środa, 16 kwietnia 2014

Nowa oferta obligacji solidnej spółki z branży pożyczkowej


Ciekawych ofert obligacji wciąż nie brakuje. Jak widać rynek cały czas się rozrasta, zainteresowanie inwestorów nieustannie rośnie. Zwiększa się też liczba emitentów, oraz liczba emisji. Dla nas to dobra nowina, gdyż jest w czym wybierać.

Niedawno mieliśmy bardzo atrakcyjną ofertę firmy z tej branży. Wówczas mieliśmy jednak do czynienia ze start-upem. Spółka emitowała pierwszą serię, więc zgodnie z wnioskami przedstawionymi tutaj, musiała zaoferować wyższe oprocentowanie od tego, do jakiego zdążyliśmy przywyknąć. Kolejne będą już pewnie mniej atrakcyjne.

Dziś mamy do czynienia z inną firmą, która emitowała już wcześniej obligacje. W pierwszym kwartale tego roku, spółka zrealizowała już połowę zeszłorocznego przychodu. Mało tego, niespłacone pożyczki są na poziomie wskaźników bankowych i rzekomo najlepsze w branży pożyczkowej.

Wyniki finansowe są zatem bardzo zachęcające. W chwili obecnej planowana jest nowa emisja, a zebrane środki zostaną przeznaczone na podstawową działalność operacyjną czyli zwiększenie portfela pożyczek, co bezpośrednio przekładać się będzie na kolejne zyski.

Oprocentowanie jest z pewnością atrakcyjne, bowiem na start jest dwucyfrowe. Tym razem jednak jest zmienne, posiada jednak ograniczenie górne i dolne. Co to oznacza? Oznacza to, że w przypadku ograniczenia dolnego inwestor dostaje gwarancję, że stawka może spaść maksymalnie 1pp od oprocentowania jakie ma na start nawet jeśli WIBOR spadnie więcej. Wszystko jednak wskazuje na to, że raczej pójdzie raczej w górę. Górne ograniczenie jest wyższe o 2 pp względem oprocentowania jakie mamy na start.

Czas trwania inwestycji będzie krótszy od przeciętnego o pół roku. Obligacje trwać będą zatem przez 18 miesięcy, a inwestorzy będą się cieszyć zyskami co kwartał. W sumie zatem należy się spodziewać 6 wypłat na konto maklerskie. Skoro nadmieniłem o koncie maklerskim wiadomo, że obligacje będą notowane na Catalyst.

Pozostaje jeszcze omówić kwotę minimalną. Tym razem jest nieco wyższe od tego do jakiego zdążyliśmy już przywyknąć. Nie jest jednak jakoś specjalnie wygórowana lecz w zasięgu przeciętnego inwestora.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz