poniedziałek, 15 czerwca 2015

Ultimatum Polsilvera olane hacker rozpoczął publikację danych klientów Plus banku


W ubiegłym tygodniu byliśmy świadkami zaskakującej sytuacji szantażu Plus banku przez hackera o ksywie Polsilver. Do piątku razor dał czas bankowi Solorza na wypłatę okupu w wysokości 200 tysięcy zł, za brak publikacji poufnych danych.

Plus bank nie zabierał głosu w tej sprawie. Zamiast wyjaśniać zaistniałą sytuację, skupił się na zapewnianiu, że środki klientów są bezpieczne. Sytuacja zrozumiała, wszak sam dostałem wiele maili spanikowanych klientów Plus banku, o czym dziś na PP1.

Plus nie zapłacił jednak okupu. A co na to hacker? Czy to były tylko czcze pogróżki? Okazuje się, że nie. Zgodnie z zapowiedzią, w piątek rozpoczął publikacje fragmentu bazy klientów Plus banku, i jak zapowiada, będzie to robić co tydzień w piątek.

Źródło: zaufanatrzeciastrona.pl

Jak widzimy w powyższym komunikacie, na początek zapowiada publikację 500 kont, przy czym pierwszeństwo w publikacji mają firmy a nie osoby prywatne. A więc większość czytelników nie musi się póki co obawiać. 

Owe 500 kont jest rzekomo dzielone na dwie części: 100 sztuk będzie dostępna publicznie, zaś 400 sztuk ma być wystawione na... forum ToRepublik. A więc na forum, gdzie można spotkać różnych przestępców, dla których te konta będą łakomym kąskiem.

A więc rozpoczyna się afera. Polsilver co prawda teraz żąda, by owe 200 tysięcy było przekazane do jednego z domów dziecka, ale organy ścigania najwyraźniej to nie obchodzi. Ścigania hackera nawet nie zapowiedziano, lecz od razu zakrojono poszukiwania na wielką skalę.

Jak podaje zaufanatrzeciastrona, gdzie po raz pierwszy pojawiła się informacja o tej aferze, 49 cyberprzestępców już zatrzymano. Komunikat w tej sprawie pojawił się jednak w czwartek 11 czerwca, natomiast Polsilver zaczął swoją publikację w dzień później, a więc nie mogło go być wśród zatrzymanych.

Jednocześnie po długim milczeniu Plus bank w końcu w sobotę przyznał się do tego, że w pierwszym kwartale tego roku dokonano doń włamania, o czym dziś na FpG. W dalszym ciągu jednak zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą.

Ale czy jest pod kontrolą, skoro dane już zaczęły wyciekać, a jak twierdzi Polsilver ich publikacja podzielona na etapy będzie trwać jeszcze dłuuugo...


Ciąg dalszy: Afera z wyciekiem danych z Plus bank nabiera rozmachu czyli polowanie na Polsilvera

1 komentarz:

  1. Widać, że w obecnym czasie takie afery nie za bardzo budzą zainteresowanie mediów. Niestety bieżaca polityka jest ponad wszystkim
    FX

    OdpowiedzUsuń