środa, 30 kwietnia 2014

BIK od środka czyli sprawdź za darmo ile masz punktów i gwiazdek


Dziś na PP1 opisuję rejestrację w Biurze Informacji Kredytowej, które darmowo na okres 60 dni udostępnia dla każdego wgląd w swoją historię kredytową. W moim przypadku aktywność bankowa zamieniła się z lokat na kredyty, więc taka informacja jest szczególnie interesująca.

Co więcej w planach mam dalsze kredyty, więc informacja co widzi BIK i jak to zapisuje jest istotna. Po przejrzeniu swojej bazy w BIK uzyskałem potwierdzenie, że faktycznie rosnące zobowiązania wobec opisywanego w ubiegłym tygodniu PKZP nie są tutaj nigdzie uwzględniane.

W przypadku sprawdzania ile mamy punktów potrzebujemy skorzystać z BIK Pass czyli świadectwa naszej wiarygodności kredytowej. Można go wygenerować po zalogowaniu się na swoje konto a następnie wyeksportować go do pdf.


Z informacji jakie przedstawia BIK wynika, że BIK Pass jest najważniejszy. Pozwala bowiem przedstawić się jako rzetelny i godny zaufania przyszły klient. Pod warunkiem rzecz jasna, że nasz status płatności nigdy nie przekroczył 30 dni.
Z raportu wynika, że zdobyłem raptem tylko 457 punktów, co odpowiada czterem gwiazdkom. To dość szczęśliwy układ, gdyż jak się okazuje 4 gwiazdki są dla przedziału 456-543 punktów. Gdybym miał o dwa punkty mniej, były już tylko 3 gwiazdki:)

W zasadzie nie dziwi mnie tak mała ilość punktów jeśli brać pod uwagę, że nigdy nie zalegałem nawet dnia spłaty na żadnym z możliwych kredytów. W końcu z kredytów dopiero od niedawna korzystam w sposób bardzo intensywny. Gdybym dłużej korzystał z korzyści jakie one dają pewnie scoring byłby wyższy.Obok oceny punktowej mamy też wgląd w nasze zobowiązania, które są w trakcie spłaty oraz zobowiązania zamknięte. Każda z pozycji zawiera znaczek oznaczający status płatności tak bieżący jak i najgorszy w historii. W sumie mamy możliwych aż 8 znaczków, które zależą od tego jak bardzo zalegamy ze spłatą.


Windykacja pojawia się jako czwarta na liście

Jak widzimy w przypadku braku płatności do miesiąca nasz znaczek nie zmienia zielonego koloru. Nie oznacza to jednak, że możemy od tej pory pozwolić sobie na miesiąc zwłoki. Zawsze należy pamiętać, że nawet jeden dzień spłaty skutkuje solidnymi karami a darmowe kredyty w takim przypadku zadziałają wstecz. To bezwględny elementarz dla każdego, kto chce zarabiać na kredytach,o którym nigdy nie powinniśmy zapominać. BIK tutaj nie gra żadnej roli.

Mamy 60 dni na testowanie. I to jest w tym wszystkim najfajniejsze. Potestować możemy bowiem z jakim opóźnieniem BIK odnotowuje nasze spłaty. Na dzień dzisiejszy przykładowo w BIK nie ma mojej spłaty raty pożyczki w BGŻ, którą zapłaciłem ponad 2 tygodnie temu, ani karty kredytowej którą spłaciłem ponad 3 tygodnie temu.

8 komentarzy:

 1. W okresie testowym działa też alert BIK - wczoraj brałem KK w BZWBK - w trakcie sprawdzania mojego statusu w BIK dostałem sms następującej treści:

  "Alert BIK! BZ WBK zapytal o Twoje dane w BIK. Zaloguj sie na www.bik.pl lub zadzwon 22 348 4444. 29-04-2014 17:28"

  OdpowiedzUsuń
 2. "Pod warunkiem rzecz jasna, że nasz status płatności nigdy nie przekroczył 30 dni."
  Czy w tym wypadku chodzi o to, że lepiej spłacać kredyt za darmo w ciągu 30 dni niż np. 52dni?

  "Gdybym miał o dwie gwiazdki mniej były tylko 3 gwiazdki:)"
  Powinno być chyba o dwa punkty mniej

  Marcin, możesz zerknać czy masz wyszczególnioną pożyczkę w WONGA?
  Jeśli tak to jakto wygląda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dobrze rozumiem pytasz o kk, na których grace period jest różny a zwykle 52-56 dni. O ile wiem, w takim przypadku liczymy 30 dni począwszy od zakończenia grace period.

   Dominik nie patrz na te 30 dni. To informacja tylko dla BIK czy zmienić znaczek zielony na żółty. Raz, że odtąd taki znaczek zawsze pojawi się z prawej strony w pozycji Status płatności najgorszy w historii, a dwa bank dowali ci karę wsteczną za cały grace period a po co ci to.

   BIK jest tutaj zupełnie nieistotny, to tylko zapiski na papierze czy w bazie danych. Ważne są kary bankowe, których musimy unikać by nie płacić dziesiątek dni za dzień zwłoki.

   A co do Wonga to pojawia się ona na drugiej liście określonej jako 'Zobowiązania zamknięte'. Tutaj tez jest zielony znaczek, gdyż spłaciłem pożyczkę na drugi dzień.

   Szczegółów nie zobaczysz, te są bowiem dostępne tylko po wykupieniu pełnej wersji Profilu Kredytowego Plus. Tego zaś nie ma zamiaru robić.

   Usuń
 3. Jest tylko jedno pytanie czy jedyne co BIK chce przez taka promocję osiągnąć, to zachęcenie ludzi do wykupienia konta? Czy może chcą wiedzieć coś jeszcze?

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozumiem, że wziąłeś sobie raport plus z oceną punktową. A ocena punktowa naliczana jest na podstawie aktualnych danych przekazanych przez banki i SKOK-i, przechowywanych w bazie BIK. Czyli podejrzewam, że banki nie przesyłają na bieżąco informacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Biuro Informacji Kredytowej – ta nazwa znana jest chyba każdemu potencjalnemu kredytobiorcy. To właśnie stamtąd pochodzi nasz scoring, czyli ocena naszej wiarygodności kredytowej, która jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym czy otrzymamy od banku kredyt lub pożyczkę i na jakich będą one warunkach.
  Im lepszy jest Twój scoring i historia kredytowa, tym większą masz szansę na korzystne parametry kredytu, co w przypadku kredytów hipotecznych może oznaczać oszczędności idące w dziesiątki tysięcy złotych.
  Jeśli planujesz kiedyś wzięcie kredytu, np. kredytu na mieszkanie, to warto zawczasu zadbać o to, by Twoja ocena w oczach BIK była jak najlepsza i tak jak autor tego artykułu opisał można sprawdzić jak ta ocena wygląda

  OdpowiedzUsuń
 6. Biorąc kredyt , pożyczkę lub gdy korzystamy z karty kredytowej musimy pamiętać o terminowym spłacaniu zobowiązań, jeżeli nie będziemy tego pilnować nasza wiarygodność dla banku maleje. Za każdym razem gdy składamy wniosek o kredyt jesteśmy sprawdzani w BIK-u, jeżeli nie wszystko było spłacane w terminie nie oznacza to od razu skreślenia szansy na kredyt ale może obniżyć się kwota o która wnioskujemy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tutaj możesz sprawdzić swój BIK za darmo http://extrabankowe.produktyfinansowe.pl/e/lead/1149/

  OdpowiedzUsuń