poniedziałek, 16 marca 2015

8,50% zysku w ofercie publiczej na obligacjach benedyktynów


Piątkowy artykuł wywołał małą burzę w komentarzach. Warto zatem przypomnieć celowy podział jaki wprowadziłem na moich blogach. Nie jest on przypadkowy. Finanse po godzinach jest dla każdego, tam prezentuję bezpieczne sposoby na zarabianie czy to na lokatach, kontach czy atrakcyjnych bonusach jak dzisiejszy w postaci 65 zł za konto + lokatę w Raiffeisen.


Polak Potrafi 3 z definicji idzie krok dalej. Od samego początku przyświecała mi tutaj idea poszukiwania alternatyw do banków. Powstanie bloga zbiegło się z początkiem spadków na lokatach, zaś poszukiwania alternatyw przywiodły mnie do obligacji korporacyjnych. Trójka przy nazwie sugeruje, że to już temat dla zaawansowanych inwestorów. Wszak podstawy były omawiane na PP1 trzy lata temu.


Po trzech latach zapewne wiele się zmieniło. Lokaty zmieniają się coraz częściej, dla lepszego oprocentowania musimy spełniać szereg warunków. Obligacje też się zmieniają, my zaś dla większego bezpieczeństwa musimy modyfikować nasze podejście i strategie ich doboru do naszego portfela.

Możemy albo narzekać na lokaty, które dają obecnie 3%, albo zdecydować się na inwestowanie w obligacje, (czy jakiekolwiek inne alternatywy) które dają trzy razy więcej, ale kosztem ryzyka. Do nas należy jego minimalizacja i odpowiedni wybór papierów do naszego portfela.

Każdy z nas dokonuje wyboru na własną rękę, nikt nas nie przymusza do ich zakupu. Rolą bloga jest pokazywać oferty dostępne na rynku, bez rekomendowania. Zainteresowani dostają PNki lub Memorandum do wglądu i oceny czy warto wchodzić w inwestycje czy też nie. Pisałem o tym zresztą we wczorajszym artykule Obligacje w praktyce okiem świadomego inwestora.

Ofert zaś nie brakuje. Jedną z najnowszych jest propozycja firmy Benedictus Memes. Jest to jedyna polska firma łącząca tradycje... klasztoru benedyktynów z profesjonalizmem Memes.pl S.A.
Parametry serii C:
Oprocentowanie: 8,50%
Czas trwania: 2,5 roku
Płatność: co pół roku
Minimalny zapis: 1.000 zł
Zabezpieczenie: brak
Zapisy: do 31 marca 2015

Jako dodatkowy bonus, spółka gwarantuje 10% rabatu na produkty benedyktyńskie we własnym sklepie internetowym:) Dość oryginalna zachęta z jaką się jeszcze nie spotkałem. Co ciekawe obligacje nie są podzielone na transze, a więc nie będzie dodatkowej oferty publicznej jak to jest w przypadku innych emitentów. Wygląda więc to na okazję.

Samą spółkę prezentowałem niedawno przy okazji emisji obligacji serii B. Kogo interesuje na czym polega działalność spółki, może zajrzeć do lutowego artykułu. Branża jak widać jest bardzo nietypowa i może stanowić dobrą dywersyfikację, tym bardziej iż zapis jak we wszystkich ofertach publicznych jest w zasięgu każdego inwestora.

Oprocentowanie jest zatem nieznacznie powyżej średniej. Podobnie czas trwania oraz wypłata odsetek są dłuższe i rzadsze od tego do czego przywykliśmy patrząc na inne oferty. Ale branża jest za to dość atrakcyjna, wiadomo bowiem jaką popularnością cieszą się produkty benedyktynów, co może stanowić o stabilności firmy.

Dla zainteresowanych zostawiam link do memorandum inwestycyjnego.

4 komentarze:

 1. Zobaczcie dziś jak spółka LOYDA jej akcje wyszczeliły do góry o ponad 15 % ---piszę bo ostatni w pis o tej spółce która emituje obligacje był mocno krytykowany . Natomiast firmy Benedictus mam mieszane zaufanie te produkty która oferuje są dla celebrytów i mało chodliwe a parametry obligacji gorsze od LOYDA

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamiast obligacji nie lepiej kupować ich akcje? Takie CI GAMES obligacje WIBOR + 5,5% a normalnie wykres giełdy od 3zł przez 33zł do obecnie 9zł, więc szansa na niezłą ponowną sprężynę.

  OdpowiedzUsuń
 3. No to Bemedictus zjechał z ofetą. Na serie B2 przydzielili już obligacje. kupon 9,5%
  FX

  OdpowiedzUsuń
 4. a co z obligacjami serii F1? Nie chca ich wykupic mimo zapadalności od 6 miesięcy.

  OdpowiedzUsuń