piątek, 20 czerwca 2014

3,50% na koncie w Optimie czyli optymalizacja cashflow


Jeszcze tylko tydzień potrwa promocja lokaty z premią pieniężną, którą opisywałem tutaj. Oferta należy na pewno do okazji roku, więc spóźnialscy mają ostatni dzwonek na darmową kasę. Jako dodatkowy bonus dostajemy konto na 3,50%. Nie za dużo zważywszy fakt, że 4% można mieć bez problemu w Idea bank, Millennium czy Bank Smart.

Idea bank ma jednak ograniczenie do 20 tysięcy, Millennium do 25.000 zł, a nowy bank jakoś nie zachęca do wejścia żadnym dodatkowym bonusem dla nowych klientów. Z tego prosty wniosek, że do 70.000 zł warto trzymać poza Optimą. Dochodzi bowiem 25k na drugim progu w Millennium na 3,50%.

W międzyczasie Getin zaoferował konto oszczędnościowe, które także gwarantuje 3,50% i to do 100.000 zł. Z tego powodu praktycznie wszystkie nadwyżki można trzymać już poza Optimą i po otrzymaniu gwarantowanej premii po prostu zamknąć konto.

Optima jak widać zdała sobie sprawę, że nie może już sobie kombinować z obniżaniem oprocentowania swojego konta oszczędnościowego. Owe 3,50% gwarantowane było do 17 czerwca. A tymczasem od następnego dnia oprocentowanie się nie zmieniło.Mało tego, dotychczasowy limit 40.000 zł został podwyższony do 100.000 co w reklamie określono jako... przyspieszenie. Cóż bankowcy widzą świat po swojemu w krzywym zwierciadle, który mało ma wspólnego z rzeczywistością.

Tym razem oferta jest gwarantowana dla starych i nowych klientów do 25 sierpnia, a więc kiepsko biorąc pod uwagę 3 miesiące, które gwarantują Getin online czy Getin bank. I to przy takim samym 'przyspieszeniu'. Jak widać w Optimie wszystko po staremu czyli w tyle za konkurencją.

W dalszym ciągu mamy tutaj denerwującą smycz czyli rachunek powiązany. Nie możemy sobie dysponować gotówką wedle woli, chyba że komuś się chce zmieniać taki rachunek co 5 minut. Kto dokonuje jednak dziennie kilka przelewów w różne miejsca, temu takie konto do niczego się nie przyda.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że optimowskie konto ma jedną zaletę. Możemy sobie wypłacać kasę ile razy chcemy, gdyż wszystkie przelewy są darmowe. Millennium czy tata i brzdąc mają tylko jeden darmowy przelew. Jedynie Idea bank z racji jednodniówki pozwala na całkowicie swobodny cashflow, ale kosztem codziennego odświeżania.

Takie cuda tylko w Optimie czyli pseudoranking zielonego oka


Zdaniem Optimy, ranking kont wygląda tak jak na powyższej tabeli. Aby nie wprowadzać przypadkowych czytelników w błąd, stali czytelnicy znają bowiem prawdziwy stan rzeczy z publikowanych co miesiąc rankingów, podsumuję na koniec gdzie warto trzymać obecnie nadwyżki na inwestycje.

1 Smart Bank - Konto oszczędnościowe 4,00% dla dowolnych kwot ale tylko jeden darmowy przelew
albo:
1 Idea bank - Lokata Ping Pong 4,00% do 20.000 zł darmowe przelewy
2 Millennium - Konto oszczędnościowe dla konta 360 stopni 
   a) 4,00% do kwoty 25.000 zł (jeden darmowy przelew)
   b) 3,50% dla kwot 25.000-50.000 zł
3 Getin bank - Konto oszczędnościowe 3,50% do 100.000 zł (jeden darmowy przelew)
   Getin online - Konto oszczędnościowe 3,50% do 100.000 zł (jeden darmowy przelew)

Uwaga:
W przypadku zakładania konta w Getin online trzeba koniecznie zaakceptować regulamin! Można założyć konto bez akceptacji regulaminu, to przejdzie bez problemu, ale w przypadku przelewu z zewnątrz nie zostanie on zaksięgowany, a zmarnowana kasa wróci następnego dnia na konto z którego wysłaliśmy z adnotacją błędny numer. 

Warto to tym pamiętać. Można to przetestować robiąc przelew z ror, jeżeli nie zostanie on zaksięgowany oznacza to, że konto jest nieczynne i czeka na akceptację regulaminu. Regulamin można znaleźć w poczcie przychodzącej

10 komentarzy:

 1. a w smartbank nie jest czasami tylko 1 przelew darmowy na konto osobiste? z osobistego można wysyłać darmo bez limitów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jest jest, nawet pisałem o tym w artykule o Smart Banku. Potrzebna zatem będzie korekta w poście.

   Usuń
 2. Czy ktoś z czytelników posiada konto w Smart bank? Jeśli tak to jakie wrażenie w funkcji w bankowości internetowej, bo jednak da się przez przeglądarkę korzystać z banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na FpG był taki komentarz:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2014/06/4-na-koncie-oszczednosciowym-w-nowym.html?showComment=1403120160541#c6698176889611010855

   Usuń
 3. W dawnych czasach, gdy jeszcze BGŻ Optima dawała ponad 6% na bezbelkowej jednodniowej lokacie, rozwiązałem problem z przelewami tylko na rachunek powiązany. W wielu bankach jest promocja limitu w koncie, który udzielany jest bez prowizji. W takim banku występowałem o limit, a rachunek w BGŻ Optima wiązałem z rachunkiem z limitem. Przelewy do innych banków realizowałem w pierwszej sesji wychodzącej z tego "olimitowanego" rachunku, a debet uzupełniałem przelewem z BGŻ Optima, który wchodził w pierwszej sesji przychodzącej. Dzięki temu bank nie naliczał odsetek od limitu w koncie.
  Nawet teraz używam tego sposobu do realizowania przelewów, choć już debetu nie uzupełniam przelewem z BGŻ Optima, bo 3,5%, to jednak trochę za mało.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja z uporem maniaka cieszę się z konta powiązanego, bo ogranicza mozliwość fraudu po przejęciu narzedzi dostepu do konta.

  Troszkę z innej beczki: który bank premiuje teraz godziwie przelew wypłaty?

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak BGŻ jest bezpieczne, logowanie sms to dobra sprawa.

  Inną sprawą jest opisywana w artykule. A mianowicie bank rozdał jednemu z blogerów i 1200 osobom razem 166tys zł stąd pewnie potrzeba większej gotówki do 100tys. Nie wiem na czym oni zarabiają ale jeszcze nikt od rozdawania premii i odsetek się nie wzbogacił.

  Pewnie i tak komentarz zostanie usunięty :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Co to takiego "tata i brzdąc"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla przypomnienia rodzinki: Dziadek - Noble bank, tata - Getin bank, brzdąc - Getin Online, bliźniak - Open Online.
   Rodzinka Leszka Czarneckiego.

   Usuń
 7. 3,5% jest tylko dla nowych środków od 18 czerwca, stare środki są oprocentowane na 2,5% :(

  OdpowiedzUsuń