środa, 18 lutego 2015

Getin Bank zamyka konto i... nalicza odsetki karne za jego nieużywanie


Z kategorii absurdy bankowe można by napisać już dość grubą książkę i to korzystając tylko z wpisów na moich blogach. Różne już działy się rzeczy, wystarczy zajrzeć chociażby do artykułu Przepraszamy za usterki.

To oczywiście tylko wierzchołek góry lodowej. Najnowszy odcinek z serii bankowe absurdy przekracza już jakiekolwiek granice przyzwoitości. Wiele kont już zamykałem w przeróżnych bankach, ale pierwszy raz się zdarzyło, że potwierdzenie na piśmie zostało... zignorowane.

O tym, że bałagan związany z łączeniem bankowości internetowej w Getin bank wie praktycznie każdy kto ma tutaj konto. Pisałem o tym w artykule Koniec z różnymi loginami w rodzinie Getin. Ale chyba nikt się nie spodziewał takiego bałaganu.

Miałem konta w obu bankach tak u taty jak i syna. Open już nie liczę, bo tutaj ostatnią lokatę miałem na początku 2012. W ramach porządków w kontach najpierw zamknąłem konto u taty w sierpniu.

W październiku przyszedł czas na synalka. We wrześniu wszystkie dotychczasowe banki połączyły się w jedno, więc w celu zamknięcia konta w Getin online udałem się do placówki Getin bank. Nie ma problemu, konto zamknięto od ręki, dostałem to zresztą na papierku jako potwierdzenia przyjętej dyspozycji.

Magiczne kary za zamknięte konto

W niedzielę robiłem przegląd dat zapadalności moich lokat. Lokata w Open Finance na 4% jest widoczna w bankowości Getin bank. Jakież było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem tajemnicze zadłużenie na koncie, widoczne powyżej. Jest ono kumulowane od momentu zamknięcia konta.

Jak na złość karta potwierdzająca zamknięcie konta zaginęła. Wiadomo złośliwość rzeczy martwych. Telefon do Getin online sobie podarowałem, tam i tak po przedarciu się przez wszystkie automaty telefoniczne i wysłuchaniu stu melodyjek nikt nic nie wie, trzeba więc składać reklamację.

Udałem się zatem osobiście do oddziału, gdzie zamykałem konto. Na szczęście była tam kolejka. Paradoksalnie na szczęście, mając bowiem dużo czasu zacząłem się rozglądać po obszernym oddziale. I dzięki temu odnalazłem babkę,  która mi zamykała konto. Obsługiwała konta firmowe - cenne spostrzeżenie.

Pracownicy Getin bank mają dziwną cechę. Obsłużą kilku klientów i idą sobie na zaplecze, a przychodzą w międzyczasie inni. Nieszczęsna babka od firm też zdążyła sobie pójść na zaplecze

To było ważne spostrzeżenie. Poinformowałem obsługującą mnie kobietę, że konto zamykała mi babka, która zdążyła się w międzyczasie ulotnić. Przyszło mi czekać 15 minut na jej ściągnięcie. Ale bingo - wróciła.

Na szczęście pamiętała mnie, mimo że minęły już cztery miesiące. Papierek nie był potrzebny, wniosek o zamknięcie konta z moim podpisem został znaleziony. Babka wybałuszyła gały. Niemożliwe, usłyszałem, przecież ja to zamknęłam i wysłałam.

Zawołano ekspertów. Wszyscy wpatrywali się w ekran jak zauroczeni by wzrokiem jakoś wykasować wstydliwe opłaty i kary odsetkowe. A te dalej sobie tkwiły w najlepsze nic sobie nie robiąc z błagalnych spojrzeń zdesperowanych getinowców.

Nikt nie był w stanie mi odpowiedzieć jakim cudem się to stało. Zostałem zapewniony, że wszelakie opłaty zostaną anulowane, o czym mam być poinformowany osobiście. Zanotowano sobie mój telefon, ale do końca dnia nikt nie zadzwonił.

I co z tego że bank wycofa kary. Nikt nie zwróci straconego czasu, a jedyną korzyścią z wizyty jest chyba ulga pewnego starszego pana, który kipiał z wściekłości opowiadając mi w kolejce jaki to k***bank to j*** itd. Inwektyw nie było końca, aż do mojego odejścia o okienka. Ale co się dziwić, jeśli bank nalicza kary od kilku miesięcy i nawet nie raczy nas informować, że coś takiego się dzieje.

Kto z was zamykał konto Getin online w Getin bank, niech sprawdzi, czy konto jest faktycznie zamknięte. Bo jeśli nie prędzej czy później przyjdzie monit wzywający do zapłaty. A nie każdy będzie mieć wtedy czas na wyjaśnianie ewidentnych błędów dla banku, który nie potrafi przeprowadzić fuzji tak jak powinien.

24 komentarze:

 1. Witam, mam konto w getin online i założyłem lokatę w placówce getin. Lokaty nie widać w systemie bankowości internetowej. Ma ktoś podobne doświadczenia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To co to za połączenie? Totalny BUBEL.

   Usuń
 2. Od kiedy getin ma opłaty za nieużywane kont?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wczoraj w jakimś kanale TV było o zadłużeniu 1 gr i naliczonych odsetkach z kilku lat. Narosło do kilkudziesięciu zł i wychodzi na to żE eto ambicje banku żeby pracownicy premie mogli odstać. Tak to ostatecznie przedstawiono.
  Polcan wyjaśnij bo się nieco pogubiłem chodzi o Getin ale INTERNETOWY ? Konto zamykałeś w oddziale stacjonarnym? To się tak da? Ja jak chciałem załatwić coś w stacjonarnym to od razu powiedziano że internetowy to zupełnie inny bank. Pytam bo przyszło mi do głowy czy konta od zmarłego Ojca nie byłbym w stanie zamknąć w stacjonarnym
  Zbyszek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Od czasu połączenia wszystkich bankowości internetowych w jedno, konto Getin Online można zamknąć w Getin bank.
   Skorzystałem z tej opcji, dostałem poświadczenie zamknięcia konta na piśmie i... bank nalicza mi od 4 miesięcy karę za konto i co miesiąc dolicza karne odsetki.
   Rzecz odkryta przypadkiem przy sprawdzaniu terminu zapadalności lokaty w Open Finance widocznej w bankowości Getin bank.

   Usuń
  2. Wypróbuje to jeszcze dziś i opiszę co wyszło. Ale z drugiej strony to uczciwie trzeba przyznać że nieco sam zawaliłeś sprawę gubiąc dokument potwierdzający zamknięcie ? Moja rada Ze względu na ilość papierków robię zdjęcia i wrzucam na dysk. Zawsze można z tego zrobić kopię przypominająca ksero. Stosy papierów mi przeszkadzają natomiast plik w komputerze już nie.
   Zbyszek

   Usuń
  3. Złośliwość rzeczy martwych jest czasowa. Jak czegoś szukasz to nie ma szans by to znaleźć. Ale prędzej czy później przypadkiem się to znajdzie a takich dokumentów nie wyrzucam do kosza.
   Bankierka zresztą poświadczyła, że znalazła mój wniosek z datą 27 października. Sprawdziłem w domu datę zamknięcia konta w Credit Agricole, bo tego dnia zamykałem tu też konto.
   Daty się zgadzają:)

   Usuń
 4. Ja zamykałem konto getin online przez telefon ale to było w 2014 roku i już następnego dnia nie mogłem się zalogować. Zablokowali mi dożywotnio konto a chciałem tylko zamknąć konto. Teraz żadnego produktu nie mogę u nich założyć. Pomyślałem ze sprawdze innym sposobem na ich korzyść i chciałem założyć lokatę z najniższym oprocentowaniem jakim mieli a po dniu bym zerwał ale zadzwonili do mnie ze założenie lokaty w moim przypadku jest niemożliwe

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety coś w tym banku powoduje, że obsługa klienta w tym banku sprawia, że więcej osób ma takie doświadczenia np. ja: http://www.przeglad-finansowy.pl/2014/05/getinopad.html

  OdpowiedzUsuń
 6. O czym wy pieprzycie - lokaty zakładane internetowo są bezpłatne - jakie KONTO - ? jak lokaty są skonczone to za co mam płacic - ? za dane osobowe które pozostały po lokacie online -?

  OdpowiedzUsuń
 7. "Lokata w Open Finance na 4% jest widoczna w bankowości Getin bank."
  Również zakładałem tą lokatę w Open Finance, a właściwie 3 lokaty na różne osoby, z czego tylko ja mam konto w Getin On Line.
  Konsultant twierdził, że lokaty będą widoczne po zalogowaniu do systemu internetowego (w przypadku tych dwóch osób nie posiadających dotychczas rachunków, miały otrzymać mailowe loginy i dostęp internetowy).
  We wszystkich 3 przypadkach jest zupełna kicha - ja nie widzę lokaty w GetinOnLine, ani nie przyznano dostępu przez www.
  Nie dość tego, gdy poprosiłem w oddziale Getina o potwierdzenie założenia lokat, poinformowali mnie, że są one płatne! Musiałem pojechać specjalnie do sąsiedniego miasta do oddziału Open Finance, w którym podpisywałem umowę.
  Ciekaw jestem w jaki sposób odzyskamy pieniądze po 2M, bo przez internet raczej się nie da.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja posiadałem konta w Open Finance i Getin Online które miałem założone do lokat przez internet kilka lat temu. Ponieważ od ponad dwóch lat w tym banku nie miałem żadnych lokat ze względu na słabe oprocentowanie, zdecydowałem się je pozamykać. Do oddziału poszedłem 16.12.2014 i chociaż namawiano mnie na pozostawienie tych kont, że nic mnie nie kosztuje ich utrzymanie, ja je jednak pozamykałem . Man na to dwa pisma o potwierdzeniu wypowiedzenia umowy. Dzisiaj jest 18 luty 2015 i w dalszym ciągu te konta są nie pozamykane , przed chwilą wszedłem na to konto bankowe bez problemu. Teraz nie wiem czy te konta jeszcze mam i można lokaty dalej zakładać , czy liczy się papier i konta są pozamykane.
  Darek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przelej sobie na to konto 1 gr i zobacz czy wróci, czy zaksięgowali.

   Usuń
 9. Nowa okazja: http://mamokazje.pl/okazja/2080/200-zl-za-zalozenie-konta-w-banku-millenium-i-spelnienie

  Groupon za 5 zł, ze zniżką 15% po użyciu kodu ALL2015PL

  Nagroda 50 zł przez 4 miesiące po spełnieniu banalnych warunków wpłaty 1500 zł (co przy okazji zwalnia z prowizji za konto i kartę) i płatności kartą lub BLIKiem na 500 zł.

  Nie widzę żadnych haczyków w tabeli opłat i prowizji ani regulaminie promocji. Nie ma w promocji lojalki (może w regulaminie otwierania rachunków jest coś).
  Otwarcie możliwe przez przelew autoryzacyjny, (ale nie może być natychmiastowy).
  Można założyć dodatkowe konto oszczędnościowe (bezpłatnie) i można wziąć pakiet Bezpieczne cośtam, które wg groupon przez pierwsze 12 mies. jest za darmo (w regulaminie promocji nic nie ma o za darmo, ale to może znów wynikać z regulaminu otwierania kont). Po tym okresie Bezpieczne-cośtam jest za prawie 5 zł.
  Banalne zdobycie 2 stów. Ponad 60 grouponów już sprzedane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie takie banalne. Trzeba wydać 500. Jako młody człowiek mieszkający z rodzicami nie mam żadnych wydatków... teoretycznie mógłbym im zapłacić na płaza opłaty ale wiąże się to z zamrożeniem 2000 i zerwaniem lokaty więc koszty to 80 (65zł+5zł+10zl). Do tego 2000 nie będzie pracować a pozostała kasa trafi na marny 3-3,5% (dodatkowy koszt +-20). Zostaje 100zł dla których trzeba to pilnować 4 miesiące. Dużo nie dużo jak dla mnie zbyt wiele wysiłku. Wymóg 300 w 2 edycji był by lepszy...

   Usuń
  2. Limit 2500 kuponów. Już wykupionych ponad 510. Trzeba spinać się. Już jutro/pojutrze może być pozamiatane.

   Usuń
 10. Byłem w Getinie i jest tak. Faktycznie da się zamknąć konto w oddziale ale nie pododdziale ! Tu już jest pierwszy problem. Po zmarłym można zamknąć konto ale... muszą wstawić się wszyscy spadkobiercy. Nie mam pojęcia po co skoro konto jest puste? W moim przypadku to kolejny problem bo brat mieszka blisko 100 km ode mnie.
  Z innej beczki i w nawiązaniu do sytuacji Polcana. Jak się ma przedawnienie takich spraw. Ile taki dług może się ciągnąć? Czy bank nie ma obowiązku informowania w jakimś czasie o zaległościach itd, itd...
  Zbyszek

  OdpowiedzUsuń
 11. Załatwiałem kilka spraw w Getinie i zawsze potrzebna była kolejna wizyta, żeby wreszcie zrobili to dobrze. Oni tak mają. Jeżeli autor dopiero się o tym przekonał, to można powiedzieć, że miał szczęście dotychczas i to duże. Nie wiem czy to wina ich porąbanego systemu informatycznego czy obsługi, ale zawsze coś jest nie tak.

  OdpowiedzUsuń
 12. Polcan, skoro zamknąłeś tatę (get in bank) w lecie, a synka (get in online) jesienią, to jakim cudem widziałeś te odsetki i lokatę doradcy w Get In Bank?
  Po zamknięciu konta dostęp do bankowości internetowej pozostaje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamknięcie konta to nie to samo co zamknięcie dostępu do bankowości internetowej. Na obie rzeczy są osobne wnioski. W końcu nie musisz mieć konta by korzystać z bankowości.
   Przykładowo w Citi warto mieć KK, a w Alior rachunek maklerski. W obu przypadkach ror jest zupełnie zbyteczny.

   Usuń
  2. Pytanko dla pewności - opłaty dotyczyły konta a nie dostępu do bankowości elektronicznej? Zakładałem tam w 2011 lokaty przez internet i wolę się upewnić a nie obudzić się z komornikiem na karku za wyhodowany dług 1 gr.

   Usuń
  3. Tak i chyba widać to na screenie. Bankowość internetowa jest chyba wszędzie darmowa.

   Usuń
  4. To "chyba" w Twoim poście jest bardzo znaczące - niestety w dzisiejszych czasach banksterki wszystkie chwyty do strzyżenia dozwolone.

   Usuń
 13. Ja jestem w trochę innej sytuacji...
  Mąż 3 lata temu założył lokaty w open finance, ale to wszystko szło przez Getin Bank. Mąż był w placówce open-a. Konsultant wymagał od niego założenia konta ROR w Getin, bo tego wymamgały warunki założenia lokaty. Zapewniał że ten rachunek to tylko "na chwilę" a po założeniu lokat od razu sam wszystko załatwi i zamknie rachunek. Lokaty są od 3 lat, niby wszystko ok, do czasu kiedy przpadkiem załatwiał coś w Getin Banku i okazało się że ma konto ROR, na którym jest zadłużenie ok. 500 zł za prowadzenie rachunku, mimo że nigdy z tego rachunku nie korzystał. Pracownik Getin, powiedział mu żeby złożył reklamację co też uczynił. Niestety przyszła odpowiedź z banku że reklmacja nie została przyjęta, bo nie ma dowodów, że 3 lata temu przebieg spraw wyglądał tak jak to mąż opisał. Czyli generalnie zostajemy z niepotrzebnym nam do niczego rachunkiem i zadłużeniem na 500 zł.
  Czy do się to jakoś odkęcić? :(

  OdpowiedzUsuń