środa, 26 lutego 2014

Oferta obligacji z branży energetycznej


Po wczorajszej prezentacji rankingu rachunków maklerskich na rok 2014 wiemy już, gdzie warto założyć sobie takie konto do obsługi obligacji, tak by kasowanie odsetek odbywało się całkowicie za darmo. W końcu skoro czas darmowych w obsłudze lokat się skończył niech obsługa obligacji też będzie bezkosztowa.

Z rankingu widzimy też ile domy maklerskie pobierają sobie prowizji za zakup obligacji na rynku wtórnym. Spośród najlepszej dziesiątki kont maklerskich najtaniej jest w Deutsche bank gdzie zapłacimy 0,14%, najdrożej zaś w ING, gdzie ta sama czynność wyniesie nas 0,25%.

Problemu z wysokością prowizji za zakup czy sprzedaż obligacji nie ma na rynku pierwotnym. Jeśli kupujemy bezpośrednio od emitenta to tutaj zakup jest całkowicie darmowy, zapłacimy jedynie za znaczek pocztowy wysyłając odpowiednie dokumenty. Stąd najlepiej wybrać odpowiednie obligacje a jest w czym wybierać.


W najbliższym czasie postaram się opisać kilka propozycji na marzec. W chwili obecnej kończą się już powoli zapisy na ofertę opisaną na AO, a już ruszają na kolejne papiery. Tym razem mamy do czynienia ze spółka z branży energetycznej. 

Spółka zamierza wyemitować typowe obligacje jakie często przewijają się przez rynek pierwotny od pewnego czasu. Przywykliśmy już do inwestycji o dwuletnim horyzoncie czasowym, co stało się już normą i wszystko co powyżej można nazwać długoterminową, a co poniżej krótkoterminową inwestycją.

Wypłata odsetek jest kwartalna, więc możemy się spodziewać łącznie 8 wypłat odsetek, jeśli rzecz jasna nic się po drodze nie stanie. Według informacji emitenta spółka jest stabilna finansowo przy czym nadwyżki finansowe przeznacza na inwestycje kapitałowe w spółki rozwojowe, co jest zdrowym objawem działalności.

Jeśli chodzi o szczegóły chodzi dokładniej o dystrybucję energii dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dotyczy to spółek notowanych tak na małej giełdzie czyli New Connect, jak i parkietu głównego czyli GPW.

Obligacje są dodatkowo zabezpieczone na aktywach, co dla niektórych inwestorów może być istotnym motywatorem. Każdy inwestor ma swoje priorytety i chociaż ten wydaje się być dyskusyjnym elementem, dla wielu będzie warunkiem koniecznym by brać pod uwagę ewentualne nabycie.

Pozostaje jeszcze sprawa kwoty minimalnej. To bezsprzecznie warunek podstawowy dla początkujących inwestorów, którzy nabywają pierwsze papiery wartościowe. Kwota na start jest z pewnością bardzo przyjazna.

Osoby zainteresowane szczegółami mogą pisać na maila obligacjepp2@wp.pl

1 komentarz:

  1. "Obligacje są dodatkowo zabezpieczone na aktywach."

    Czyli w razie problemów tej firmy energetycznej, zaczną sprzedawać np. samochodu, żeby wykupić obligacje?

    Tu w wywiadzie więcej o zabezpieczeniach obligacji:
    http://wiadomosci.stockwatch.pl/wywiad-zabezpieczenie-obligacji-jest-wazniejsze-niz-oprocentowanie,obligacje,39394

    OdpowiedzUsuń