środa, 25 lutego 2015

Nowa oferta obligacji z branży drogeryjnej


Jeszcze tylko do jutra trwają zapisy na spółkę z branży alkoholi. Czas zatem powoli rozglądać się za nowymi ofertami obligacji. Najlepiej takiej, które będą z innej branży aniżeli opisywane dotąd.

Kto lubi dywersyfikować branże w swoim portfelu może rozważyć inwestycję w spółkę z branży drogeryjnej. Ściślej chodzi o spółkę, która zajmuje się produkcją oraz sprzedażą artykułów higienicznych.

Skala działalności jest duża obejmuje bowiem nie tylko Polskę, ale także inne kraje Europy. Początkowo spółka była dostawcą tanich marek dla hipermarketów, ale z czasem spółka uległa rozwojowi i rozszerzyła swoją działalność.

Obecnie po rozwoju i dywersyfikacji działalności, spółka dostarcza także towar dla drogerii oraz sieci handlowych. Na chwilę obecną spółka działa na trzech polach: produkcji oraz handlu detalicznym, hurtowym.

Lokalizacje sklepów drogeryjnych
  Jak widać z powyższego opisu, spółka nie należy do nowicjuszy. Przekłada się to oczywiście na parametry, to bowiem należy już praktycznie do normy. Im bardziej znana spółka, tym większe wymagania stawia inwestorom.

W tym przypadku jest to bardzo wyraźne. Mamy bowiem dość długo trwające papiery, bo dłuższe od normy do której zdążyliśmy się przyzwyczaić. Za to częstotliwość wypłat odsetek będzie kwartalna. Spółka jest duża, a takiej zazwyczaj łatwiej o cashflow.

Celem emisji jest przede wszystkim sfinalizowanie dalszego rozwoju sprzedaży handlowej drogerii. To powinno przynieść spółce dodatkowe zyski. Zaznaczono jednak, że część pozyskanych środków będzie przeznaczona na refinansowanie istniejącego zadłużenia.

Oprocentowanie obligacji jest niższe od większości opisywanych w tym roku ofert. Potwierdza to fakt, że większe spółki, będące długo na rynku, oferują już mniej ciekawe parametry.

A kwota minimalna? Jak się można spodziewać nie należy do najmniejszych. Jest identyczna jak w przypadku innej znanej spółki z branży komercyjnej, opisanej tutaj, na którą zapisy trwają jeszcze tylko kilka dni, do końca lutego.

Jak widać to oferta dla klientów z zasobniejszym portfelem. 

6 komentarzy:

 1. Panie Marcinie może warto poczekać z kasą na inną ofertę choć nie znamy jeszcze szczegółów .
  Elzab wyemituje pierwszą serię obligacji o wartości nominalnej 20 mln zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałem to oferta dla osób, które posiadają znaczne nadwyżki i chciałyby zainwestować. Jak dla mnie kwota na wejście jest zaporowa, ale są ludzie, którzy wolą bardziej znane firmy z mniej ciekawymi parametrami od start-upów, czy firm rozwojowych.

   Usuń
 2. Każdy jest ciekawy czy emitent dał jakieś zabezpieczenie na obligacjch- dla niektórych jest to główny parametr w rozwazaniach czy kupić czy nie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W tym przypadku jest. Emitent daje 180% udział na sieci drogeryjnej do 3 miesięcy po zakończeniu emisji.

   Usuń
  2. Z tego wynika ze obligacje bedą zabezpieczone tylko 3 miesiące -? a co z resztą okres trwania emisji -?

   Usuń
  3. Napisałem do 3 miesięcy po, czyli przez cały czas trwania + 3 miesiące.

   Usuń