czwartek, 19 marca 2015

9% zysku na publicznej ofercie obligacji firmy Mikrokasa


W marcu mamy prawdziwy wysyp ofert publicznych. Po omówionych już spółkach Admiral Boats, Loyd oraz Benedictus ofertę wznawia także bardzo znana i popularna gdańska firma pożyczkowa Mikrokasa. 

Emisje publiczne zostały tutaj podzielone na transze. W poprzedniej zainteresowanie inwestorów spółką było tak duże, że spółka odnotowała aż 57% redukcję zapisów. A więc każdy kto brał udział w emisji i przelał spółce środki na obligacje, dostał niemal połowę zwrotu na swoje konto.

Teraz pojawia się znów okazja, by osoby które chciały mieć koniecznie Mikrokasę w swoim portfelu dokupiły to co zostało im zwrócone. Niestety jak było do przewidzenia kolejny raz oprocentowanie jest tym razem nieco niższe.


Obecnie trwa trzecia emisja. W pierwszej przeprowadzonej we wrześniu, spółka dawała 9,50%Poprzednia listopadowa emisja oferowała 9,20% zysku. Teraz jest to równe 9,00%. Szczegółowe parametry wyglądają następująco:

Oprocentowanie: 9,00%
Czas trwania: 2 lata
Płatność: co kwartał
Minimalny zapis: 1.000 zł
Catalyst: tak
Wielkość emisji: 1-3 miliony
Zapisy: do 30 marca 2015

Mamy zatem typowe stawki dla obligacji. Standardowy czas trwania, częste wypłaty odsetek i najmniejszy z możliwych progów zapisu, co wynika z faktu, że jest to oferta publiczna. Nieco wyższy jest tym razem próg, poprzednio było to 2 miliony, teraz mamy 3 miliony, więc można się spodziewać mniejszej redukcji, jeśli takowa będzie. 
Spółki chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, jest już bowiem dobrze znana wśród firm pożyczkowych. Wynik jakie generuje spółka są bardzo dobre, co widać na powyższym obrazku. 7 mln przychodów ze sprzedaje daje 260,5 wzrost rok do roku. 1,31 mln zysku netto daje już 411,2% wzrost r/r.

Ale właśnie o to w tym wszystkim chodzi. Emisja obligacji ma pomóc spółce generować lepsze zyski i powiększać skalę działalności. I jako cel emisji podano właśnie pozyskanie środków na rozwój działalności operacyjnej czyli zwiększenie akcji pożyczkowej.

Obligacje będą notowane na Catalyst, a więc odsetki kuponowe będą przelewane na konto maklerskie. W ubiegłym miesiącu prezentowałem ranking takich kont pod kątem obligatariuszy.

Link do osób które chciałyby założyć konto maklerskie w Deutsche bank.

16 komentarzy:

 1. uczestniczyłem w poprzednich emisjach z nadzieję na jakiś szybki zysk, co się zresztą sprawdziło, przy obecnej atmosferze na CATALYST, takiego szybkiego zysku nie jestem już jednak pewny, transakcje na wszystkie papiery MIKROKASY odbyły się wczoraj na poziomach poniżej 100%, ciut poniżej, ale jednak

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszyscy którzy liczą na łatwy i szybki zarobek niech sie lepiej dobrze zastanowią i przeanalizują całe otoczenie rynkowe, wyniki finansowe i powiązania spółki.
  Dość zastanawiąjące są również notowania wszystkich wcześniejszych serii na Catalyst - wszystkie chodzą poniżej nominału.

  Nie prorokuję tutaj czarnych scenariuszy od razu ale ostrzegam wszystkich inwestujących w obligacje przez hura optymizmem przy każdej ofercie.

  OdpowiedzUsuń
 3. To jest okazja znakomita do dywersyfikacji portfela obligacji , branża pożyczkowa jest na topie i Mikrokasa z tego korzysta

  OdpowiedzUsuń
 4. Zeszłoroczne przychody Mikrokasy po przeszło 3,5-krotnym wzroście wyniosły 6,96 mln zł przekładając się na 3,18 mln zł zysku ze sprzedaży (spadek marży ze sprzedaży z 55 do 46 proc.). Po uwzględnieniu pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych wynik EBIT podliczono na 3,46 mln zł (wobec 1,03 mln zł). Czterokrotnie przewyższał on koszty odsetkowe netto (1,7x przed rokiem). Ostatecznie czysty zysk wzrósł pięciokrotnie do 1,31 mln zł (wobec 1 mln zł prognozy) dając wzrost marży netto z 13 do 19 proc.
  Przy okazji publikacji raportu rocznego Mikrokasa podała, że rozważa rozpoczęcie działalności na rynku leasingu nieruchomości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak dużo jest takich obligacji od 1000? Z taką dywersyfikacją mógłbym w to trochę zainwestować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Powoli budują piramidę długu. E- kancelaria też szastała emisjami i tylko proch po nich został

  OdpowiedzUsuń
 7. III-RP też PO-woli buduje piramidę długu - każdego z nas już zadłużyli na 100 tyś zł - jeszcze każą pracować aż do śmierci - kto to będzie te długi windykował -?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto ci każe mieszkać w tym kraju? Hipokryzja albo niepoprawne wykształcenie mózgu.

   Usuń
 8. Dzięki za ofertę, ale Mikrokasa jako powiązana z e-Kancelarią nie budzi mojego zaufania.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gadanie o piramidzie długu to jakis defetyzm... Z tego by wynikało ze GNB jest juz bankrutem.... Poza tym, przy zdrowym portfelu - a takim sie Mikrokasa moze pochwalic (pare procent kłopotliwych pozyczkobiorców i 88 procent zadłuzenia wobec kapitałów własnych) - to kazdy kto opowiada dyrdymały o jakims bankructwie to kompletny laik bez pojęcia. Jak mało która firma z tej branży ma cyste konto w Uokik i KNF. Kredyty udziela wg zdolnosci kredytowej i weryfikacji w BIK. Sorry...ale to własnie jedna z tych spółek, które dzis można brać smiało, bo jak mało która ma bdb wskazniki ekonomiczne i mocne fundamenty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. GNB podlega przynajmniej pod KNF, a Anonimowy pisze o statysytkach z ich strony ( przecież nie napiszą, że długi nieściągalne to duży procent...). w każdym razie na Catalyst można kupić poniżej nominału LEPIEJ oprocentowane serie.. więc po co wchodzić w nową? świadczy to o czymś?

   Usuń
  2. Nie ma co porównywać GNB z Mikrokasą.
   Bo byłoby to najmniej śmieszne.
   Przecież nikt nikomu nic nie narzuca.
   Jak ktoś chce to może wszystko wpakować w Mikro i co komu do tego.

   Usuń
 10. Kolega prawdę piszę Ja swój portfel dywersyfikuje w chodzę za 10 tyś - jest to juz moja 10 spółka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w Mikrokasę wszedłem już dwa razy, więc nie zamierzam dokupować już tej firmy. Rozważam jednak ofertę, którą znajdziecie jutro:)

   Usuń
 11. Jak ktoś już napisał spółka jest powiązana z Leonidasem czyli faktycznie z e-kancelarią. Zalecana ostrożność.

  OdpowiedzUsuń
 12. Proponuje kupic poprzednia emisje na catalyst. Wyzsxe oprocentowanie, krotszy termin i zabezpieczenie, same plusy

  OdpowiedzUsuń