wtorek, 6 stycznia 2015

Limit dzienny czyli jak banksterzy lubią stwarzać problemy


Jedną z bardziej irytujących bankowych utrudnień życia, jest stawianie limitów. Te zaś napotkać można na każdym kroku. Wystarczy rzut oka na rankingi lokat czy kont, gdzie praktycznie każda oferta ma jakieś ograniczenie kwotowe najczęściej do 10.000 zł.

Dziś jednak będzie mowa o innym ograniczeniu. Okazuje się bowiem, że banki mają także ograniczenie w dostępie do gotówki. Wiemy doskonale o tym, że wypłatę większej ilości gotówki należy awizować. Jest to zrozumiałe bowiem bank ma tylko część środków w postaci fizycznej i musi zadbać o sprowadzenie takowej w przypadku większego zapotrzebowania.

Ale co w przypadku zwykłego przelewu? Skoro jest to tylko elektroniczny zapis, to nie powinno być znaczenia czy robimy przelew na 10 tys czy też 100 tys zł. W końcu tyle na przykład wymaga Lion's bank na praktycznie każdej swojej lokacie. Okazuje się jednak, że wcale tak nie jest.

Sprawdź jaki masz limit dzienny

Granice górnego przelewu teoretycznie możemy sobie sami regulować. Istnieje jednak coś takiego jak górny limit dzienny. I w Millennium przykładowo wynosi on zaledwie 50.000 zł. W ciągu jednego dnia nie zrobimy większego przelewu niż na taką kwotę.

Nie ma ograniczeń co do ilości przelewów, ale muszą się one mieścić w granicach 50 tysięcy. Zostałem o tym ostatnio poinformowany przez pracowników banku. Konsultanci mówią różne rzeczy, nie zawsze zgodne z prawdą, postanowiłem więc przetestować czy i tutaj nie zaszła jakaś pomyłka, do czego już zdążyłem się przyzwyczaić.

 
Blokada przelewu w Millennium ponad limit


I niestety tym razem okazało się to prawdą. Po wykorzystaniu limitu postanowiłem zrobić przelew testowy na symboliczną złotówkę. I otrzymałem komunikat potwierdzający ten niewygodny fakt. Widać go wyżej.

Do kolejnego przelewu musimy poczekać na kolejny roboczy dzień. Więc jeśli jakaś promocja kończy nam się w piątek, a mamy tutaj większą kwotę, musimy się uzbroić w cierpliwość i pogodzić się z zerowym oprocentowaniem środków przez wszystkie wolne dni.

Zatem jeśli robimy przelew wszystkich środków, nadwyżka nad 50k będzie się marnować. Limit powoduje bowiem blokadę podwójną, nie wolno wypłacać nadwyżki podwójnej, i co prawda wolno, ale nie warto dokonywać przelewu wewnętrznego.

Dlaczego? Ponieważ tylko jeden przelew wewnętrzny jest bezpłatny. Ponowny przelew nadwyżki na konto oszczędnościowe będzie oznaczać obowiązkową opłatę za drugi przelew, lub czekanie na kolejny miesiąc na darmową wypłatę.

Stąd pytanie do czytelników. Z jakimi limitami spotkaliście się w innych bankach? Może warto stworzyć taka listę w osobnym artykule? Meritum limitów nie ma, ale w BOŚ jest 30.000 zł Jak zatem robicie przelew na lokaty w Lion's Bank, które dziś omawiam na FpG. Tam jest wymagane sto tysięcy, więc jak ma to zrobić osoba która ma np. konto tylko w Millennium?

20 komentarzy:

 1. plus bank limit dzienny 200k
  BZ WBK limit dzienny 125k

  OdpowiedzUsuń
 2. z ing poszło do lions 400k bez problemu

  OdpowiedzUsuń
 3. PKO BP:
  > Dzienny limit wypłat z bankomatu 9 999 999,99
  > Dzienny limit płatności kartą 9 999 999,99
  > Dzienny limit płatności kartą w internecie 9 999 999,99
  > Pojedynczy przelew 999 999 999,99

  Getin Bank:
  > Dzienny limit wypłat z bankomatu 9 999 999,00
  > Dzienny limit płatności kartą 9 999 999,00
  > Pojedynczy przelew 1 000 000 000

  T-Mobile Usługi Bankowe
  > Dzienny limit wypłat z bankomatu 15 000,00
  > Dzienny limit płatności kartą 25 000,00
  > Dzienny limit płatności kartą w internecie 25 000,00
  > Pojedynczy przelew 9 999 999 999,99

  Oczywiście o ile wierzyć komunikatom, które pojawiają się przy wpisywaniu tych miliardów. Nie jestem jeszcze miliarderem, więc nie sprawdzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. W ING brak limitu

  OdpowiedzUsuń
 5. SMART Bank bez limitu

  OdpowiedzUsuń
 6. polcan już kiedyś o tym pisałem w jakimś poście o tym żeby taki artykuł powinien powstać o limitach w bankach. Miałem kiedyś problem w BZ WBK

  BZ WBK mam konto godne polecenia domyślnie ma ustawione limit 10.000 Kiedyś potrzebowałem przelać na dwie lokaty po 10k każda i nie mogłem jeśli nie zmienię limitu. Na moje szczęście mogę zmienić w systemie ale górny próg 25k dzienny. Większy do 125k lub nawet większy trzeba osobiście pójść do oddziału i poprosić o zmianę limitu dziennego.

  Jakbyś mógł sprawdzić w innych bankach jakie mają limity, najbardziej mnie interesują:
  mbank, TMUB, GetinBank, IdeaBank, Inteligo, BGŻOptima, Mericum Bank.

  OdpowiedzUsuń
 7. deutschebank limit dzienny 50tyś

  OdpowiedzUsuń
 8. Warto jeszcze dodać, że np. w PKO BP transakcję od 10 000 zł(dziesięciu tysięcy złotych - 10k zł) kontrolowane są przez ABW, nie wiem jak w innych bankach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wątpię, żeby tak było. To znaczy, żeby tak małe kwoty przelewów były monitorowane bezpośrednio przez ABW. Ogólna zasada jest taka, że w Polsce wszystkie banki (i nie tylko) mają obowiązek rejestrowania/monitorowania/analizowania/zgłaszania Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej wszystkich przelewów na kwotę powyżej 15000 EUR (czyli aktualnie trochę ponad 60000 PLN). Dane na temat tych przelewów banki muszą przechowywać przez 5 lat i wprowadzić specjalną wewnętrzną procedurę ich analizy. Rejestracji nie podlegają min. „przelewy z rachunku na rachunek lokaty terminowej, które należą do tego samego klienta” i w drugą stronę w tym samym banku oraz przelewy przychodzące krajowe.
   Źródło informacji: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20001161216
   O roli ABW w tym wszystkim jest info w art. 14.
   Być może Millennium oprócz zniechęcania klientów do przenoszenia pieniędzy do innych banków chce sobie zaoszczędzić na tych dodatkowych kosztach obsługi takich przelewów.

   Usuń
 9. W Polbanku limit ustala się samemu, telefonicznie, z 1-no
  dniowym wyprzedzeniem.
  W ESka Banku limit ustala się samemu przez internet.
  W Citi Handlowym kwoty przelewu powyżej 30.000 zł, ale (chyba)
  tylko do 100.000 zł trzeba zgłosić telefonicznie.
  W Noble Banku bez ograniczeń.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sprawdziłem limity dzienne w mBanku (zmieniając na stronie):
  - Transakcje bezgotówkowe 999 999,00
  - Transakcje korespondencyjne i telefoniczne 999 999,00
  - Transakcje internetowe 999 999,00
  - Wypłaty w bankomatach 50 000
  - Wypłaty w oddziałach banków 999 999,00

  Limit ilościowy to 9999, oprócz wypłat z bankomatów: 15.

  Limity mogą chyba też zależeć od rodzaju karty. Uwaga na prowizje od zmiany limitu dziennego. W mBanku można zmieniać za darmo, ile się chce. W Meritum Bank, według regulaminu "Zmiana dziennego limitu gotówkowego, każdorazowo 5zł".

  OdpowiedzUsuń
 11. w Millennium oczywiście przelew da się zrobić nawet na milion, ale należy udać się do oddziału, zlecić ten przelew i zapłacić 7,99zł

  OdpowiedzUsuń
 12. Dokladnie ostatnio mialem przyjemnosc zaplacic wapomniane 7.99 aczkolwiek zaszedlem do oddzialu zwiekszyc limit dzienny powyzej 50k niestety poinformowali mnie ze na dobrym koncie to nie mozliwe - podobno kwestia bezpieczenstwa, ale wyglada na szukanie okazji by wyciagnac pare zlotych od klienta.

  OdpowiedzUsuń
 13. Z komentarzy więc wynika, że takie ograniczenia są dobre. Bank ma mniejsze koszty, a człowiek mniej inwigilacji bo kwota nie przekracza 15ke. No ale Polcan przecież jest stratny dzień odsetek :)

  OdpowiedzUsuń
 14. a Idea bank jakie ma limity?

  OdpowiedzUsuń
 15. Eurobank brak limitów. Trafiłem tu bo własnie mam taki sam problem. Zgromadziłem całą kasę w raifaisen na KWC i juz się zastanawiam jak to ruszyć do lions bank na welcome. Pozostaje z wszystkich kont pościągać do eurobanku i stąd zrobić przelew do Lions. Raifaisen limit 200k, Millenium 50k. Przydałby się artykuł na temat transferowania większych środków.

  OdpowiedzUsuń
 16. W BZ WBK dla Konta Godnego Polecenia limit, który można ustawić samodzielnie z poziomu systemu bankowości internetowej wynosi 25 000 zł per konto na dzień z SMSKodem lub 10 000 zł bez SMSkodu. Dodam, że odnalezienie tej opcji w systemie nie jest wcale łatwe.

  Nie da się tego limitu zwiększyć poprzez infolinię czy konsultanta on-line. Po wizycie w oddziale można uzyskać limit 125 000 zł, czyli nadal mało. Powyżej tej kwoty także, ale wymagana jest, o zgrozo, zgoda dyrektora oddziału, jakby ten miał naprawdę być osobą odpowiednią do podejmowania decyzji czy i ile środków Klient chce przelać ze swojego konta.

  W mBanku - brak limitów i tutaj należy się pochwała.

  Podobnie działanie karty debetowej. Byłem w Chinach przez tydzień i wypłacałem juany z bankomatów kartą mBanku bez problemu (choć poza drakońskim kursem wymiany prowizja wynosiła 9 zł per wypłata). Koledzy dysponowali świetnymi kartami BZ WBK (kredytowymi, debetowymi) - żaden nie wypłacił ani fena z bankomatu. Wystąpiły nagle ograniczenia... I po co? BZ WBK PUBUDKA!!! Żyjemy w 21 wieku i chcemy korzystać z pieniędzy a nie wydzwaniać do Was (z Chin gratuluję dzwoniącym do swojego Banku w kraju - zapłacisz 10 zł/minutę) czy biegać do oddziałów by postać w kolejce (niestety, tak jest! w kolejce). Tylko niech nikt mi nie mówi, że to wszystko dla mojego dobra i bezpieczeństwa, bo o tym mógłbym trochę więcej powiedzieć, ale to już poza tematem tego wątku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapominacie że skladacie zlecenia dotyczące środków które są własnością banku i których bank może nie posiadać. Środki na rachunku w banku nie są środkami depozytariusza.

   Usuń
  2. cyt."Środki na rachunku w banku nie są środkami depozytariusza." Twoje stwierdzenie zasługuje na ekonomicznego Nobla :) Czyli tak jak piszesz, to wpłacasz do banku pieniądze i możesz o nich zapomnieć, bo to już nie są twoje pieniądze tylko banku i tylko jak łaskawie będzie chciał, to może Ci je odda, bo przecież nie są twoje?
   Jeśli bank nie posiada pieniędzy które są zapisane to rachunku to jest bankrutem. Istnieje coś takiego jak płynność finansowa i jeśli bank ma z nią kłopoty to powinien zostać zamknięty.

   Usuń
 17. Immanentną cechą własności jest posiadanie. Posiadasz gotówkę zdeponowaną w banku? W jaki sposób? Nawet bank jej nie posiada bo wydał. Wszystko co masz to wyświetlony zapis na ekranie komputera. A co jeśli któregoś dnia nic nie wyświetli się? Co zrobisz?
  Masz tylko roszczenie do banku. Bankierzy potrafia te forsę sprzeniewieżyć. Z najnowszej historii w SKOK Wolomin była grupa z lokatami ponad limit BFG.
  Pieniądze zaniesione do banku nie są już twoje.

  http://rekinfinansow.pl/konfiskata-pieniedzy-bank/

  http://www.racjonalista.pl/forum.php/s,709867

  https://robertbrzoza.pl/ekonomia/bank-ukradnie-twoje-pieniadze/

  OdpowiedzUsuń