piątek, 20 grudnia 2019

Zamknięcie sprawy z syndykiem SKOK Wołomin


W ostatnim czasie zasypaliście mnie w komentarzach linkami dotyczącymi burzliwej afery związanej z syndykiem SKOK Wołomin. Jak się okazuje w ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy wydał wyrok na naszą korzyść, który mam nadzieję definitywnie rozwiązuje wszelkie wątpliwości w problemach z płaceniem za żądania zapłaty od syndyka.

Zdaniem sądu Syndykowi masy upadłości SKOK nie przysługuje roszczenie wobec członków kasy o pokrycie straty. To rzecz która jest oczywista, a mimo to syndyk doszukiwał się luk w prawie by żądać kasy od członków upadłego Skok Wołomin.


Źródło: www.sn.pl

Mam nadzieję, że to już ostatni wpis na ten temat i nikt z was nie dostaje już kolejnych wezwań do zapłaty. Oczywiście sprawa dotyczy także innych skoków, bowiem wobec członków innych kas też syndyk starał się zastraszać wezwaniami do zapłaty za długi nieistniejących już Kas. 

Pełne wyjaśnienie oraz stanowisko Sądu Najwyższego znajdziecie pod tym linkiem.

35 komentarzy:

 1. Teraz wszyscy, którzy wpłacili podwójne udziały powinni skierować sprawę do sądu o zwrot przez syndyka nadpłaty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale to wszystko świadczy też o chorym polskim sądownictwie gdzie każdy sąd - w tej samej sprawie - orzeka różnie.
  To jest chore. Ten polski system sadownictwa trzeba koniecznie zreformować, uzdrowić !

  OdpowiedzUsuń
 3. W zeszłym tygodniu miałem sprawę w Wołominie. Sędzina już w pierwszych słowach stwierdziła że oddala zarzuty nie musiałem od siebie niczego dodawać. Ale naprawdę usatysfakcjonowany będę jak syndyk zasiądzie w sądzie jako oskarżony i odbierze mu się miliony które "zarobił" na tym wałku stulecia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzecznik Praw Obywatelskich komentarzu napisał:

  "Pogląd prawny wyrażony w uchwale Sądu Najwyższego wiąże sąd w tej konkretnej sprawie. Sądy niższych instancji mogą więc w innych rozpatrywanych przez siebie sprawach przyjąć odmienną interpretację przepisu."

  Ta konkretna sprawa, to sprawa p. T. Lewczuka sygn. akt III CZP 42/19 wiążąca SO w Białymstoku.
  Inne sądy wcale nie muszą zastosować się do poglądu SN.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czyich interesów broni tzw. Rzecznik Praw Obywatelskich ?
  Przestępców ???
  Ten rzecznik (a może raczej niedorzecznik) wszystko interpretuje inaczej niż każe zdrowy rozsądek.
  Dlaczego społeczeństwo utrzymuje ze swoich podatków takiego "rzecznika" ?
  Czy tego lewackiego i antyspołecznego, antyobywatelskiego faceta nie można wreszcie odwołać ???!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe doprawdy! To po co jest Sąd Najwyższy ?
  Żeby palić świeczki na demonstracjach antypolskich i antypaństwowych ?

  OdpowiedzUsuń
 7. Polskie sądy to jedna wielka paranoja. Według nich białe jest czarne , a ofiara jest przestępcą .Liczy się tylko kasa. Upolitycznienie sadów sięga zenitu. "Swoich" będą bronić do upadłego , a zwykłego obywatela mają gdzieś daleko i głęboko.

  OdpowiedzUsuń
 8. ...ciekawa dyskusja z forum facebook'owego:

  "Z całą pewnością działanie syndyka jest na szkodę wierzycieli, ale on widzi tylko własny interes. Dlatego zamierza zaskarżyć wyrok SN, ponieważ według niego wyrok 3 osobowego składu sędziowskiego jest mało miarodajny. Chce wyroku składu 7 osobowego. Jest to kolejny krok nakierowany na wydłużenie postępowania upadłościowego."

  "A do kogo on zaskarży? Do Belzebuba? :) Uchwały SN się nie zaskarża. Uchwały SN są niepodważalne. Inne sądy (uchwały SN w trzyosobowym składzie) nie muszą stosować obligatoryjnie. Ale mogą fakultatywnie, na zasadzie autorytetu SN. I w tym kierunku mogą podjąć próby mecenasi syndyka. Wyrok SN nie zabrania im pozywania członków w sądach, a kasę dostają też za przegrane sprawy. To, co im szkodzi? Są osoby, dla których liczy się tylko kasa, bo duszy wg nich nie ma. A na co wskazuje ich postępowanie? Każdy sam niech ocenia."

  ...„Kończ waść, wstydu oszczędź”.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Syndyk zaskarży wyrok SN do PO, do Tuska i Schetyny. I oni chętnie mu POmogą i przyznają rację.

   Usuń
 9. Czy ktos wie jak odzyskać kase wpłaconą sundykowi - jakis wzor pisma do syndyka z wezwaniem do zapłaty -

  OdpowiedzUsuń
 10. Puknij się Pan w głowę! Trzeba było nie płacić. Teraz kasa nie do odzyskania. Tak funkcjonuje państwo prawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam się puknij zarazo pomyjowska

   Usuń
  2. No, teraz widać, że szanowny Pan nie bez powodu zapłacił.

   Usuń
 11. ROSZCZENIA SYNDYKÓW – MATERIAŁY POMOCNICZE DLA CZŁONKÓW

  W związku z nasilającą się falą żądań poszczególnych syndyków wobec członków SKOK-ów o zapłatę kwoty dodatkowej odpowiedzialności z tytułu pokrycia strat danej Kasy, przyjmujących formę wezwań do zapłaty, a coraz częściej pozwów lub też nakazów zapłaty wystawionych w trybie upominawczym, zespół prawny Kasy Krajowej przygotował zbiór modelowych pism procesowych.

  Pisma te zostały przygotowane w trosce o członków Kas niemających możliwości skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej i są dostosowane odpowiednio do każdego etapu sporu sądowego.

  Ponadto, Kasa Krajowa udostępnia także publikacje dra Jacka Skoczka, mogące stanowić załączniki do pism składanych do sądów oraz pogląd Kasy Krajowej wyrażony w formie uchwały jej walnego zgromadzenia.

  https://www.skok.pl/o-skok/roszczenia-syndykow-materialy-pomocnicze-dla-czlonkow/?fbclid=IwAR287kUVbpbVhaxh-jI059KZIB19_9pOESt9eU77yGXn9mCqOAk_D2WTmq0

  OdpowiedzUsuń
 12. Kasa Krajowa obudziła się ?
  Po pięciu latach drzemki ?
  Zostawiła członków SKOK Wołomin na pastwę syndyka i losu !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci co zapłacili dla spokoju - niech Kasa Krajowa poda wzor pisma do syndyka o zwrot wpłaty kasy - ?

   Usuń
 13. To Kasa Krajowa SKOK powinna wypłacić poszkodowanym w aferze SKOK Wołomin kwoty powyżej 100 tys. EUR !
  Dlaczego wciąż umywa ręce ? Innym SKOKom pomagała tylko poszkodowanym Skok Wołomin nie pomogła.

  OdpowiedzUsuń
 14. Syndyk masy upadłości SKOK Wołomin nie miał prawa żądać od członków SKOK dodatkowych dopłat mających na celu pokrycie straty bilansowej.

  Komentarz Rzecznika Praw Obywatelskich do Uchwały SN w sprawie dodatkowej odpowiedzialności.

  https://www.rpo.gov.pl/pl/content/SN-RPO-syndyk-masy-upad%C5%82osci-skok-wo%C5%82omin-nie-mial-prawa-zadac-od-czlonkow-skok-dodatkowych-doplat?fbclid=IwAR0BPIo03TTNILO8cmpqn7dAL8kefAa1TyPgmjZWp_lQnC08FvdiF7Os288

  OdpowiedzUsuń
 15. ...coś optymistycznego ze strony facebook'owej:

  "W załączeniu sprawozdanie syndyka za IV kw. 2019 r. Na str. 34 jest informacja, że 30.12.2019 r. Rada Wierzycieli odrzuciła uchwałę zgłoszoną przez syndyka o zrzeczeniu się roszczeń w stosunku do członków SKOK o pokrycie straty.
  Do końca 2019 r. syndyk ściągnął od członków na pokrycie straty za 2014 r. kwotę 4,2 mln. zł., w tym w IV kw. 2019 r. kwotę 109 tys.(str. 64). Poniesiono koszty z tytułu dochodzenia ok. 6,25 mln. (str.67)
  W IV kw. Zapadło 48 wyroków zasądzających oraz 469 oddalających pozew syndyka; razem 517 wyroków (str.67,84).
  Do końca 2019 r. rozpatrzono 177 apelacji, w tym tylko 30 są na korzyść syndyka. W IV kw. 34 apelacje syndyka oddalono a uznano 0 (str. 84).
  Sprawozdanie finansowe za IV kw. ( w tym przychody i wydatki) – str. 109-136"

  Sprawozdanie syndyka dostępne pod poniższym linkiem:
  https://we.tl/t-E5NmmgLJ59

  OdpowiedzUsuń
 16. Oj chyba statystyki syndyka nie poprawią się...

  "W dniu 19 stycznia SO Warszawa-Mokotów oddalił apelację syndyka (informacja o odroczeniu okazała się nieprawdziwa) - sygn. akt XXVII Ca 1000/19. Pełnomocnik syndyka złożył wniosek o odroczenie, ale został on odrzucony.

  Sędzina uznała, że argumenty podane w ustnym uzasadnieniu uchwały SN są wystarczające, że syndykowi nie przysługuje roszczenie, bo nie było uchwały WZ, a nawet gdyby miało podstawy prawne to narusza zasady współżycia społecznego, jako że strata jest wynikiem działalności przestępczej, a nie normalnego funkcjonowania kasy i apelacja podlega oddaleniu też z art. 5 k.c. Podtrzymała też uzasadnienie wyroku sądu I instancji.

  Przypomnę tylko, że w I instancji SR dla Warszawy-Mokotów (na Ogrodowej) 20.02.2019 r. oddalił pozew syndyka z uwagi na przedawnienie, ustalając 3-letni okres przedawnienia z datą początkową 17.03.2015 r. (Sygn. akt XVI C 2530/18 upr. – uzasadnienie tego wyroku w plikach)."

  OdpowiedzUsuń
 17. ...krótko i treściwie ze strony facebook'owej:

  "Dzis w Wołominie wygralam. Przeważył argument, ze moje stanowisko w sprawie jest takie samo jak sadu najwyższego."

  OdpowiedzUsuń
 18. Sąd Okręgowy w Łomży, w którym syndyk dotychczas wygrywał apelacje, po uchwale SN III CZP 42/19 zmienia linię orzeczniczą na korzyść członków SKOK Wołomin. Odwiesił zawieszone postępowania z uwagi na oczekiwanie na uchwałę SN III CZP 42/19 i już 16 stycznia wydał 5 wyroków apelacyjnych; wszystkie na niekorzyść powoda. W kilku apelacjach zasądzonych członków zmienił wyrok zasądzający na oddalający, a tam gdzie członek wygrał w I instancji oddalił apelację syndyka.

  OdpowiedzUsuń
 19. W obronie praw członków upadłego SKOK Wołomin - Adam Bodnar pisze do NBP:
  https://www.rpo.gov.pl/pl/content/rpo-w-obronie-praw-cz%C5%82onkow-skok-wo%C5%82omin

  OdpowiedzUsuń
 20. ...news ze strony facebook'owej:

  "Dziś odbyło się głosowanie Rady Wierzycieli nad uchwałą zaproponowaną przez Syndyka, by zaprzestać dochodzić roszczeń z tzw. tytułu "dodatkowej odpowiedzialności członków." Rada zagłosowała by zakończyć owe bezpodstawne roszczenia, bowiem ich bezpodstawność wykazał SN i od uchwały SN z 12 gr. 2019 syndyk wszystkie sprawy i tak przegrywa."

  OdpowiedzUsuń
 21. UWAGA! Wygrałem sprawę z Syndykiem w SR, już PO wydanej uchwale SN (był to zapewne ważny argument w oddaleaniu powództwa Syndyka). Niestety dowiedziałem się że złożony został wniosek o uzasadznienie wyroku więc wygląda na to że złodziej SYNDYK SKŁADA APELACJE NAWET JUŻ PO WYDANEJ UCHWALE SN!

  OdpowiedzUsuń
 22. SKOK: podwójne opłaty dla członków kas nie mają uzasadnienia.

  źródło PAP:
  http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/155563,,newsletter?fbclid=IwAR2ma4d1oj-AfQmI90tz2_O4mLKS6Uz2FBy_-qrYKYMR6AT6tKkY3E_SoJ8

  OdpowiedzUsuń
 23. ...każdemu życzę takiego zakończenia sprawy:
  https://we.tl/t-2zHVyv2IJX

  Jak ktoś podobne pismo otrzymał, to niech się pochwali.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż za bezczelność adwokatów i syndyka. Mimo orzeczenia sądu najwyższego, że syndyk nie ma prawa roszczeń w tym dokumencie adwokat nie przyznaje racji. Pisze o nie obciążaniu go kosztami bo to zmniejszy środki dla wierzycieli tyle tylko, że kancelaria przez lata pobierała honoraria z tych środków.
   To nie jest dobre zakończenie sprawy. Kancelaria i syndyk nie poniosą żadnej kary.

   Usuń
  2. Uwaga syndyk cofnął apelację ale nie zrzekł się roszczeń. Proszę się na to nie zgadzać i odpowiedzieć w przeciągu dwóch tygodni do sądu. Warto aby rozprawa zakończyła się wyrokiem w sądzie II instancji.
   "Cofnięcie powództwa po rozpoczęciu rozprawy bez jednoczesnego zrzeczenia się roszczenia przez powoda wymaga zgody pozwanego. Zakończenie procesu postanowieniem o umorzeniu postępowania nie daje pozwanemu gwarancji definitywnego zakończenia sporu.
   Cofnięty pozew nie wywołuje żadnych skutków – tak jakby go nie było. Na żądanie pozwanego powód musi zaś zwrócić mu koszty (np. adwokata, dojazdu do sądu)."

   Usuń
  3. Jeśli syndyk cofa swoją apelację od wyroku oddalajacego tym samym uprawomacnia sie wyrok oddalający I instancji i uzyskuje walor powagi rzeczy osadzonej (res iudicata). Ewentualny ponowny pozew o to samo jest niedopuszczalny i podlega odrzuceniu.

   Usuń
 24. Czy jest gdzies dostępna uchwała Rady Wierzycieli Skok Wołomin z 10 marca 2020? Pomogłaby w ostatecznym rozstrzygnięciu sporu z Syndykiem.

  OdpowiedzUsuń
 25. Witam,
  z tego co czytam to składają Państwo pozwy do sądu aby odzyskać pieniądze od syndyka. Ja nie zapłaciłam więc komornik ściągnął mi z konta :(. Czy ktoś podpowie jak wygląda procedura? Nie jestem zaznajominiona z sądami ...do tej pory nie miałam "przyjmności"

  OdpowiedzUsuń
 26. ...jak olałaś sprawę, to nie ma się teraz co dziwić, że Ci ściągnęli z konta - wyrok zapadł zaocznie.
  Trzeba było żadnego pisma syndyka nie pozostawić bez odpowiedzi (podpowiedzi i gotowych pism w necie było pełno).

  OdpowiedzUsuń
 27. Witam czy jako tzw słup w aferze skok Wołomin dodam tylko że byłem oszukany nakłoniony siła do wzięcia tego kredytu 960 tys zł zrobiono mi lewe papiery i oczywiście pieniędzy nigdy nie widziałem na oczy . Czy syndyk ma prawo domagać się odemnie spłaty tego kredytu . Pomóżcie proszę ponieważ przychodzą mi listy że będzie sprawa która zakłada mi syndyk a byłem słupem nakłonionym siła

  OdpowiedzUsuń