środa, 18 września 2013

Powrót najwyższej lokaty bankowej w Polsce w Expander czyli uśmiech Mr Hyde'a


Jednym z wakacyjnych hitów była bez wątpienia lokata w Expander, którą opisywałem w artykule Pierwsza dobra oferta Expandera. Dziwnym był fakt, że firma, która na upartego promuje struktury a nie lokaty, po raz pierwszy zaproponowała coś naprawdę godnego uwagi - lokatę lepszą od konkurencji.

Szybko okazało się, że reklamowane 5,70% to tylko przynęta. Chodziło tylko i wyłącznie o ściąganie klientów do oddziału tak jak rok wcześniej robiła to Open Finance na lokacie z doradcą czy Idea na lokacie z kuponem. Tutaj nie dodano żadnej nazwy, która zdradzałaby nachalność, a nazwano ją za to szumnie Najwyższą lokatą w Polsce.

Chociaż początkowo oferta miała być dostępna do 23 sierpnia skończyła się dużo wcześniej. I chociaż miała być zastąpiona czymś ciekawszym, czyli w domyśle lokatą o wyższym oprocentowaniu, skończyło się na tym co było do odgadnięcia. Do naciągania klientów na niechciane struktury.

Jeden ze szczęśliwców, którzy skorzystali z dobrej oferty Expandera przysłał mi dowód. Oto treść wysłanej do niego informacji ze strony doradcy:

Dziękuję za dzisiejsze spotkanie. Przy okazji również chciałem potwierdzić nasz kolejny kontakt, przypomnę się w przyszłym tygodniu, być może do tego czasu podejmie Pan decyzję.  

Czyli domyślnie: da się Pan nabrać na strukturę.

Nasze ustalenia ze spotkania: 
- rekordowo niskie stopy procentowe nie zachęcają do lokowania oszczędności w lokaty, tym bardziej, że taka sytuacja utrzyma się prawdopodobnie przez najbliższe 2 lata
Czyli innymi słowy przynęta na klienta. To ma zachęcić ofiarę do jej połknięcia.

- rozwiązaniem na obecne czasy są lokaty strukturyzowane, czyli produkty z gwarancją kapitału i możliwością wysokich zysków
Brak tutaj słowa możliwością strat, gdyż struktury po latach mogą oddać tylko kapitał wejściowy a więc mniej niż dziś te pieniądze są warte. Innymi słowy Expander weźmie sobie długoterminową nieoprocentowaną pożyczkę całkowicie za darmo i za całkowitą zgodą klienta.

Tak wygląda 'coś ciekawszego' Źródło: expander


- warto skorzystać z aktualnej promocji lokat strukturyzowanych, gdzie do 35% środków można ulokować na lokacie 3 miesięcznej oprocentowanej w skali roku na 5,7%.
Brak tutaj drugiej części a 65% środków to nasza pożyczka i to na okres 3,5 roku! A to dłużej niż jakiekolwiek znane mi obligacje korporacyjne, gdzie dwa lata to dużo i płacą nam średnio 10% i to najczęściej co kwartał.

Informacje o lokacie strukturyzowanej Kwartet Gwiazd II : 
- druga edycja lokaty strukturyzowanej- Kwartet Gwiazd II jest produktem 3,5-letnim- produkt oparty na indeksie  BNP Paribas Income Fund Stars, Expander ma wyłączność na ten indeks przynajmniej do końca roku
Dalej są już zupełnie nieciekawe historyczne dane, które mogą interesować jedynie zwolenników struktur, albo tych co wierzą w powiedzenie historia lubi się powtarzać itd. 

Warto przypomnieć, że lokatę na 5,70% oferował Meritum bank i początkowo można było założyć 2x 25.000 zł. Szybko jednak ograniczono ofertę do jednej lokaty a następnie skrócono termin zakładania lokaty. 

Warto tutaj przypomnieć, że coś podobnego zaszło ostatnio na lokacie idealnej w Idea banku. Do niedawna dobry, flagowy produkt wyróżniającego się banku nagle zaczął być oferowany w połączeniu ze... strukturą Lokata Globalna o czym pisałem tutaj. Coś robi nam się nowa fatalna moda w bankach.

Jak widać doradcy Expandera musieli się zdziwić niechęcią potencjalnych klientów do struktur. I dlatego bardzo szybko pozorny Doktor Jekyll przemienił się w szyderczy śmiech Mister Hyde'a.

5 komentarzy:

 1. Drogi autorze, uprzejmie informuję, że struktura nijak dla Exa pożyczką nie jest. Wystarczy sprawdzić: Kwartet Gwiazd II robi im TUnŻ Warta, do Exa wpada więc tylko prowizja, a kasa leci do Warty. Ale i w Warcie nie zostaje, bo zostawiają sobie tylko prowizję, a za resztę kupują opcje i obligacje zerokuponowe lub depo, by zapewnić ochronę kapitału.

  Nie rozumiem, skąd absurdalny pomysł, że pieniądze zostają w Expanderze;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla klienta obojętne jest kto zarabia na jego pieniądzach - Expander, Warta, Meritum bank czy jakikolwiek inny pośrednik niewymieniony w umowie, ważny jest fakt, że ktoś bierze sobie darmową pożyczkę i to na szalenie długi czas 42 miesięcy.

   A to czy Expander ma za to prowizję od Warty oraz Meritum czy jakie są układy między tymi firmami, to już klienta zupełnie nie obchodzi. Intencją artykułu jest jedynie pokazać nowe Hyde'owskie oblicze niedawnej rzekomo 'najwyższej lokaty bankowej w Polsce'.

   Usuń
  2. Intencję rozumiem i w pełni się z nią zgadzam, ale prezentując jakąś opinię, zarzuty czy fakty warto, by było to prawdziwe.

   Usuń
  3. Oczywiście. Tylko że artykuł jest potwierdzeniem przypuszczeń, które snułem w wakacje.

   Usuń
 2. Trzeba być idiotą by powierzyć prawie 100tys na 3,5 roku bez gwarancji zysku. To jakieś minimum 19tysięcy (nie licząc pracujących odsetek) w plecy porównując z kwartalną lokatą rentierską.

  OdpowiedzUsuń