środa, 27 marca 2013

Kolejna oferta ciekawych obligacji z branży windykacji


Lokaty osiągają obecnie minima niespotykane od dawien dawna. Jak piszę dziś na FpG obecna oferta lokaty wiosennej, w banku, który przecież przyzwyczaił nas do najlepszych ofert promocyjnych, to zaledwie 4,50% a więc niewiele.

Na szczęście na rynku są dobre alternatywy do lokat i od dłuższego czasu są nimi na pewno obligacje korporacyjne. Ponieważ dawno nie opisywałem tutaj tego typu papierów przypomnę, że w przeciwieństwie do lokat są one oprocentowane o wiele bardziej atrakcyjnie a ryzyko w przypadku firm o dobrej renomie i dobrych wynikach finansowych jest stosunkowo niskie.

Opisywane dziś obligacje należą do jednej z lepszych firm z branży windykacji a więc tej która od dłuższego czasu cieszy się dużą popularnością i jest warta polecenia. Dowodem na wielką popularność jest przede wszystkim nieustanna nadsubskrypcja czyli zawsze chętnych jest więcej aniżeli przygotowana przez emitenta oferta.


Spójrzmy zresztą na wykres obrazujący jak rozwija się rynek wierzytelności w naszym kraju.


Ostatni słupek sięga 30,29 mld

W roku ubiegłym przeterminowane zobowiązania miało aż 2,27 miliona Polaków na kwotę sięgającą aż 38,29 mld zł. Z tej kwoty aż 15,2 mld trafiło do firm, które profesjonalnie zajmują się windykacją. Warto tutaj odnotować też, że Raport Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, który ujrzał światło dzienne w zeszłym miesiącu potwierdza ten rosnący trend.

Zamiast zatem brać udział w spadkowym trendzie lokat, ciekawszym wydaje się brać udział w rosnącym trendzie atrakcyjnej dziś branży. Spółki windykacyjne dziś chętniej dzielą się z inwestorami swoimi zyskami aniżeli zachłanne banki.

Mało tego opisywana na początku lokata wiosenna w Getin posiada kapitalizację roczną czyli zyski dostaniemy dopiero po roku. W przypadku obligacji zysk w postaci odsetek będziemy dostawać co kwartał a to oznacza, że zysk z obligacji będzie jeszcze większy dzięki procentowi składanemu w przypadku gdy będziemy reinwestować przyznane odsetki.

Warto tutaj także dodać niezwykle istotny fakt, że obligacje będą oczywiście notowane na rynku Catalyst. To bardzo ważne nie tylko w przypadku gdy gotówka będzie nam potrzebna, ale także w przypadku gdyby zaczęło się dziać coś niedobrego. Wówczas mamy możliwość odsprzedaży papierów na rynku wtórnym.

Tradycyjnie zainteresowanych bliższymi szczegółami zapraszam do kontaktu mailowego mszreter@poczta.onet.pl

4 komentarze:

 1. Ile wynosi kwota minimalna?

  OdpowiedzUsuń
 2. Na jak długo inwestujemy w tym przypadku pieniądze ? !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kolejnych artykułach o obligacjach będę musiał przypominać, że to oferta prywatna więc szczegóły zarezerwowane są do zgłoszonych osób.

   Usuń