piątek, 21 lutego 2014

Nowe stawki lokat rentierskich w Wołominie czyli rentier do przesiadki


Chociaż rok 2014 jeszcze się dobrze nie zaczął już można wytypować kandydata na największe rozczarowanie roku. Są nimi bez wątpienia zmiany stawek na lokatach w SKOK Wołomin. Kasa ta już w ubiegłym roku zafundowała nam serię cięć na tyle dużych, że wydawało się iż w tym roku sytuacja się ustabilizuje.

Nic bardziej mylnego, w ciągu niespełna dwóch miesięcy mamy już trzy cięcia, a dobre do niedawna stawki stały się już takie sobie. Najnowsze zmiany omawiam dziś na FpG, tutaj na deser zostawiłem sobie omówienie lokat rentierskich, które sam jeszcze posiadam.

Jak widać założenie lokaty rentierskiej było błędem. W roku ubiegłym wszystkie lokaty nie zmieniały oprocentowania mimo, że posiadały status zmiennych. Działo sie tak kilkakrotnie i z tego powodu zdecydowałem się na zastanie rentierem. Skutki są drastyczne.

I Oferta dla członków sprzed listopada 2013

7 Lokata RENTIERSKA STABILNA 2014
Najnowsze stawki dla członków starszych stażem widzimy poniżej. Jak zwykle bardziej opłaca się wybór kwartalnej wypłata odsetek, co gwarantuje o 0,20pp wyższy zysk.

Spadki o kolejne 0,40 pp Źródło: skok.wołomin

Ale ten zysk nie jest rekompensowany spadkami. W porównaniu do poprzednich stawek, które można zobaczyć tutaj, widzimy, że stawki poleciały w dół o 0,40pp czyli tak jak wszystkie lokaty dla członków sprzed listopada.


8 Lokata RENTIERSKA NOWA 2014
Kto czytał już pierwszą część artykułu na FpG może w ciemno założyć, że oferta dla członków od listopada 2013 będzie miała nieco łagodniejsze spadki bo o 0,30pp. Zobaczmy

Spadki o kolejne 0,30 pp


Porównanie z poprzednią stawką potwierdza to przypuszczenie. Spadki są zatem drastyczniejsze niż cięcia stóp przez RPP czy niż różnica między kwartalną a miesięczną wypłatą odsetek.

Jeżeli przy poprzedniej obniżce jeszcze się wahałem co do członkostwa, tym razem wątpliwości już nie mam. Dni Wołomina w moim przypadku są już policzone. W odpowiednim czasie postaram się oczywiście napisać jak wygląda wyjście z kasy, która z dobrej instytucji stała się mocno przeciętną.

Na pociechę pozostały obligacje korporacyjne, które nie tylko nie mają już od dłuższego czasu spadków, ale dodatkowo obiecują wzrosty. Luty, maj, sierpień i listopad to miesiące w których płacą odsetki najbardziej ryzykowni emitenci. A mimo to już czwarty raz płatność firmy deweloperskiej została przelana na konto, upewniając mnie w przekonaniu, że tutaj bardziej się opłaci być rentierem.

18 komentarzy:

 1. Czy stawki dla osób posiadających już lokatę rentierską zmieniły się również?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wysłałem w środę wieczorem zapytanie i do dziś nie ma odpowiedzi. Od listopada komunikacja z Wołominem uległą znacznemu pogorszeniu, dotąd czekanie na odpowiedz trwałą zwykle kilka godzin.
   Jak widać to kolejny efekt nadmiernego zainteresowania tą Kasą.

   Usuń
 2. Ten ranking już jest nieaktualny. Kolejna dzisiaj obniżka oprocentowania lokat o 0.3%.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wniosek. Polcan trzeba opisywać produkty w które sami nie inwestujemy. Kiedy wataha ruszy na jakiś bank - skok, zaraz spada tam oprocentowanie. Niech sobie każdy sam poszuka dobrego oprocentowania. A najlepiej "dla mnie" jak w ogóle większość narodu będzie oszczędzać w PKO. Taka prawda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli obligacje krok po kroku, dla zielony, od podstaw, itd. :)

   Usuń
  2. Od nowego tygodnia mam zamiar coś zacząć, tym bardziej, że realia się zmieniają chociaż nie tak drastycznie jak w przypadku lokat:)

   Usuń
 4. Wystarczy zajrzeć do lokat przez e-konto... W moim przypadku nie ma cięć oprocentowania na trwających lokatach rentierskich, raz tylko dotknęła mnie obniżka, 13 stycznia br. Mimo to nadal mam 5,70% :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Napływ klientów i odpływ źle traktowanych pracowników. Taka jest tendencja w Wołominie, dlatego czeladź dłużej. Teraz będą dwa odpływy, bo klienci tez zmienia kierunek. A Pan Gazda chwali sie na głównej stronie ze dostał nagrodę - jak myślicieli - czyim kosztem ?? ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Obniżka oprocentowania lokat dzień po dniu to już lekka przesada...Mam pytanie do fakir151 odnośnie dzisiejszej obniżki lokat rentierskich - czy nie zostało również dzisiaj obniżone oprocentowani założonych lokat w 2013 roku? Po wczorajszej obniżce wiem, że nie uległo zmianie więc pytam o dzisiejszą zmianę. Nie mam dostępu przez e-konto. Miałem dotychczas 5,70%. Dzięki z góry za odpowiedź.

  diego

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tego co widzę na swoim koncie w eskok % dla rentierskiej pozostał nie zmieniony. Mam też lokatę założoną na 3 miesiące ..dzień przed tymi cięciami..czyli 19 lutego i też % pozostaje bez zmian....Mam nadzieję że jutro się to nie zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 8. w SK Bank też z Wołomina i też % poleciały w dół od 20 lutego.

  OdpowiedzUsuń
 9. Skok Polska z dniem 01.04.2014 obniża oprocentowanie rachunku oszczędnościowego z obecnych 4% do "80% stawki wibor 3m"... :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Jedyna obniżka jaki miała wpływ na oprocentowanie moich lokat rentierskich założonych w grudniu 2013 była 13 stycznia. Dzisiejsza i wczorajsza na szczęście nie obcięła nic.

  OdpowiedzUsuń
 11. Panowie,
  Wszystkie obniżki oprocentowania starego portfela (lokaty rentierskie, lokaty terminowe oparte na zmiennej stopie procentowej) dokonane w 2014 roku w moim odczuciu są niezgodne z ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych (zwaną potocznie PSD).
  W szczególności w kontekście art 29 pkt.1 powyższej ustawy, to w kwestii skutecznego powiadomienia oraz wejścia w życie zmian. Dodatkowo w treści umowy lokaty czy też statutu SKOK (lub innych dokumentach) brak jest określenia przesłanek zastosowania zmian oprocentowania (klauzula abuzywna).

  By była jasność ... żaden Bank czy też SKOK na chwilę obecną nie może sobie dowolnie scinać oprocentowania lokat ze zmienną stopą jeśli nie ma ku temu przesłanek rynkowych. Ddoatkowo musi zachować odpowiednią formę i okres powiadomienia o wejściu w życie zmian.

  SKOK Wołomin tego nie uczynił!!!!

  Tak więc jeśli ktokolwiek założył lokatę po 4 stycznia 2014 roku, brak jest podstaw zmiany oprocentowania (zwyczajowy termin który jest brany pod uwagę to 6 mc-y wstecz, przynajmniej z takim terminem miałem do czynienia do tej pory stykając się z modyfikacją oferty depozytowej).

  Powoływanie się na ziany stóp dokonane pół roku wcześniej jest kompletnym idiotyzmem ze strony SKOK, szczególnie w kontekście produktów wprowadzanych po dacie ostatniej zmiany stóp procentowych (2013/07/04).

  Osobiście założyłem kilka lokat rentierskich po 4 stycznia 2014 (6% kapitalizacja kwartalna) i w moim przypadku oprocentowanie nie uległo zmianie.

  Oczywiście nową ofertę SKOK Wołomin może kształtować jak mu się podoba, ale stary porfel podlega pod PSD!

  Spójrzcie, jak zachował się SK Bank, nową ofertę ściął ... starą np. 6,6% na 3 lata pozostawił.

  Mam nadzieję, że mój wpis ożywi trochę dyskusję i skieruje ją na właściwe tory.

  zdezintegrowany

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasadniczo sensownie mówisz ja zakładałem lokaty w grudniu i mi ścieli oprocentowanie. Jakie kroki proponujesz ?? pisać reklamacje czy jakieś inne??

   Usuń
 12. Jak ruszą w dół moje oprocentowanie rentinerskiej kolejny raz w tym roku to im podziękuje i przetransferuję oszczędności zwiększając udziały w akcjach. Niestety, ale tak do ludzi nie można podchodzić. Najpierw zbudowali sobie zaufanie a teraz w kilka miesięcy takie numery.

  OdpowiedzUsuń
 13. Spadek oprocentowania o kolejne pp to efekt ogromnego napływu nowych środków do SKOKU Wołomin. Tu lokomotywą napędową dla spragnionych oszczędności emerytów jest nasz Michał Wiśniewski. W beznadziei odsetkowej PKO, BPH czy innego Getinu wyśpiewuje rodakom beztroską przyszłość ze Skokiem W.
  Pozdrawiam wszystkich rozsądnych

  OdpowiedzUsuń
 14. Właśnie zacząłem interesować się SKOKami i mam nadzieję, że Wasze komentarze dotyczą tylko lokat rentierskich o zmiennym oprocentowaniu, a nie stałych? Swoją drogą i tak nie ma źle, skoro lokata rentierska daje obecnie nowym członkom przy 1 udziale i 12 mscach 0,5 p.p.więcej..

  OdpowiedzUsuń