wtorek, 8 września 2015

9,00% na obligacjach Fabryki Konstrukcji Drewnianych dokonującej akwizycji


Omawiane wczoraj akcje są raczej dla ludzi, którzy lubią nowe wyzwania i testowanie nowych możliwości inwestycyjnych. Dla tych, którzy wolą utarte, alternatywne szlaki do lokat, adresowana jest nowa oferta obligacji.

Tym razem mamy do czynienia z ofertą publiczną, a więc wszystkie informacje można podać. Nie ma tutaj zwykłego ograniczenia tylko do 149 inwestorów jakie są w przypadku piątkowej oferty firmy pożyczkowej. Innymi słowy ilość inwestorów jest nieograniczona.

Mowa o ofercie Fabryki Konstrukcji Drewnianych, która do końca września przyjmuje zapisy na obligacje. Co prawda jest ograniczenie co do zebranej kwoty do 10.5 mln, ale w przypadku przekroczenia tego limitu, nastąpi redukcja przydziału.


Spójrzmy najpierw na parametry emisji:
Oprocentowanie: 9,00% stałe
Czas: 2 lata
Płatność odsetek: co pół roku
Minimalny zapis: 10.000 zł
Zabezpieczenie: tak, do 150% wartości emisji
Catalyst: tak

To dość nietypowe obligacje jak na emisję publiczną. Jeżeli czas trwania jest jeszcze standardowy, to już pozostałe parametry są dość zaskakujące. Płatność co pół roku należy do rzadkości. Normą jest co kwartał, a coraz częściej można spotkać płatności co miesiąc.

Szczególnie zaskakujący jest minimalny zapis. Do tej pory normą było lokatowe 1000 zł, teraz mamy wabikowe 10.000 zł. Spółka chce jednak zebrać dość dużą kwotę, bo minimum jakie chce pozyskać to 7,5 mln.

Do plusów należy na pewno zaliczyć cel emisji. Zwykle czytamy, że środki będą przeznaczone albo na działalność bieżącą, albo na poszerzenie skali działalności. Tym razem FKD zaznacza, że zbiera kasę na akwizycję P.P.U.U. Drewit, czyli firmy produkującej meble ogrodowe i drewno klejone.

Cele są jasno określone i zakładają potrojenie przychodów
Przypomina to nieco emisję obligacji legendarnego Work Service. Wówczas również mieliśmy do czynienia z emisją, której celem była akwizycja spółki. Ściślej rzecz biorąc WS zakupił 75% udziałów w spółce IT Kontrakt co wpłynęło na zwiększenie zakresu usług.

Specjanością FKD jest budowa hal sportowych, basenów oraz budownictwo jednorodzinne. Po przejęciu firmy Drewit, spółka FKD będzie posiadać 9 suszarni, czego na dziś nie ma w ofercie. Co więcej materiał importowany jest z Niemiec,Drewit zaś posiada swój park maszynowy i zaplecze produkcyjne. 


Prezentowane wyniki finansowe pokazują wzrost zysku z każdym rokiem, co widać w powyższej tabeli. Po przejęciu spółki, dzięki rozszerzeniu działalności FKD będzie mogła rozwijać się szybciej oraz zwiększyć marżę poprzez wejście w rentowny segment rynku. 

FKD nie ukrywa, że planuje potroić swoje przychody. Obok Drewitu planowane jest także przejęcie konkurenta, który działa w obszarze budowy magazynów soli. To istotne novum, bowiem do tej pory nie było jeszcze emisji publicznej celem dokonania akwizycji.

Osoby zainteresowane inwestycją w obligacje Fabryki Konstrukcji Drewnianych mogą jak zwykle pisać na obligacjepp2@wp.pl

16 komentarzy:

 1. wczoraj na CATALYST, cena transakcyjna za FKD0516 wynosiła 92,5% co dawało rentowność 21,85% brutto i 16,6% netto, ale załóżmy, że zamiast wystawiać cenę ofertową, ktoś zgarnie sporo z tablicy ofert, gdzie mamy kilka sztuk po 94,48%, ale załóżmy, że mamy trochę grubszy portfel i zgarniemy oferty także po 95%, wtedy uzyskamy rentowność brutto 17,42% i netto 13,04%... ale oczywiście możemy wziąć udział w ofercie na rynku pierwotnym i zgarnąć 9% brutto

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to oznacza, że bardziej opłaca się zakup na rynku wtórnym, bo jako początkujący nie rozumiem Pana analizy o rentownościach ?

   Usuń
  2. wyniki mówią chyba same za siebie, obliczeń dokonano dla prowizji w BM 0,19% (np. w BOSSA i ALIOR), informacje o tym jak samemu dokonać obliczeń, można znaleźć na forum obligacyjnym STOCKWATCH, a dla leniwych, po prostu na stronie
   http://www.gpwcatalyst.pl/
   wejść w zaznaczony na górze dział 'OBLIGACJE KORPORACYJNE, odnaleźć właściwe papiery i kliknąć w te papiery, wyskoczy strona z obliczoną rentownością, warto jednak zawsze zwracać uwagę na rentowność netto, ze względu na podatek od naliczonych odsetek

   Usuń
  3. a zabezpieczenie? Czy ktoś bierze pod uwagę bezpieczeństwo?

   Usuń
 2. FKD dobrą spółką jest, nie ma co tu dużo mówić. Miałem pierwsza serię, później kręciłem nosem ze względu na zabezpieczenia, ale teraz jest pod warażeniem. Stanowczo wolę tę serię. Świetnie zabezpieczenie...

  OdpowiedzUsuń
 3. Z doświadczenia powiem, że zabezpieczenie na Catalyst nie ma najmniejszego znaczenia (nawet hipoteczne). Sukcesem jest jesli sie odzyska kilka (może w porywach kilkanaście procent) zainwestowanego kapitału.

  Jeżeli obligacje są notowane poniżej 100 a emitent próbuje rollować dług wypuszczając nową serię jest to ostatni sygnał żeby uciec z inwestycji bo potem to już tylko upadłość i syndyk.

  Oczywiście każdy robi jak uważa. Też kiedyś byłem optymistą na Catalyst.

  Jak ktoś chce inwestować w obligacje polecam wpierw lekturę forum Stockwatch Catalyst. Szczególnie części poświęconej spółkom które zbankrutowały (Religa Development, Gant, E-Kancelaria, Uboat-Line, PCZ i inne)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z doświadczenia wiem że mnie jako inwestora zabezpieczenie ustanowione na hipotece uratowało. Odzyskałem kapitał + odsetki. Oczywiście nie trwało to z dnia na dzień, ale umówmy się osoba inwestująca w obligacje jest świadoma ryzyk jakie się z tego typu inwestycją wiążą. Nie znam lepszego zabezpieczenia.

   Usuń
  2. jestem na CATALYST prawie od początku jego istnienia, ale nie słyszałem jeszcze o przypadku, gdy z zabezpieczenia ktoś otrzymał kapitał + odsetki, byłby to mile widziany wyjątek, jeżeli można to bardzo proszę o podanie nazwy tej spółki, wielu osobom przywróciłoby to wiarę w inwestowanie na CATALYST, a przynajmniej wiarę, że są zabezpieczenia, które są zabezpieczeniem

   Usuń
  3. Rozważny, mądry głos. Podążając za nim, za pośrednictwem jakich narzędzi wyszukuje Pan informacji o planowanych emisjach cechujących się akceptowalnym bezpieczeństwem ? Kiedyś odwiedzałem stronę www, gdzie dopiero po fakcie opisywane były zrealizowane emisje, a o aktualnych można się było dowiedzieć tylko od ich pracownika telefonicznie, po zarejestrowaniu.

   Usuń
  4. Również odzyskałem kasę z zabezpieczenia z trefnej spółki (POLFA S.A.)
   Zabezpieczenie w formie aktu notarialnego 777.
   Szybka klauzula wykonalnosci, trochę walki komornika o ustalenie co by ty spieniężyć i gdzie konta zablokować. W sumie około 3 miesięcy i odzyskałem caly kapitał+ kupony+ odsetki (13% ;)) za zwłokę+ koszta sądowe.
   Myślę ze w przypadku hipoteki kasa raczej jest nie do odzyskania w przypadku zabezpieczenia.

   Usuń
 4. Spółka - start-up, emisja mała - prywatna dedykowana kilku inwestorom, nienotowana na Cataylst; zabezpieczenie - hipoteka na nieruchomości osoby 3 - związanej z zarządem. Spółka padła, nieruchomość sprzedana, zobowiązanie spłacone.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaki to rodzaj zabezpieczenia, te wspomniane do 150 % wartości emisji ? Może ktoś rozwinąć to stwierdzenie do prostej, krótkiej analizy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapis jest następującej treści:
   W przypadku, gdy emisja dojdzie do skutku, a Zarząd dokona przydziału nie mniej niż 7.500 (siedem tysięcy pięćset) Obligacji serii E i nie więcej niż 10.250 (dziesięć tysięcy dwieście pięćdziesiąt) Obligacji serii E, zabezpieczenie roszczeń Obligatariuszy nastąpi poprzez ustanowienie na rzecz Obligatariuszy hipoteki łącznej na prawie użytkowania wieczystego, budynkach i urządzeniach stanowiących odrębną nieruchomość na działce nr 1237/4 o powierzchni 4,2244 ha oraz na nieruchomości gruntowej stanowiącą działkę ewidencyjną nr 1243/1 o powierzchni 0,3400 ha, położonych w obrębie Witnica, gmina Witnica, powiat
   gorzowski, województwo lubuskie dla których Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim, VI Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste nr: GW1G/00069605/6 (dla użytkowania wieczystego na działce o nr 1237/4), GW1G/00074387/9 (dla nieruchomości gruntowej o nr działki 1243/1). Na dzień sporządzenia Warunków Emisji właścicielem
   nieruchomości (działka nr 1243/1) oraz użytkownikiem wieczystym (działka nr 1237/4) wskazanych wyżej nieruchomości jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno
   – Handlowo - Usługowe Drewit Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w Witnicy przy ul.
   Świerczewskiego 12. Hipoteka łączna ustanowiona zostanie do kwoty 15.375.000,00 zł (piętnaście milionów trzysta siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych) stanowiącej 150% łącznej wartości nominalnej Obligacji serii E.

   Usuń
 6. oczywiście nie wiem, jak jest w tym przypadku, mam nadzieję, że wycena odpowiada rzeczywistej wartości, ale jak dotychczas to niestety zabezpieczenia także hipoteczne okazywały się na rynku czysto hipotetycznymi, utrwalił mi się w pamięci przypadek upadku spółki RELIGA DEVELOPMENT. W tym przypadku zabezpieczeniem papierów serii A, B oraz C, były 3 działki o wartości jak podano w prospektach emisyjnych, kolejno: 3,191 mln, 4,916 mln. oraz 4,275 mln. Na zlecenie syndyka, po upadku spółki sporządzono ponownie wycenętych działek, oto wyniki, w kolejności jak wyżej: 0,108 mln, 0,847 mln i 1,602 mln. Zabezpieczenia traktuję obecnie jedynie jako podwyższoną możliwość ucieczki z papierów, gdyż jednak papiery zabezpieczone spółek w kłopotach są wyceniane często wyżej od tych niezabezpieczonych, np. 75 i 50%. Oczywiście w przypadku FKD sytuacja zapewne jest całkowicie inna. W przypadku inwestowania kilkudziesięciu tysięcy, nikt jednak nie będzie dokonywał wyceny na własny rachunek, aby sprawdzić rzeczywistą wartość zabezpieczenia. A tak ogólnie to jednak, jak ktoś już to napisał, warto się zastanowić, czemu są ludzie, które już istniejące papiery spółki gotowi są sprzedać ze znaczną stratą, zwracam też uwagę, że wprawdzie wyróżniony w tabelce kolorem żółtym zysk netto spółki wzrósł o 66%, ale trochę poniżej znajdują się dane o "zobowiązaniach i rezerwach na zobowiązania", a te wzrosły w tym samym czasie o 239%. Spółka jest bardzo mocno zadłużona i pomimo, że życzę jej spełnienia się wszystkich planowanych przedsięwzięć, to dla mnie przy tym poziomie zadłużenia, jest to inwestycja bardzo ryzykowna... a tak poza tym jak widzę, zabezpieczeniem jest nieruchomość należąca do spółki DREWIT, zaś pieniądze z emisji mają być dopiero przeznaczone na przejęcie spółki DREWIT, nie wiem więc co ma być zabezpieczeniem w czasie pomiędzy dojściem emisji do skutku, a przejeicem DREWIT i ustanowieniem zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości DREWIT, oczywiście jeżeli cały ten scenariusz spełni się w każdym punkcie

  OdpowiedzUsuń
 7. Co do spółki FKD cytuje cześć powyższego fragmentu -
  - są ludzie, które już istniejące papiery spółki gotowi są sprzedać ze znaczną stratą, - Ci co sprzedają poprzednie obligacje może warunki i parametry emisji obligacji serii E są lepsze -?

  OdpowiedzUsuń