piątek, 27 marca 2015

Koniec wisienek dla inwestorów w Lendico


Na blogu kilkakrotnie pisałem o ciekawych promocjach jakie oferowała platforma Lendico. W sierpniu można było zarobić 100 zł na wejściu, we wrześniu rozdawano po 200 zł, niedawno bo w lutym była nawet promocja gwarancji 500 zł zwrotu z inwestycji. Słowem działo się dużo, i było całkiem ciekawie.

Niestety trzeba uczciwie przyznać, że komunikacja z przedstawicielami firmy nie należy do komfortowych. Odpowiedzi osób kontaktowych są w porządku, ale jest to próba losowa i nigdy nie wiadomo kiedy ją dostaniemy o ile w ogóle się jej doczekamy.

Najdziwniejsze jest to, że konsultanci często są... zwalniani.Ni stąd ni zowąd zdarza się, że osoba kontaktowa przestaje odpowiadać. W zamian dostałem info: informujemy że osoba XXX już u nas nie pracuje, teraz osobą kontaktową będzie osoba YYY.
W ciągu pół roku zdarzyło się to dwa razy. Ostatnio zaś inwestorzy dostali zaskakujący mail, z którego wynika, że firma nie jest zadowolona z inwestycji w Polsce. Jest on zresztą opublikowany także na stronie Lendico. Kluczowy fragment prezentuję poniżej:

Od czasu uruchomienia platformy w grudniu 2013 r, do Lendico wpłynęły wnioski pożyczkowe na kwotę blisko 1 mld euro. Dzięki ekspansji w 6 krajach na dwóch kontynentach, Lendico zdobyło niezbędną wiedzę na temat pożyczkobiorców oraz wysoki poziom doświadczenia, a to w branży jest niezwykle przydatne dla przyszłej strategii biznesowej firmy.

W swojej działalności w Polsce, Lendico otrzymało wnioski pożyczkowe na kwotę ponad 350 mln PLN. Pomimo dużej ilości wniosków, ich jakość nie spełnia niestety oczekiwań. Celem Lendico jest zaoferowanie swoim prywatnym inwestorom atrakcyjnych zysków przy stosunkowo niewielkim ryzyku. Tym samym priorytetem Lendico jest szukanie wiarygodnych pożyczkobiorców. Skutek: w Polsce tylko 4% ogółu wniosków pożyczkowych, mogło zostać zaakceptowane i następnie udostępnione dla inwestorów do inwestowania.

Ze względu na rozbieżności pomiędzy jakością wniosków pożyczkowych a wysokimi oczekiwaniami Lendico, możliwość inwestowania przez prywatnych inwestorów zostanie zawieszona. Inwestorzy instytucjonalni, którzy są w stanie ponosić większe ryzyko będą wyłącznymi inwestorami na rynku w Polsce, Hiszpanii i Republice Południowej Afryki.

Powyższe zmiany Lendico oznaczają okres wstrzymania inwestycji dla inwestorów indywidualnych w Polsce. Obsługa dotychczasowych inwestorów indywidualnych będzie zapewniona. Lendico ma ponad 150 tysięcy użytkowników w krajach, w których prowadzi działalność, z ambicją bycia pierwszą międzynarodową platformą pożyczek społecznościowych
.


A więc nie będzie już więcej promocji jakie opisywałem dotąd na blogu. 

2 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o moje doświadczenia z Tą firmą to cieszę się że zamykają drzwi przed inwestorami indywidualnymi takimi jak JA.
    Próbowałem zainwestować i korzystać z ich usług jednak "staff" tej "firmy" skutecznie mi to udaremnił. Szkoda czasu i nerwów na Lendico. Sławek

    OdpowiedzUsuń
  2. Statystyki wskazują, że znacznie ponad 1/3 przedsiębiorców nie zna instytucji, które mogłyby udzielić im pomocy w prowadzeniu biznesu. Oznacza to, że w razie niepowodzeń nie będą wiedzieli gdzie szukać wsparcia, prawdopodobnie nie są oni też zainteresowani optymalizacją i ulepszeniem swojej działalności, gdyż aktywnie nie poszukują zewnętrznych bodźców sprzyjających rozwojowi i budowaniu konkurencyjnej pozycji na rynku.

    OdpowiedzUsuń