piątek, 7 lutego 2014

Inwestycja alternatywna czyli udział w przychodach z dystrybucji filmu


Obok często omawianych tutaj obligacji korporacyjnych godne uwagi są także niektóre inwestycje alternatywne. Są może mniej popularne, ale też dają zarobić. O jednej z nich pisałem w ubiegłym roku, a w chwili obecnej wchodzą w fazę decydującą warto więc przypomnieć temat.

Inwestycja polega na zapewnieniu sobie udziału w przyszłych przychodach z dystrybucji filmu pełnometrażowego zatytułowanego "Świt wampirów". Wstępnie pisałem o tym w artykule Polish Horror Company czyli Zmierzch w polskim wydaniu dziś na dokończenie omówienia tej inwestycji.

Film do którego zdjęcia rozpoczęły się we wrześniu i październiku 2013 w chwili obecnej jest w fazie postprodukcji. W pierwszej połowie tego roku planowane jest wejście horroru do kin a w chwili obecnej można już zobaczyć trailer na youtube. Jak wygląda inwestycja?


Tematykę filmu zaprezentowałem już w poprzednim artykule, dziś czas przedstawić aktorów. Z informacji jakie dostałem wynika, że twarzą filmu jest trzeci najpopularniejszy polski celebryta pod względem liczby fanów na portalu Facebook. Chodzi o Barbarę Rogowską znanej na internecie jako Barbara Kwarc.

Inwestycja alternatywna


Dlaczego to jest takie ważne? Barbara Kwarc zagrała w prezentowanym dziś filmie, a jej popularność w internecie może zwiastować przyszłą popularność filmu w kinach. Z informacji jakie dostałem liczba like'ow to ponad 4700, zasięg ponad 417 tysięcy, aktywność ponad 143 tysiące.

Zajrzałem z czystej ciekawości czy prezentowane informacje są prawdziwe. Można to sprawdzić pod tym linkiem. Wśród rankingu celebrytów Barbara Kwarc jest tutaj na 8 miejscu, ale gdyby odsiać zagranicznych celebrytów i skupić się tylko na Polakach, faktycznie byłaby na trzecim.

Film jest adresowany głównie do młodzieży. Z pewnością nie będzie tak popularny jak Zmierzch, czy biorąc pod uwagę filmy niskobudżetowe Blair Witch Project czy Paranormal Activity. Niemniej jednak "Świt wampirów" reklamowany jest jako pierwszy polski horror z prawdziwego zdarzenia

Twórcy filmu liczą zapewne na modną tematykę vampires. "Świt wampirów" praktycznie nie ma konkurencji wśród polskich horrorów, stąd na pewno potencjał komercyjny jest, a inwestorzy mogą partycypować w zyskach. W mediach krążą już od pewnego czasu publikacje na ten temat.

A sama inwestycja? Udział w przyszłych przychodach z dystrybucji filmu będzie odpowiadać 1% przychodów spółki z tego tytułu w okresie aż 5 lat. Zainteresowani inwestorzy dostaną do wglądu raport wyceny, dokonany przez jednego z doktorów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Szacuje się, że wartość przyszłych przychodów z tytułu dystrybucji filmu wyniesie nieco mniej aniżeli dwa miliony złotych. Bardzo ciekawie wygląda sam raport, który uwzględnia dystrybucję w Cinema City, Multikinie, Helios, Novekino, Cinema 3D a także kina niezależne. Ponadto licencję na emisję w telewizji czy VOD.

Prognoza zawiera tak wariant pesymistyczny (14% widownia), realistyczny (20%) jak i optymistyczny (30%). Wato będzie sprawdzić jak to będzie wyglądać w praktyce, stąd zachowuję sobie ten raport i będę śledzić losy tego filmu.

Osoby zainteresowane dywersyfikacją swojego inwestycyjnego portfolio i dopuszczają możliwość zainkludowania tutaj inwestycji alternatywnych mogą pisać na maila poświęconego inwestycjom obligacjepp2@wp.pl

Trailer do obejrzenia.


4 komentarze:

 1. buhaha ale parodia, to na youtube się nadaje , a nie do kin :)

  OdpowiedzUsuń
 2. polcan wtopisz aż miło, nie zapomnij opisać

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To że opisuję jakiś produkt nie oznacza zaraz, iż w niego inwestuję. Nie zamierzam brać udziału w partycypacji z zysków filmu, zapewne nawet nie zobaczę tego filmu.

   Artykuł jest dla osób, które szukają alternatyw. Dla mnie to tylko ciekawostka. Znam film od zaplecza finansowego, widzę jak wygląda on od strony inwestycji i po prostu mnie ciekawi ile można na tym zarobek ot na przyszłość. Być może w nowej komedii, czy filmie sensacyjnym wezmę udział. Ale na dzień dzisiejszy to tylko i wyłącznie ciekawostka.

   Usuń
 3. To może być film z serii "tak zły, że aż dobry", a fanów takich też nie brakuje, więc trudno przewidzieć efekt.

  OdpowiedzUsuń