piątek, 28 lutego 2014

Oferta obligacji z branży leasingowej


Liczba ofert jaka pojawiła się ostatnio w ofercie prywatnej przyprawia o zawrót głowy. Gdybym miał omówić je wszystkie, artykuły stałyby się monotematyczne, a przecież nie o to tutaj chodzi. W końcu obligacje to fragment naszych inwestycji, co prawda bardzo istotny, ale mimo to część naszego portfela.

Dlatego niestety na blogu nie będę omawiać wszystkich ofert, a tylko wybrane z nich, i niekoniecznie najciekawsze, a takie które różnią się od siebie. Po branży energetycznej oraz nieruchomości czas na kolejną czyli leasing.

Do inwestora należy oczywiście krytyczne przyjrzenie się spółkom, którym ma on zamiar powierzyć swoje pieniądze. Wiadomo, że w prezentacji każda spółka wybiera i podkreśla to co ma najlepszego. Trzeba jednak dokładnie się im przyjrzeć i wybrać najciekawsze oferty.

Kolejna spółka chwali się, że jest największą oraz najbardziej dynamicznie rozwijającą się ogólnopolską siecią brokerów leasingu. Przy czym adresatami są zwykle misie, czyli małe i średnie przedsiębiorstwa. 

Spółka zamierza stworzyć całą sieć współpracujących oddziałów, które mogłyby spełnić oczekiwania klientów biznesowych. Zakres działalności spółki to cała Polska, przy jednocześnie największej liczbie placówek stacjonarnych.

Jakie są parametry obligacji? Zaczniemy zwyczajowo od terminu. Porównując je z poprzednimi ofertami mamy okres krótszy od branży nieruchomości ale dłuższy od branży energetycznej. Daje to w sumie dość duży horyzont czasowy bo aż 3 lata, ale za to przy kwartalnej wypłacie odsetek.

Spółka spełnia dwa warunki, które dla wielu czytelników są podstawowe. A więc będzie notowana na Catalyst, więc środki wcale nie muszą być zamrożone na 3 lata, oraz posiada zabezpieczenie, więc obligatariusze będą uprzywilejowani w przypadku kłopotów firmy.

Oprocentowania niestety tym razem nie podano, chociaż widnieje tutaj zapis bardzo dobre. To dość dwuznaczne hasło i nie chcę tutaj zgadywać ile może ono wynosić. Do w miarę bezpiecznych stawek należy 9-11%, powyżej rośnie już zdecydowanie ryzyko, chociaż wiele tutaj zależy od wyników finansowych jakie dana spółka osiąga.

Trzeba przyznać firmie, że wynikami finansowymi spółka się wręcz chwali. Przy takich zyskach dziwi oferowanie dodatkowego zabezpieczenia, zwykle bowiem spółki o stabilnych dochodach zwykle nie oferują czegoś takiego. 

Osoby zainteresowane szczegółami oferty zwyczajowo podaję mail do kontaktu obligacjepp2@wp.pl

2 komentarze:

 1. Ciekawe, co jest tym zabezpieczeniem obligacji?
  Spółka ta posiada kapitał w kwocie 0,85 mln zł a ubiega się o emisję obligacji wartych 3 mln zł - marne widoki na pełne zabezpieczenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. kapitał kapitałem, są inne wartości którymi można zabezpieczać-
  ale zabezpieczenie u nich jest dość kuriozalne
  a wydłużanie oferty prawdopodobnie świadczy o słabej sprzedaży

  OdpowiedzUsuń