyczy upadłej kasy SKOK Polska. Sytuacja była/jest analogiczne do SKOK Wołomin. Do samego końca funkcjonowania kasy nie były publikowane jakiekolwiek informacje o jej problemach.
Z dnia na dzień ogłoszono upadłość. 13 listopada tego roku dowiedziałem się, że długi kasy syndyk - Lechosław Kochański (ten sam od Wołomina), sprzedał firmie trzeciej - "FTI Profit" z Warszawy. Firma ta domaga się teraz dopłaty 100% wniesionych i utraconych przeze mnie wkładów. Sytuacja jest analogiczna do SKOK Wołomin. Z tym, ze tu nastąpiła sprzedaż długów.


Jak widać to pochodna działań tego samego syndyka, który wywołał niezłe zamieszanie ze SKOKiem Wołomin. Wielu członków zgłosiło sprzeciw wobec jego absurdalnych żądań, niemniej jednak jak pamiętamy podtrzymał on swoje żądania zapłaty w odpowiedzi na stawiane mu zarzuty.

Po pół roku okazało się, że Prokuratura Krajowa podważyła czynności syndyka SKOK Wołomin. Wydawało się, że zakończy to ten bezsensowny spór o zachłanność syndyka. Nic z tego, syndyk jak widać zainspirował innych do dzialania, ktore przypomina nieco lekceważące podejście Amber Gold do zarzutów gdańskiej prokuratury, które skończyło się wielką aferą.Moje pytania zatem brzmią:
 • czy w tej sytuacji można dołączyć się do pozwu zbiorowego przeciwko Lechosławowi K., na którego podstawie decyzji FTI Profit domaga się teraz pieniędzy?
 • jak mogę opóźnić bieg postępowania? Czy zgłoszenie do prokuratury wyłudzenia wystarczy?
 • czy w zgłoszeniu mogę się powołać na dotychczasowe postępowanie przeciwko Lechosławowi K.?
Pozywać muszę jednak "FTi Profit"
- czy są chętni do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko "FTI Profit"?

62 komentarze:

 1. mój ojciec też dostał pismo wzywające do zapłaty...
  powiedziałem mu, że musiałby walczyć w sądzie aby nie płacić...
  zrezygnował i 1500 zł zasiliło konto syndyka... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie czytałeś artykułu czerwcowego o stanowisku Prokuratury Krajowej? W oświadczeniu napisano wyraźnie, że syndyk nie ma kompetencji do podejmowania takich działań jak wysyłanie wezwania do zapłaty.

   Usuń
  2. niestety nie czytałem...
   teraz (po wpłacie) to i tak już pozamiatane...

   Usuń
 2. Pisać do Prokuratury Krajowej. Działanie syndyka to jawna próba wyłudzenia. Jak na wnuczka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bym się zresztą pisał pod pozew zbiorowy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wezwanie przed sądowe do zapłaty też otrzymałem od firmy Profit w końcu zeszłego tygodnia (pismo wystawione 21.11.2017 r). Podobnie jak u ciebie firma Profit kupiła wierzytelność od syndyka SKOK Wołomin. Też zastanawiam się co z tym zrobić? Czekać na aż Profit założy sprawę sądową czy zrobić coś innego? Czy ktoś wie czy Profit złożył już jakiś pozew w tej sprawie do sądu i jaki był wyrok? Jakie są szanse, na wygranie sprawy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie również otrzymałam takie pismo pomóżcie co mam robic,gdzie się z tym udać?

   Usuń
  2. Jestem w podobnej sytuacji. Czy coś się dzieje w tej sprawie? Próby kontaktu ze Stowarzyszeniem Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. Św. Michała nieudane - nie odpowiadają na maile. Czy Profit podjął jakieś działania wobec kogoś, kto nie zapłacił?

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  5. Też dostałam takie wezwanie i nie wiem co robić dalej

   Usuń
 5. Małe wyjaśnienie do powyższej nieprecyzyjnej
  mojej wypowiedzi. Przed sądowe wezwanie do zapłaty otrzymałem od firmy windykacyjnej Profit w sprawie wierzytelności SKOK Polska i powinienem raczej napisać, że firma Profit kupiła wierzytelności od syndyka SKOK Polska (a nie SKOK Wołomin, choć prawdą jest, że syndykiem obu skoków jest ta sama osoba).

  OdpowiedzUsuń
 6. Złożyłem zawiadomienie do prokuratury. Na razie odzewu brak odzewu. napisałem też do stowarzyszenia od pozwu zbiorowego dot. Wołomina, tez zero odzewu :(. Jak się z nimi inaczej skontaktować?

  OdpowiedzUsuń
 7. Moim zdaniem Profit do sądu nie pójdzie. Im chodzi o pozyskanie pieniędzy od frajerów, którzy prawa nie znają i zapłacą, aby nie mieć kłopotów

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy ktoś ma wiedzę, kiedy przedawnia się roszczenie o zapłatę podwójnej wysokości posiadanych udziałów w przypadku SKOK Wołomin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Urwałeś się właśnie z choinki?
   http://pk.gov.pl/aktualnosci-prokuratury-krajowej/prokuratura-staje-w-obronie-czlonkow-skok-wolomin.html

   Usuń
 9. Witam w piątek 19 też otrzymałam wezwanie od tfi profit na 800 złotych ,chyba odpisze im pismem i wyśle do prokuratury,bo to jawne zlodziejstwo

  OdpowiedzUsuń
 10. To może zbierzmy się razem i złóżmy pozew zbiorowy? Nie wiem jak Ci ludzie ze Skoku Wołomin czy dał im syndyk później spokój czy dalej żądał pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dał spokoju. Mój tata właśnie dostal nakaz zapłaty na 630 zł! też nie wiem do zrobić. SKOK Wołomin. Ten link do stanowiska prokuratur krajowej nie działa :-(

   Usuń
 11. Pisma wciąż są rozsyłane. Mój ojciec dostał wezwanie na 1000 zł. Czy ktoś ma pomysł co z tym zrobić? Poza zapłaceniem oczywiścia...

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja również w styczniu 2018 r. dostałam przedsądowe wezwanie do zapłaty od firmy FTI Profit SA. Odpisałam im, że nie godzę się z ich skandalicznymi roszczeniami. Napisałam pismo do Prokuratury Krajowej, do Stowarzyszenia Wspierania Spóldzielczości Finansowej opisując zaistniałą sytuację. Na adresy mailowe do Komisji Nadzoru Finansowego oraz do posłów-członków Komisji Finansów Publicznych (w Sejmie) wysłałam również informacje. Zachęcam do pisania, jak największą liczbę poszkodowanych. To przyniesie efekt. Nie możemy tej sprawy odpuścić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również dostałem takie samo pismo dziś i też na 800 zł. Pani Anno, nie wiem, czy jest możliwość otrzymania kopii Pani tekstów do Prokuratury, owego Stowarzyszenia oraz KNF. Powklejałbym swoje dane i też napisał. Czy byłaby taka możliwość z Pani strony ? gmadycki@wp.pl. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. Czy mogę prosić informacje na priv mooomarta@gmail.com

   Usuń
  3. Pani Anno bzy można prpsić o kontakt w tej sprawie mania23@op.pl

   Usuń
  4. ja też poproszę o kontakt, mój email: jsosnowska92@gmail.com

   Usuń
  5. Również proszę o kontakt na maila patoro@poczta.onet.pl

   Usuń
  6. Witm, też chętnie dołącze swoje stanowski. Czy mogę prosić kopie tych pism na fimmobid@gmail.com ? teżnapiszę!

   Usuń
 13. Drodzy Państwo,

  Rzekome wierzytelności SKOK Polska, które nabyła firma FTI Profit nie mają podstaw prawnych.
  Pełna treść § 58 ust. 5 Statutu SKOK Polska brzmi:
  "Odpowiedzialność członków za straty powstałe w Kasie jest równa podwójnej wysokości wpłaconych udziałów z zastrzeżeniem § 57 ust. 2 pkt 5 Statutu."
  Zastrzeżenie to (co syndyk Kochański w swojej decyzji raczył przemilczeć) stanowi:
  "za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego, dodatkowa kwota odpowiedzialności członków, w części określonej przez Komisję Nadzoru Finansowego"
  Zatem aby powstała wierzytelność z tytułu podwójnej odpowiedzialności musiała istnieć zgoda KNF i określona w niej kwota, których
  nie było.

  Proponuję zatem zamiast pieniążków, wysłać cwaniakom z firmy windykacyjnej kilka ciepłych słów z pouczeniem o obowiązującym stanie prawnym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję, bo też właśnie otrzymałem takowe wezwanie na 800 PLN.
   P.S. Czy ma jakieś znaczenie wysyłanie kopii do prokuratury ?

   Usuń
  2. Mogę prosić o kontakt w tej sprawie na mooomarta@gmail.com
   Też dostałam takie pismo

   Usuń
 14. Telewizja jest konieczna! To ludzi zabija

  OdpowiedzUsuń
 15. http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/klienci-skok-wolomin-otrzymuja-wezwanie-do-zaplaty-od-syndyka,697666.html

  OdpowiedzUsuń
 16. Byli członkowie SKOK Wołomin jednak muszą zapłacić.wniosek prokuratury oddalony

  pełny tekst poniżej:

  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/byli-czlonkowie-skok-wolomin-jednak-musza-zaplacic-wniosek-prokuratury-oddalony/1th3qee

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest tzw. fake news.
   Jest dokładnie odwrotnie. Syndyk w postępowaniu ze SKOK Wołomin przekroczył swoje uprawnienia, a sędziowie komisarze (p. sędzia Zagrobelny, a później p. sędzia Brzozowska) nie zareagowali w porę i teraz sprawę próbują zamieść pod dywan. Z tego właśnie powodu w postępowaniu ze SKOK Polska syndyk zamiast windykować należności, opędzlował je firmie windykacyjnej, i niech ona się martwi.

   Usuń
 17. To jest jawna próba wyłudzenia od tych, co się boją i dobrowolnie zapłacą. Takie działanie socjotechniczne. Modyfikacja metody na wnuczka w skali masowej, bo tu próbuje się oszukać tysiące ludzi. Nikt do sądu nie pójdzie, bo tam nie ma szans.
  Trzeba słać doniesienie do prokuratury krajowej z tytułu podejrzenia przestępstwa wyłudzenia. Art 13 par 1 kk ww powiązaniu z art. 286 kk.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witam, pilnie potrzebuje najaktualniejszego regulaminu/statutu kasy "SKOK POLSKA". Posiadam jedynie dokument z 16.09.2013. Kontakt: apk@int.pl

  Chcialbym sie rowniez dowiedziec czy firma TFI Profit podejmuje jakies dzialania poza rozsylaniem "przedsadowych wezwan do zaplaty"? Czy komukolwiek sprawe faktyczni skierowano do sadu? Czy TFI Profit/Syndyk sie kontaktowalo w jakis inny sposob poza pojedynczym pismem wzwyajacym do zaplaty? Jesli tak to prosze o opisanie sprawy najlepiej tutaj w komentarzach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tekst statutu dostępny jest pod adresem:
   http://docplayer.pl/10301961-Statut-spoldzielczej-kasy-oszczednosciowo-kredytowej-polska.html

   Nic mi nie wiadomo odnośnie podejmowania przez FTI jakichkolwiek działań innych niż rozsyłanie pism.

   Usuń
 19. To jest wlasnie statut z 16.09.2013, SKOK Polska upadl 25.02.2016, wiele sie moglo zmienic.

  OdpowiedzUsuń
 20. Witam,dzisiaj otrzymałam wezwanie podobnej treści z terminem tygodniowym do zapłaty.Nie wiem co zrobić? Ktoś przychylny wyjaśnił mi,żeby poczekać na sądowy nakaz zapłaty i wtedy odwoływać się.Proszę napiszcie, co o tym sądzicie.Swoją drogą chętnie dołączę się do pozwu zbiorowego

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam ja tez chetnie dolacze do pozwu zbiorowego

  OdpowiedzUsuń
 22. ja dopiero teraz dostałam wezwanie do zapłaty w kwietniu 2018 na adres rodzicow. Mama zapłaciła kwota trzydziesciparę złotych. Martwwię sie ze znowu cos wyślą za jakis czas.......

  OdpowiedzUsuń
 23. Witam.Ja własnie dziś dostałem wezwanie do zapłaty w ciągu 21 dni od otrzymania nakazu.Nie wiem co robić.

  OdpowiedzUsuń
 24. Też dostałem dziś wezwanie do zapłaty
  W ciągu 21 dni. Nie płacę! Czekam na
  A wyrok sądu. Niech syndyk założy sprawę i wygra w sądzie cywilnym. Od postępowania nakazowego się odwołam. Do konca tego roku się przedawni!

  OdpowiedzUsuń
 25. Też dostałem dziś wezwanie do zapłaty na uwaga 30 PLN - miałem jeden udział. Nie płacę. Niech mnie podadzą do sądu.

  OdpowiedzUsuń
 26. Syndyk Skok Wołomin dalej wysyła wezwania nawet do tych co 1 udział ma czy wysyłać rezygnację z członkostwa?

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja jak i ool mojej rodziny dostało wezwanie na kwotę 30zl

  OdpowiedzUsuń
 28. Też dostałem i nie mam zamiaru płacić.
  Poczekam zobaczę

  OdpowiedzUsuń
 29. ja tez dostałem i oczywiscie złodziejom i naciagaczom nie bede placił

  OdpowiedzUsuń
 30. Dziś otrzymałam wezwanie do zapłaty 100 zł nie płacę poczekam...

  OdpowiedzUsuń
 31. Rzekome wierzytelności SKOK Polska, które nabyła firma FTI Profit nie mają podstaw prawnych.
  Pełna treść § 58 ust. 5 Statutu SKOK Polska brzmi:
  "Odpowiedzialność członków za straty powstałe w Kasie jest równa podwójnej wysokości wpłaconych udziałów z zastrzeżeniem § 57 ust. 2 pkt 5 Statutu."
  Zastrzeżenie to (co syndyk Kochański w swojej decyzji raczył przemilczeć) stanowi:
  "za zgodą Komisji Nadzoru Finansowego, dodatkowa kwota odpowiedzialności członków, w części określonej przez Komisję Nadzoru Finansowego"
  Zatem aby powstała wierzytelność z tytułu podwójnej odpowiedzialności musiała istnieć zgoda KNF i określona w niej kwota, których
  nie było.

  Proponuję zatem zamiast pieniążków, wysłać cwaniakom z firmy windykacyjnej kilka ciepłych słów z pouczeniem o obowiązującym stanie prawnym.

  OdpowiedzUsuń
 32. Tez dostalam pismo na 100 zl. Jest jeszcze fakt lamania uatawy o sprzedzazy danych osobowych.

  OdpowiedzUsuń
 33. Mój partner również dostał pismo. Ma zapłacić 100zl . Czy jest to wyłudzenie? Czy ktoś kontaktował się z prawnikiem?

  OdpowiedzUsuń
 34. Dostałam wezwanie do zapłacenia 100,00 zł w ciągu 7 dni pod groźbami m.in. sprawy w sądzie, wizyty komornika itd. Nie mam zamiaru płacić za tych, którzy zdefraudowali pieniądze w 2015 roku. Mój kredyt w całości spłaciłam na pocz. września 2014 roku. Nie wypisanie mnie z członkostwa kasy to samowola pracowników. Dziękuję Panu Konradowi za przytoczenie przepisu pominiętego w działaniach Orofitu i Syndyka. Chętnie dołączę do pozwu zbiorowego.

  OdpowiedzUsuń
 35. 22,06,2018 Dostaliśmy Pismo z Profit , przed sądowe wezwanie do zapłaty. Proszę o info , co z tym robicie. Dzwonię na infolinię , bezczelny facet twardo ,że pójdziemy do sądu . Ja ok jeśli tak trzeba to pójdziemy

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam, mój tato też dostał pismo, żeby płacić FTI Profit.. Zastanawia mnie tu jedno,jest postanowienie sądu XGUp214/16, że sędzia zezwala syndykowi na sprzedaż z wolnej ręki wierzytelności (...)z tytułu odpowiedzialności 18660 członków SKOK Polska za stratę bilansową kasy za rok 2015 w podwójnej wysokości wpłaconych udziałów (..). " Czy to postanowienie nie świadczy o tym, że w tym przypadku w zasadzie nie wyjścia i trzeba zapłacić? czy przy Wołominie też takie były wysyłane?
  Proszę o wsparcie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo macie do zapłaty?

   Usuń
  2. 100 zł. Jeszcze się zastanawiam czy płacić, ale trochę poczytałam i skłaniam się jednak to tego, żeby nie płacić.

   Usuń
 37. 100 zł przyszło do teściowej dokładnie to samo jw. To samo postanowienie, z tego wydziału upadłościowego.

  OdpowiedzUsuń
 38. Mąż dostał 156 zł , niby nie dużo można by było wpłacić , ale ja kompletnie tego nie rozumiem . Kredyt spłacony w całości , jak wpłacimy raz , co chwila będą przysyłać do zapłaty . dzwoniłam na infolinię facet okropny , żąda pieniędzy i koniec
  nie wiem co robić , mam mieszane uczucia , raczej nie zapłacę . A Państwo co zamierzacie ?

  OdpowiedzUsuń
 39. Dzisiaj tez dostałam przedsądowe wezwawanie do zapłaty na 100 zł.Dzwoniłam do FIT PROFIT i również rozmawiałam z okropnym nieuprzejmym facetem bez dyskusji kazał mi zapłacić choć ze SKOK rozliczyłam się bardzo dawno.Ponadto głos tego faceta był zniekształcony.Naciągają nas ja nie płacę poczekam , jest teraz RODO nie mają prawa do moich danych oszuści.

  OdpowiedzUsuń
 40. Otrzymałem pismo z żądaniem zapłaty 100 zł od FTI Profit. Nie płacę :-) Proszę o informację czy poza wysyłaniem pism podejmowane są jakieś inne działania.

  Czy ktoś złożył zawiadomienie do prokuratury?
  Cz można prosić o treść zawiadomienia (szablon)?

  OdpowiedzUsuń
 41. Każdy kto posiadał konto bądź kredyt lub tez lokatę w latach 2014-2016 jest obciążony składkom członkowska taki był warunek korzystania z usług skok polska i niestety musi wplacic dana kwote. Regulamin skok polska

  OdpowiedzUsuń