czwartek, 26 lutego 2015

Oferta obligacji z branży inwestycyjnej


Omówione wczoraj obligacje są raczej adresowane do wąskiego grona inwestorów, przede wszystkim ze względu na dużą kwotę na wejściu. Praktycznie wszystkie parametry były różne od tych, do jakich zdążyliśmy się tutaj przyzwyczaić.

Ale nic dziwnego. Spółka należy do weteranów głównego parkietu, gdzie jest już notowana powyżej 10 lat. A w związku z większą renomą, inwestor musi się pogodzić, że wymagania będą o wiele bardziej wygórowane niż w przypadku spółek z małej giełdy czy firm, które planują dopiero wejść na New Connect.

Dziś zatem omówimy inną spółkę o nieco innych parametrach, które będą dostępne dla większego grona inwestorów. Mowa o firmie inwestycyjnej finansującej projekty o ponadprzeciętnej stopie zwrotu.

Spółka działa na rynku innowacyjnych technologii, energii odnawialnej oraz poszukiwania i wydobycia surowców mineralnych. Brane są przy tym pod uwagę przedsiębiorstwa nie tylko z Polski, ale także z Unii Europejskiej oraz Azji.

Spółka jednak stara się stale poszerzać zakres działalności. Nowym kierunkiem rozwoju ma być także rynek premium obsługi osób w starszym wieku w zakresie zaspokajania ich potrzeb lokalowych oraz obsługi finansowej.

Temu zresztą służy dość nietypowy cel emisji. Spółka zamierza bowiem finansować budowę domu spokojnej starości. Będzie on realizowany przez spółkę celową, a przedstawiony cel nie może ulec zmianie.

Jakie parametry są tym razem? Na pewno nieco ciekawsze, przede wszystkim ze względu na kwotę minimalną. Nie jest już tak zaporowa, jak w przypadku omawianej wczoraj spółki drogeryjnej. Tym razem kwota jest rzędu typowych wabików, więc dostępna będzie praktycznie dla każdego inwestora.

Oprocentowanie jest nieco wyższe od opisywanych wczoraj i należy mniej więcej do średniej dla obligacji korporacyjnych. Nie jest to rzecz jasna jedyny parametr na który należy zwracać uwagę jak w przypadku lokat, bowiem inwestycja w obligacje wiąże się z ryzykiem.

Dlatego dla wielu inwestorów ważne jest zabezpieczenie o które pytacie w komentarzach jeśli o tym nie napiszę w artykule. Tutaj także mamy zabezpieczenie. Tym razem jest to hipoteka na nieruchomości. Jest ona zabudowana budynkami przemysłowo-magazynowymi. Posiada ona także pozwolenie na budowę na realizację elektrowni na biomasę.

Jedyna rzecz do jakiej można mieć zastrzeżenia w przypadku parametrów to czas trwania. Tak jak wczoraj mamy tutaj nieco dłuższy czas trwania od standardowego. Na pociechę pozostaje natomiast częstotliwość premiowania inwestora za jego zaufanie. Będzie on dostawać odsetki co kwartał.

4 komentarze:

 1. EKA nie wykupiła dziś obligacji.. tragedia

  OdpowiedzUsuń
 2. To samo z E-Kancelarią odracza odssetki i wykup obligacji

  OdpowiedzUsuń
 3. a o czym pisałem wyżej?? EKA = E-Kancelaria.. :(

  OdpowiedzUsuń
 4. EKA - Przeinwestowała a kiedys miałem kpić jej emisje obligacji - dziś emituje już nowe emisje z zabezpeczenem ale tak nikt nie chce kupować Życze aby z kłopotów wyszła na prostą a nwestorom mniejszych nerwów

  OdpowiedzUsuń